مراسم تکریم و معارفه مدیر کل بهزیستی مازندران در ساری برگزار شد

مراسم تکریم دکتر جمال باقری و معارفه دکتر فرزاد گوهردهی بعنوان مدیر کل بهزیستی استان مازندران با حضور دکتر کاظم نظم ده مشاور رییس و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و دکتر مجید رضازاده معاون امور توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، دکتر حسین حسن نژاد معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران و جمع کثیری از مدیران استانی در سالن شهید صبوری اداره کل بهزیستی استان مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان مازندران دکتر حسن نژاد با اشاره به سختی های خدمت در بهزیستی گفت: در صورتیکه سیاستگذاریها و برنامه ریزیهای کلان در حوزه آموزش و سلامت عمومی  به درستی محقق نشود، نتیجتا برای سازمان بهزیستی و جامعه هدف آن هزینه زا خواهد بود .

وی افزود: ساده ترین تبعات ناکارآمدی نهادهای آموزشی افزایش استرس جمعی و بروز معضلات اجتماعی خواهد بود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با تاکید بر فعالیت درست در زمینه مشارکت های مردمی تصریح کرد: مشارکت به این منظور از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با نگاهی واحد و جهتگیری درست هزینه ها را کاهش میدهد و مددکار حوزه پیشگیری و درمان میشود.

وی خواستار ایجاد اراده جمعی برای کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی شد و افزود: تنوع و گستردگی بیماریهای اجتماعی به گونه ایست که ضرورت دغدغه مندی تمامی نهادها، بخصوص سمن ها و مردم در این حوزه را برای کنترل و کاهش آن دوچندان میکند.

حسن نژاد بسیج عمومی در ذهنیت جامعه برای برخورد با آسیبهای اجتماعی را وظیفه بهزیستی دانست و اذعان کرد: مهمترین ماموریت بهزیستی برچیدن دیوار موجود بین اهداف بهزیستی و سایر نهادهاست تا همگان منابع خود را در راستای بهبود وضعیت اجتماعی  با محوریت آموزش در حوزه پیشگیری و جلب مشارکت ها معطوف نمایند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران ضمن تقدیر از اقدامات دکتر باقری در زمان مسئولیتش گفت: امیدوارم بهزیستی مازندران در سایه مدیریت دکتر گوهردهی پویا تر، فعال تر و اثرگذارتر از پیش ظاهر شود و انرژی های نهفته برای افزایش ظرفیت بهره وری و فرصت سازی برای سازمان و مردم استفاده شود.

دکتر باقری نیز در این مراسم  ضمن تقدیر از اقدامات خالصانه همکاران بهزیستی در مدت تصدیگری وی گفت: همواره نسبت به کمبود اعتبارات در حوزه پیشگیری معترض بودم و بر لزوم برنامه ریزی درست در این زمینه تاکید کردم.

وی خواستار بازبینی در سیستم ارتباطی با مددجویان شد و تصریح کرد:  ثبت سامانه ای اطلاعات و پرداخت های الکترونیکی اقدام مناسبی در جهت افزایش نظارت و کاهش فساد اداری است.

باقری با اشاره به اجرای بخشنامه تعارض منافع در بهزیستی خاطرنشان کرد: از 26 کارشناس و مسئول شاغل در بهزیستی که مدیران مراکز غیردولتی بودند همگی از سمت های خود کناره گیری کرده و یا مسئولیت مراکز را تحویل داده اند که بنده نیز یکی از آنها بودم.

وی خدمت در بهزیستی را متفاوت از فعالیت در دیگر نهادها دانست و افزود: فعالیت در بهزیستی  را توفیقی از جانب خداوند میدانم و امیدوارم همکارانم طی  این مدت از بنده راضی بوده باشند.

تمامی اقدامات بهزیستی بر پایه شایسته سالاری بنا خواهد شد 

مدیر کل بهزیستی مازندران شایسته سالاری را اساسی ترین الویت کاری در بهزیستی عنوان کرد و متذکر شد: نیروی انسانی باید تحت لوای چتر حمایتی مدیران استانی و سازمانی در بستری امن عملکرد خود و سازمان را اعتلا ببخشند.

دکتر گوهردهی با درود بر روح پرفتوح امام راحل و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا  ،حفظ کرامت انسانی و لزوم تبیین گفتمانی صحیح را دو رکن اساسی برای دستیابی به عدالت اجتماعی دانست و گفت: برای دستیابی به الگوی  ایده ال از جامعه مدنی نیازمند  آمادگی ذهنی مردم و تبیین اهمیت موضوع،  سیاست گذاری درست بر پایه نظارت، تشخیص ، هدفگذاری و بانک اطلاعاتی جامع و همچنین همراهی تمامی دستگاه های دولتی میباشیم.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران پیشگیری و توانمندسازی را سرلوحه اقدامات بهزیستی دانست و خاطرنشان کرد: ضروریست تا در فاز عملیاتی، سیاستگزاریها و برنامه ریزی ها را به سمت اقدامات پیشگیرانه سوق دهیم تا در مسیر توانمند سازی و اقتدار افزایی گروه های هدف و افزایش نشاط اجتماعی قرار بگیریم.

گوهردهی تغییر نگرش نسبت به کرامت انسانی را یکی از مهمترین رویکرد های بهزیستی عنوان و تصریح کرد: بر همین اساس به روز رسانی فعالیت ها در بهزیستی ضرورت میابد و تمامی اقدامات بر حفظ کرامت جامعه هدف پایه گذاری میشود.
وی خواستار برنامه ریزی صحیح جهت افزایش تاب آوری جامعه هدف نسبت به تمامی تکانه های اجتماعی شد و اذعان کرد: تقویت حس مطالبه گری در مردم و جامعه هدف ، استفاده درست از ظرفیت عظیم مردمی و بخش خصوصی برای افزایش مشارکت در فعالیت ها،  منجر به توسعه برنامه های پیش رو خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه به دلیل بهره مندی بهزیستی از نیروی انسانی کارآمد این مسئولیت را پذیرفتم خاطرنشان کرد: منابع انسانی موجود در بهزیستی کارآمد، متخصص، توانمند و فداکار هستند که شایسته است تا با ایجاد ارامش و امنیت روانی و توجه به بهداشت محیط کار شرایط بهره مندی از حداکثر توان آنها مهیا شود.
وی شایسته سالاری را اساسی ترین الویت کاری در بهزیستی عنوان کرد و متذکر شد: نیروی انسانی باید تحت لوای چتر حمایتی مدیران استانی و سازمانی در بستری امن عملکرد خود و سازمان  را اعتلا ببخشند.
گوهردهی شرکای اجتماعی بهزیستی مازندران را از سرمایه های علمی و اجتماعی کشور دانست و گفت: انچه ملاک ارزش فعالیتها در بهزیستی محسوب میشود، شفافیت  در عملکرد، پاکدستی، عدالت محوری  و صداقت است.
مدیرکل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه بهزیستی سازمانی اجتماعی و تخصصی فارغ از سلایق سیاسی است، افزود: وضعیت موجود در بهزیستی حاصل تلاش همه مدیران از شهید صبوری تا دکتر باقری است که منشا اثرات خیر برای سازمان و استان بودند و امیدوارم با عملکردی شایسته، امانتدار خوبی برای جامعه هدف در این جایگاه باشم.