همایش گام دوم انقلاب ” بچه‌های مسجد” آیین تجلیل از فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران  با حضر معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری برگزار شد.

لزوم بکارگیری جوانان در مدیریت مساجد

به گزارش  شبستان، « حسین حسن نژاد»،  در همایش گام دوم انقلاب ” بچه‌های مسجد” آیین تجلیل از فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران در سالن همایش دانشگاه آزاد اسلامی ساری افزود: مسجد دارای ظرفیت های مختلف در پیروزی و بعد از انقلاب است و باید از این ظرفیت ها بدرستی استفاده شود.

وی با بیان اینکه مساجد پایگاه بی بدیل اسلامی است؛ تصریح کرد: اگر از این ظرفیت به درستی استفاده شود در تعمیق فرهنگ دینی در بین اقشار مختلف بسیار اثرگذار است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: مسجد مختص قشر و صنف و گروه خاصی نیست و متعلق به همه مردم جامعه است و باید از ظرفیت های نسل جوان به عنوان یک فرصت در مساجد استفاده شود.

حسن نژاد افزود: مسجد باید همه نیازهای جوانان را تامین کند که جدی ترین آن بینش درست، قدرت فهم و دفاع منطقی در مسائل دینی است و همه آحاد جامعه و مسئولان باید در این بخش کمک کار باشند.

وی اضافه کرد: برای آینده بهتر باید جوانان دانش محور بوده و با اگاهی، قدرت تحلیل داشته باشند تا با استفاده از این مجموعه دانش، فرصت تصمیم گیری و تصمیم سازی داشته و بهره وری در تعالیم دینی افزایش یابد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران با اشاره به اینکه در قرآن تاکید فراوان بر آبادانی شد؛ خاطر نشان کرد: این آبادانی تنها مساله فیزیکی نیست بلکه باید نشاط اسلامی و مذهبی و نگاه به مسائل روز را تقویت کرد تا نسلی قدرتمند تربیت شود.

حسن نژاد ادامه داد: مسجد دارای توانایی بالایی است و اگر قرار است در سنگر امن مسجد قرار گیریم برای مقابله با جنگ نرم باید کارکرد این سنگر عوض شود.

وی افزود: جوانان از اصل مسجد رویگردان نیستند اما باید فضایی ایجاد شود تا از همه ظرفیت های مساجد استفاده کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: جوانان باید در اداره مساجد ورود کرده و از نظرات و دیدگاههای انان در امور مساجد استفاده شود.

وجود ۲۰ کانون الگوی برتر در مازندران

به گزارش  شبستان، حجت الاسلام « محمود علیخانی»در همایش گام دوم انقلاب ” بچه‌های مسجد” آیین تجلیل از فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران در سالن همایش دانشگاه آزاد اسلامی ساری افزود: گام دوم انقلاب توسط رهبری تبیین شده است و کانون ها باید در راستای تقویت نکات مثبت تلاش کنند.

وی با بیان اینکه طرح محوری از برنامه های مهم ما در کانون مساجد است؛ یادآور شد: کانون هایی که در سامانه بچه های مسجد عضویت داشته باشند؛ در سال آینده مورد توجه ویژه هستند.

سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران گفت: باید جهانی فکر کنیم و برنامه ریزی های ما هم در حد جهانی باشد و در این راستا گام برداریم.

حجت الاسلام علیخانی در ادامه با اشاره به برگزاری مسابقات مختلفی همچون مدهامتان، طرح تلاوت نور، طرح 1452، نهج البلاغه و ۰۰۰، افزود: در مسابقات مدهامتان 16 نفر از برگزریدگان از استان مازندران به مسابقات کشوری در مشهد مقدس اعزام می شوند.

وی بیان کرد: بیشتر فعالیت های کانون های مساجد باید به سمت مسائل هنری سوق داده شود و امتیاز با کانون هایی است که در این بخش برنامه داشته باشند؛ چرا که در گام دوم انقلاب باید از راه هنر وارد عمل شد و تلاش کرد تا مساجد تنها به اقامه نماز خلاصه نشوند، بلکه موارد دیگر هم لحاظ شود و آموزش های مختلف مورد توجه باشد.

سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران با بیان اینکه ما مسلمانیم و باید به وحدت برسیم و در بخش موسیقی هم که بخشی از هنر است می توان با هنرمندان این بخش به نقاط مشترک رسید و مناجات خوانی را تقویت کرد.

حجت الاسلام علیخانی افزود: توجه به کتابخوانی هم از موارد مهمی است که با توجه به فعالیت 500 کتابخانه در کانون مساجد استان مازندران باید این بخش تقویت شود و جشنواره های فرهنگی و هنری در مساجد افزایش یافته و علاوه بر برنامه های حزن در ایام شهادت اهل بیت(ع)، جشن های مختلف در کانون برگزار شود.

وی خانواده و سبک زندگی اسلامی را هم از برنامه های مهم در دستور کار کانون مساجد عنوان و تصریح کرد: باید کاهش آسیب های اجتماعی در مساجد جدی گرفته شود.

سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران همچنین گفت: اکنون یک هزار و 132 کانون فرهنگی – هنری مساجد در مازندران فعال است که بیش از۱۱۶ هزار نفر عضو دارد و ثبت سامانه مساله مهمی است که باید جدی گرفته شود.

حجت الاسلام علیخانی اضافه کرد: فعالیت در سامانه بچه های مسجد، شبکه سازی، طرح سرای تفاهم و افزایش سرانه مطالعه از برنامه های مهم در کانون مساجد است.

وی گفت: باید نسل جوان، مدیریت مساجد را برعهده بگیرند و از ظرفیت مساجد به درستی استفاده شود.