از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران؛

آئین تجلیل از سردار گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر برجسته ادبیات پایداری در ساری برگزار شد

طی مراسمی که از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران برگزار شد، از ربع قرن تلاش سردار گلعلی بابایی در ثبت تاریخ دفاع مقدس تقدیر بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، آئین تجلیل از سردار گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر برجسته ادبیات پایداری با عنوان «چهل قلم» به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و جهت تقدیر از نویسندگان متعهد حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، با حضور سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان، آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی، حجت الاسلام سید ولی هاشمی، کارشناس ارشد ادبیات پایداری و نویسنده کتاب هایی در حوزه دفاع مقدس، جمعی از رزمندگان دفاع مقدس، خانواده های شهدای مدافع حرم، کتابداران و علاقمندان به ادبیات پایداری در ساری برگزار شد.

گلعلی بابایی که اهل روستای برار شهرستان چالوس و از رزمندگان لشگر 27 محمدرسول الله(ص) در دوران دفاع مقدس است، تا کنون آثار متعددی را در حوزه دفاع مقدس به چاپ رسانده است که از مهمترین آنها می توان به «ضربت متقابل»، «همپای صاعقه»، «ققنوس فاتح»، «کالک های خاکی»، «نقطه رهایی»، «غوغای غبار»، «غربت هور»، «از الوند تا قراویز» و «حکایت مردان مرد»، «پیغام ماهی ها» اشاره کرد.

آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این مراسم با بیان اینکه ویژگی شاخص سردار گلعلی بابایی، هم نفسی و همراهی با شهدای دفاع مقدس و شهدای جبهه مقاومت، همچون سردار شهید حسین همدانی است، اظهار داشت: همین ویژگی است که قلم او را جاودان و پویا کرده است و این افتخاری برای ایشان است که همزمان با اسلحه ای که در دست داشتند، قلم را هم در دست گرفتند و شروع به ثبت وقایع و خاطرات دفاع مقدس کردند.

وی با بیان اینکه سردار بابایی، تاریخ مجسم و گنجینه خاطرات دفاع مقدس است، به سطر پایانی تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب همپای صاعقه که فرمودند: «در روز و شب‌هايي از آبان و آذر 86 ، صفحه به صفحه و سطر به سطر مطالعه و نيوشيده شد» اشاره کرد و گفت: اصطلاح نیوشیدن مطالب کتاب از سوی مقام معظم رهبری بسیار جای تامل دارد و امیدواریم تشویقی برای همگان باشد که از این کتاب ها بیشتر بهره مند شوند.

ولیپور افزود: مقام معظم رهبری در جایی دیگر در مورد کتاب ضربت متقابل فرمودند: «از این کتاب می توان 20 رمان نوشت» و این نشان می دهد در حوزه ادبیات پایداری چه اقیانوس بی کرانی وجود دارد که هنوز به آن ورود نشده است و باید اصحاب قلم، از گلعلی بابایی الگو بگیرند و وارد این میدان مجاهدت شوند.

در ادامه حجت الاسلام سید ولی هاشمی، کارشناس ارشد ادبیات پایداری که مولف چندین کتاب در این حوزه می باشد، طی سخنانی اظهار داشت: جنگ ها تمام شدنی اند اما آنچه که پس از شروع جنگ، آرام آرام خلق شده و خودنمایی می کند، ادبیات برخاسته از جنگ است؛ این ادبیات معمولا با شلیک اولین گلوله به دنیا می آید، در دوره جنگ رشد می کند و در پایان جنگ ها به بالندگی و تکامل می رسند.

وی افزود: ادبیات جنگ اگر با تجربه توأم باشد، موفق تر است و این موضوع را می توان در آثار تولستوی که افسر توپخانه بود و یا آثار میخائیل شولوخوف، آندره مالرو و اریش ماریا رمارک به خوبی یافت.

این نویسنده ادبیات پایداری با بیان اینکه ادبیات پایداری ما منبعث از ادبیات شفاهی شیعه است، بیان داشت: این ادبیات محصول منابر، تکایا، روضه، زیارتنامه و حتی ادعیه است، بخصوص ادبیات مرتبط با انقلاب اسلامی که می توان با مراجعه به شعارهای آن زمان، این مطلب را اثبات کرد.

حجت الاسلام هاشمی به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: «ادبیات مقاومت، ما را از ادبیات وارداتی و ترجمه بی نیاز ساخت» اشاره و تاکید کرد: ادبیات مقاومت چه از سوی مردم خلق شود و چه از سوی هنرمندان یک جامعه، مخاطبینی جز توده مردم ندارد و جذابیت کار گلعلی بابایی هم به همین خاطر است که واقعیت جنگ را نشان می‌دهد و با صداقت با مردم سخن می گوید.

وی در پایان با قدردانی از قلم فرسائی سردار بابایی در حوزه دفاع مقدس، آثار وی را حاصل تجربه شخصی وی از جنگ دانست و گفت: آثاری که او آفرید حدفاصل و حلقه وصلی است بین آثاری که از درون دود و باروت نقش بسته بودند و آثاری که باید مورد توجه نسل‌های بعد قرار می‌گرفت و آن دود و باروت را به نسل‌های بعدی معرفی کرد.

سردار عبدالله ملکی، مدیرکل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس هم در سخنانی به رزمنده و نویسنده بودن گلعلی بابایی اشاره کرد و اظهار داشت: برای او دفاع مقدس تمام نشده است و با همان سرانگشتانی که به سوی دشمن شلیک می کرد، قلمش را برای ثبت وقایع به خدمت گرفت و همچنان در حال دفاع از ارزش ها با شناساندن معارف دفاع مقدس و هدایت قلب هاست.

وی افزود: امروز جامعه ما تشنه معارف دفاع مقدس است و خوشا به حال نویسندگان متعهدی که برای رفع این تشنگی در حال جهاد فرهنگی هستند و امیدواریم نسل جوان با الگوگیری از سردار بابایی و امثال او، به خروش این جریان فرهنگی بپیوندند و این مسیر نورانی را ادامه دهند.

ملکی با اشاره به رشادت های لشگر 25 کربلا از مازندران در دوران دفاع مقدس، از گلعلی بابایی خواست تا برای ثبت آثاری فاخر از لشگر 25 کربلا هم دست به قلم شود و کتاب های ماندگاری را به یادگار بگذارد.

گفتنی است در این مراسم، لوح سپاس علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به سردار گلعلی بابایی اهدا شد.