خانواده شهدای مدافعان سلامت مازندران طی آیینی به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار تجلیل شدند.

به گزارش ایرنا، مراسم تجلیل از خانواده شهدای مدافع سلات استان در مصلای نماز جمعه ساری با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.

همچنین در این مراسم ۵۰۰ بسته هدایا نیز به مدافعان سلامت و پرستاران و کادر درمانی ساری مرکز استان مازندران و در دیگر نقاط استان اهدا شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این آیین با اشاره به سختی هایی که بیماری کووید-۱۹ به جامعه و بویژه پرستاران وارد کرد ، گفت: ابعاد ناشناخته این بیماری در ابتدای شیوع موج بیشتری از وحشت و شرایط سختی نسبت به اکنون ایجاد کرده بود.

دکتر سید عباس موسوی با تاکید بر زحمات کادر درمان و مسئولان بهداشتی در طول دوران شیوع کرونا ، افزود: در موج های بعدی این بیماری و پس از حدود یک سال از شیوع در حال حاضر وظیفه مردم است که با رعایت پروتکل های بهداشتی زنجیره این بیماری را قطع کنند.

وی ادامه داد : همراهی مردم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی بویژه در یلدای کنونی و خودداری از برگزاری دورهمی ها تا حدود زیادی می تواند از آمار مبتلایان و فوتی های کرونا طی هفته های آینده بکاهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین نسبت به دورهمی های یلدایی هشدار داد و گفت: اکنون مازندران در شرایطی قرار دارد که نباید کوچک ترین اشتباهی در رعایت فاصله گذاری اجتماعی رخ دهد.

موسوی از مردم خواست تا یلدا را با فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن جشن بگیرند و از هرگونه دورهمی خانوادگی و دوستانه پرهیز کنند زیرا تمامی بار خوشی دورهمی بر دوش کادر درمانی و مدافعان سلامت سنگین خواهد شد .

وی با بیان اینکه با دورهمی یلدای ۹۹ را به آخرین یلدای عزیزانمان تبدیل نکنیم، گفت: مردم مراسم سنتی شب یلدای امسال را همانند عید و دیگر مراسم مذهبی برگزار نکنند و مطمئن باشند بهترین هدیه مردم به کادر درمان و پرستاران پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی در شب یلدا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

دکتر موسوی با بیان اینکه در وضعیت کنونی فضای مجازی بزرگترین نقش فرهنگ‌ساز را در پیشگیری موثر شیوع کرونا ایفا می‌کند، خواستار آگاه سازی اجتماعی توسط فعالان مجازی شد.

بر اساس آمارهای رسمی از آغاز شیوع کرونا در اسفند ماه سال گذشته تاکنون بیش از ۲ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در مازندران جان باختند. دستکم بیش از ۲۲ مدافع سلامت اعم پرستار ، پزشک و دیگر کادر درمانی هم در مازندران هنگام خدمت به بیماران کووید-۱۹ در بیمارستان ها به  این بیماری دچار شده و به شهادت رسیدند.