با حضور استاندار مازندران؛آیین تجلیل از روانشناسان و مشاوران استان مازندران برگزار شد

عکاس (دریافتی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

آیین تجلیل از روانشناسان و مشاوران استان با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران ، دکترفرزاد گوهردهی مدیرکل بهزیستی مازندران ، فرمانداران شهرستان ها ، اعضای سازمان نظام روانشناسی و خانه روانشناسان در استانداری مازندران و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران؛ احمد حسین زادگان استاندار مازندران ضمن تشکر و قدردانی از زحمات روانشناسان و مشاوران در زمان شیوع کووید 19، گفت : روانشناسان و مشاوران از ابتدای شیوع این بیماری به صورت داوطلبانه وارد میدان شدند و خدمات مشاوره ای بموقع جهت کاهش استرس و اضطراب ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را به آحاد جامعه ارائه کردند که قدردان این زحمات هستیم.

وی با بیان اینکه اثر بخش بودن این اقدامات در افکار عمومی قابل لمس است، افزود: استفاده از ظرفیت عظیم تشکل های روان شناسی و سازمان نظام روان شناسی فرصت مغتنمی برای ارتقای سلامت روحی و روانی آحاد جامعه می باشد.

استاندار مازندران استفاده از ظرفیت علوم روان شناسی را امری ضروری دانست و افزود: پویایی و بالندگی جوامع در گرو سلامت جسمی و روانی آن جامعه است که برای دست یابی به جامعه ای پویا و با نشاط باید از ظرفیت همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی جهت آگاه سازی مردم نسبت به خدمات حوزه روانشناسی، آشنایی با اختلالات روانی و مقابله با آن، ارتقای سلامت روانی و افزایش نشاط اجتماعی در جامعه استفاده کرد.

حسین زادگان بر استفاده از علم روانشناسی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نیز تاکید کرد و گفت: استفاده از علم روانشناسی در حوزه های مختلف می تواند از بروز نا امیدی، خشونت، یاس و افسردگی در جامعه جلوگیری کند و زمینه ساز را برای سلامت روانی و نشاط اجتماعی فراهم آورد.

استاندار مازندران بر ترسیم برنامه عملیاتی در حوزه سلامت روانی با همکاری بهزیستی، سازمان نظام روانشناسی و خانه روانشناسان جهت شناسایی آسیب های شهرستان های استان و مشخص کردن وظایف همه سازمان ها و دستگاه ها در کاهش آسیب های اجتماعی و سلامت روانی تاکید کرد.

حسین زادگان به طرح پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی اشاره کرد و گفت: این طرح می تواند در دریافت خدمات روانشناسی مناسب تر قشر محروم و آسیب دیده جامعه کمک شایانی کند که امید است با همکاری نمایندگان استان در قالب یک طرح به مجلس ارائه شود.

دکترفرزادگوهردهی نیز ضمن گرامیداشت روز روانشناس ، گفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی همکاری تنگاتنگی با روانشناسان و مشاوران در سطح کشور و استان دارد و با توجه به نقش ویژه روانشناسان در مسائل حوزه سلامت روانی و اجتماعی ، می طلبد این همکاری ها گسترش پیدا کند.

وی خانواده را دریچه ورود به جامعه دانست و افزود: فرهنگ ، ارزش ها ، باورها ، هویت فردی و اجتماعی و داشتن تعادل روحی و روانی در خانواده شکل می گیرد که روانشناسان با هدایت و حمایت از خانواده ها در تامین سلامت روانی ، سبب رشد و شکوفایی شخصیت فرد می شوند و زمینه را برای ارتباط موثرتر فرد با افراد دیگر فراهم و سبب پویایی و بالندگی جامعه می شوند که این مسئله نشان دهنده نقش و جایگاه روانشناسان و مشاوران در سلامت روانی جوامع است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه سازمان بهزیستی برای ایجاد عدالت و دسترسی آحاد جامعه به ویژه دهک های پایین به خدمات روانشناسی و مشاوره این خدمات را ارائه می دهد، ادامه داد: طرح پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی می تواند زمینه را برای ارائه خدمات بموقع و مناسب به اقشار محروم جامعه فراهم کند که امیدواریم با همکاری استاندار و مجمع نمایندگان استان این طرح به مجلس ارائه و مصوب شود.

دکترگوهردهی با بیان اینکه اتحاد ، همدلی و وفاق بسیار خوبی بین سازمان نظام روانشناسی ، خانه روانشناسان و بهزیستی مازندران به وجود آمده است، گفت: در سال گذشته با کمک سازمان نظام روانشناسی و خانه روانشناسان اقدامات خوبی در حوزه روانشناسی صورت گرفت که عزم ما براین است که این همکاری ها در سال جاری نیز تداوم پیدا کند.

وی با تاکید براینکه بحران ها وحوادث سبب افزایش اختلالات روانی و آسیب های اجتماعی مختلفی مانند : افسردگی ، خشونت ، خودکشی‌ ، اختلالات اضطرابی و اختلالات وسواسی می شود‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ، افزود: مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود خواستار توجه بیشتر نهادهای حمایتی در حوزه روانی و اجتماعی شدند و تاکید فرمودند که با اتحاد و همدلی این نهادها بتوانند آثار سوء روانی و اجتماعی بلایا را مرتفع کنند.

دکتر گوهردهی به اقدامات بهزیستی جهت در دسترس بودن خدمات روانشناسی اشاره کرد و ادامه داد: در استان مازندران ۳۰ گروه “محب” متشکل از روانشناسان داوطلب در شهرهای مختلف استان به درب منازل مراجعه و خدمات روانشناسی را با مداخلات زودهنگام ارائه می دهند و در صورت نیاز آن ها را به مراجع مرتبط بهزیستی معرفی می کنند.

مدیرکل بهزیستی مازندران خط ۱۴۸۰ را یکی دیگر از خدمات بهزیستی برای در دسترس قراردادن خدمات مشاوره ای به آحاد جامعه دانست و بیان کرد: در سال گذشته بالغ بر ۱۵۱ هزار نفر از سراسر استان با خط ۱۴۸۰ ( مشاوره تلفنی – صدای مشاور ) تماس گرفتند و خدمات لازم را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه در استان مازندران ۱۱۰۸ مشاور در ۲۰۲  مرکز مشاوره غیر دولتی فعالیت می کنند ، گفت: در سال گذشته بیش از ۱۰۸  هزار نفر با مراجعه به این مراکز خدمات لازم را دریافت کردند که ۱۲ درصد آن ها از سوی سازمان بهزیستی ارجاع داده شدند.

دکتر گوهردهی به پویش ” با من حرف بزن” نیز اشاره کرد و افزود: پویش ” با من حرف بزن” از ابتدای شیوع همه گیری کووید ۱۹ در استان، برای نخستین بار با همدلی و همکاری سازمان نظام روانشناسی، خانه روانشناسان و همراهی و هدایت استانداری مازندران در سطح کشور برگزار شد

در پایان با حضور استاندار مازندران و مدیرکل بهزیستی استان از روانشناسان و مشاوران با اهدای لوح، تقدیر بعمل آمد.