در آستانه فرارسیدن روز خبرنگار

از برگزیدگان جشنواره فشار خون و رسانه مازندران و خبرنگاران فعال حوزه سلامت استان تجلیل شد.

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره فشار خون و رسانه مازندران و خبرنگاران فعال حوزه سلامت استان در آستانه فرارسیدن روز خبرنگار در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.

دکتر سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار و تجلیل از برگزیدگان جشنواره فشارخون و رسانه ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، گفت: در دنیای مدرن و پیچیده امروز سختی های فعالیت رسانه ای افزایش پیدا مي کند و به دليل سرعت تحولات با انبوهي از خبرها مواجه هستيد که بايد بهترين خبر را انتخاب و منتشر کنيد.

وی با بیان اینکه سرعت اطلاع رسانی اهمیت زیادی دارد، افزود: در دو سال اخیر تلاش ما براین بود که با رسانه های استان تعامل خوبی در حوزه سلامت داشته باشیم و مشکلات مردم را از زبان شما اطلاع پیدا کنیم.

دکتر موسوی بر اطلاع رسانی مناسب تاکید کرد و ادامه داد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بسیاری از مردم از مضرات مصرف نمک اطلاع پیدا کردند ولی برخی از افراد که تخصصی دراین حوزه ندارند بر مصرف نمک طبیعی تاکید کردند که این مسئله آفت است که می توان با همراهی رسانه ها مي توان از دخالت افراد غيرتخصصي در امور تخصصي جلوگيري کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران فشارخون را یکی از مهمترین بیماری های غیر واگیر عنوان کرد و ،گفت: فشارخون بالا عوارض زیادی را به جامعه وارد می کند و  این درحالی است که یک سوم از جمعیت استان از فشارخون رنج می برند.

وی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح ملی کنترل فشارخون ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت کشور از فشارخون خود اطلاع نداشتند، افزود: بسیاری از افرادی که نسبت به بیماری خود اطلاع دارند کنترل مناسبی ندارند.

دکتر موسوی با اشاره به اینکه در دنیا بیش از۱۰ میلیون نفر براثر فشار خون فوت می کنند، ادامه داد: سالانه ۹۵ هزار نفر در کشور براثر فشار خون فوت می کنند که طرح بسیج ملی کنترل فشارخون کمک کرده که بسیاری از افراد از فشارخون خود اطلاع پیدا کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیان کرد: استان مازندران در برآورد نمونه گیری رتبه چهارم در کشور دارد که وضعیت استان در این زمینه خوب نیست و نیازمند توجه بیشتر است.

وی هدف طرح بسیج ملی کنترل فشارخون را اطلاع رسانی به مردم درباره عوارض فشارخون، کشف افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی، درمان مناسب و زودرس، پایش افرادی درمناسب نداشتند و توانمند سازی مردم دانست.

دکتر موسوی یکی از سیاست های وزارت بهداشت را جلب مشارکت های بین بخشی دانست و بیان کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یکی از طرح های بود که در آن از مشارکت های بین بخشی به خوبی استفاده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه بیش از ۳۰ میلیون نفر در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون غربالگری شدند، گفت: در استان مازندران یک میلیون و ۵۷۶ هزارو ۲۵۱ نفر غربالگری شدند که پوشش۱۱۰ درصدی می باشد.

وی تعداد سنجشگران در این طرح را ۴ هزار نفر دانست و افزود: از افراد غربالگری شده فشار خون ۵۰.۴ درصد طبیعی، ۲۴ درصد پیش فشار خونی و مابقی فشار خون بالا هستند.

دکتر موسوی با بیان اینکه حوزه سلامت حوزه ای بین بخشی است، تاکید کرد: ۲۵درصد از حوزه بیماری های غیر واگیر مربوط به وزارت بهداشت و مابقی سایر سازمانها، نهادها و ادارات نقش دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۵۰ درصد نمک دریافتی از طریق نان است، گفت: با کاهش مصرف نمک در نان و افزایش آگاهی مردم و تغییر فرهنگ مصرف نمک می توان ابتلا به فشارخون را کاهش داد.

وی به نقش تحرک بدنی در فشارخون اشاره کرد و افزود: باید فضای مناسب برای فعالیت ورزشی افراد فراهم شود که این مسئله مربوط به حوزه وزارت بهداشت نیست و باید سایر ارگان ها به آن توجه کنند.

دکتر موسوی با تاکید بر افزایش مالیات بر مواددخاتی مانند سیگار، گفت: در همه کشورها مالیات سنگینی بر سیگار و موادی که سلامت افراد را به خطر می اندازند وضع می کنند که این مسئله می تواند سبب کنترل و کاهش مصرف شود و در کشورما نیز باید به این زمينه توجه شود.

در ادامه این مراسم از برگزیدگان جشنواره فشار خون و رسانه مازندران و تعدادی از خبرنگاران فعال حوزه سلامت  استان با اهداء لوح سپاس و  تندیس این جشنواره  تجلیل شد.

لازم به ذکر است در این مراسم از “محسن هدایتی بنیادآباد” عکاس خبری و مدیر مسئول سایت خزرنما به عنوان نفر برگزیده “عکس” جشنواره فشارخون و رسانه مازندران با لوح تقدیر و تندیس جشنواره از رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تجلیل شد.