مراسم تکریم عسکری نیکزاد و معارفه علیرضا سعدی پور مدیر کل آموزش و پرورش مازندران در سالن فرهنگیان ساری برگزار شد.

به گزارش تسنیم ، آیین تکریم و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با حضور سید جواد حسینی معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، جامعه فرهنگیان و مدیران ادارات استان در باشگاه فرهنگیان ساری برگزار و از زحمات عسگری نیکزاد تجلیل و علیرضا سعدی‌پور  مدیر پیشین آموزش و پرورش تنکابن به عنوان مدیرکل جدید آموزش و پرورش مازندران منصوب شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در این مراسم گفت: اگر جامعه فرهنگیان به مفهوم توسعه برسیم، دگرگونی کمی و کیفی بشری را شامل می‌شود.

وی افزود: وقتی از توسعه صحبت می‌شود یک نهاد و سازمان باید باشد تا محوریت توسعه را داشته باشد و کارگزاران و منابعی باشند و بدانیم نهاد اصلی تحول آفرین آموزش و پرورش و مدارس سازمان اصلی و کارگزاران محوریت توسعه معلمان هستند.

حسینی با بیان اینکه مدرسه جعبه سیاه جامعه است، تصریح کرد: آنچه در جامعه از اتفاقات خوب و بد رخ می‌دهد باید موثر در جامعه باشد. مدارس سازمان اصلی تحول در جامعه هستند. سیاست ما به کانون مدرسه تمرکز شود تا تحول مبتنی بر توسعه رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه معلمان فکور کارگزاران اصلی در جامعه هستند و اگر می‌خواهیم سطح جامعه توسعه یاید سطح معلمان را افزایش دهیم، تصریح کرد: سند تحول بنیادین سندی جامع بوده و به وضع موجود رضایت نمی‌دهد. تمام همت و تلاشمان این است که برآموزه‌های اساسی این سند که تحول گرایانه است برای معلمان، مدراس و جامعه شوق انگیز باشد تا در آموزه‌ها موفق باشیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در آموزش و پرورش از سوی دولت، جامعه بخش خصوصی همواره از ما مطالبه شد. این فرهنگ مطالبه‌گری و حساسیت جامعه را پاس می‌داریم اما در کنار آن با رویکرد اجتماعی شدن آموزش و پرورش فرهنگ مسئولیت را در جامعه رشد دهیم.

ارتقا بهره‌وری جامعه از طریق آموزش و پرورش

معاون استاندار مازندران نیز در این مراسم اظهار داشت: نظام تعلیم و تربیت مهم‌ترین نظام جامعه‌ساز امروز بوده و نیروی انسانی مولد، توانمند اثرگذار را تحویل جامعه می‌دهد و توجه به آموزش و پرورش می‌تواند توان بهره‌وری از ظرفیت‌ها در زمینه نیروی انسانی را افزایش دهد.

حسین حسن‌نژاد افزود: اگر در نظام تعلیم و تربیت امروز چالش و ضعفی هستیم باید سهم همگان مشخص و رابطه درست ایجاد شود و تلاش کنیم موشکافانه و نگاه دقیق ارتباط را برقرار کنیم تا به‌کارایی آموزش و پرورش کمک شود.

وی گفت: نگاهمان نگاه حاکمیتی درست باشد و بپذیریم نگاه مشارکتی و همکاری بین بخشی نیز نیازمندیم نقش آموزش و پرورش را در توسعه برای همگان روشن کنیم.

معاون استاندار مازندران  با اشاره به محتوا و کتب درسی و آموزشی و حجم اطلاعات ارائه شده به دانش‌آموزان، بیان کرد: محتوای آموزشی دارای اهمیت فراوانی بوده اما سوال اینجاست با توجه به عصر ارتباطات آیا این میزان از سرفصل‌ها و عناوین درسی نیاز دانش‌آموزان است.

حسن‌نژاد تصریح کرد: ضریب هوشی و سطح سواد بالایی در مازندران داریم اما در کنار این مزایا نقش آموزش وپرورش در ایجاد معادله تاثیرگذار است. قدرت مهارتی را میان دانش‌آموزان افزایش دهیم و برای افرایش مشارکت مدل‌های آموزشی و  سطح یادگیری ارتقا یابد و دیوار میان جامعه و مدرسه را شفاف کنیم و اختیارات بیشتری به مدارس دهیم.

وی ادامه داد: سازمان بزرگ آموزش و پرورش نیازمند فردی توانمند است و بدانیم انتخاب مدیر در اختیار ملاحظات جغرافیایی مطرح نبود بلکه براساس شایسته سالاری بود.

عسگری نیکزاد مدیرکل سابق آموزش و پرورش مازندران در این مراسم گفت: با انجام فعالیت‌های اثرگذار آموزش و پرورش در بسیاری از زمینه‌ها رتبه نخست را کسب کرد.  برای رفع چالش‌ها هر سه قوه باید در نظام تعلیم و تربیت دخالت کنند و مدرسه‌ها نیز باید دانایی محور اداره شود.

وی گفت: 65 درصد دانشی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود  در زمان خروجی چیزی مشاهده نمی‌شود  باید بر اساس تجزیه و تحلیل و داده‌ها صورت گیرد.

معاون آموزش ابتدایی مازندران نیز در این مراسم گفت: مازندران استانی بی‌نظیر در کشور بوده و تنها استانی است که هفت راه ارتباطی با پایتخت دارد و ظرفیت زیست محیطی فراوانی دارد و در نظام تعلیم و تربیت نیروی انسانی ظرفیت بالایی دارد.

در این مراسم  از عسگری نیکزاد تجلیل شد و علیرضا سعدی‌پور به عنوان مدیرکل جدید اموزش و پرورش مازندران معارفه شد.