متن و حاشیه تودیع و معافه روسای جدید و قدیم دانشگاه مازندران

مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه مازندران در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بابلسر، مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه مازندران امروز 29 خردادماه در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری این دانشگاه برگزار شد.

در سالن کوچک مراسم که در پایان مورد اعتراض امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور نیز قرار گرفت، اعضای هیأت علمی دانشگاه، کارکنان و دانشجویان حضور داشتند، همچنین نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی شامل ادیانی نماینده قائم شهر، نانواکناری نماینده بابلسر و احمدی‌لاشکی نماینده نوشهر نیز از افراد حاضر در این مراسم به شمار می‌رفتند.

اما سخنان بی‌پرده رئیس سابق دانشگاه مازندران در این مراسم هم در نوع خود جالب بود، وی با انتقاد از اینکه بسیاری از افراد در این استان سعی می‌کنند پای هم را بگیرند و از به زیر کشیدن یکدیگر خوشحال می‌شوند، بیان کرد: قصد بیان مسائلی را ندارم اما بدانیم که برای پیشرفت باید به یکدیگر کمک کنیم.

حجت‌الاسلام رحیمیان رئیس دفتر نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران نیز سخنران بعدی مراسم بود که درباره نیازهای این دانشگاه و نیز چالش‌های توسعه آن سخنانی ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه مازندران برای رسیدن به جایگاه واقعی خود نیاز به حمایت‌های همه جانبه دارد، تصریح کرد: این دانشگاه یک دانشگاه مادر است و باید به خوبی در توسعه استان دیده شود.

رئیس کیهان‌شناس

نوذری رئیس جدید دانشگاه مازندران نیز با اذعان به اینکه در رشته کیهان‌شناسی تحصلی کرده و سال‌ها در این دانشگاه فعالیت کرده است، بیان کرد: حضور خود به عنوان رئیس دانشگاه را امروز مدیون گروه‌های عظیمی می‌دانم اما نام نمی‌برم اما تلاش می‌کنم با احترام از افراد گذشته و آینده این دانشگاه یاد کنم.

وی به موقعیت کشور نیز اشاره کرد و گفت: امروز کشور در نهایت عزت و اقتدار قرار دارد و اوج مستقل بودن آن در نپذیرفتن نامه نخست وزیر ژاپن بود، اما این به معنای این نیست که مشکلات در کشور وجود ندارد، مشکلات زیادی در کشور داریم اما موفقیت‌های بسیاری نیز کسب کرده‌ایم، طبق اعلام دانشگاه‌های دنیا، ایران در افق ۲۱ سال بعد کیفیت تولیدات علمی‌اش به ۵کشور ممتاز جهان خواهد رسید و این به برکت نظام اسلامی خواهد بود.

نوذری با بیان اینکه من فرزند خانواده‌ای هستم که ۱۱ فرزند داشت اما بدون حتی یک مترمربع زمین، اضافه کرد: اینکه من روستازاده‌ای از خانواده‌ای پرجمعیت و از روستایی دور افتاده امروز در این جایگاه قراردارم به برکت نظام اسلامی است، در کشور نواقصی هست اما خودمان می‌توانیم نواقص را رفع کنیم.

وی با اشاره به تعهدات خود به عنوان رئیس جدید دانشگاه مازندران اظهار کرد: تا روزی که در این موقعیت هستم به سه چیز ایمان قاطعانه خواهم داشت، قبل از قضاوت صبوری به خرج خواهم داد و آن چیزی را به زبان خواهم آورد که به آن اعتقاد دارم و صداقت را سرلوحه کارم قرار خواهم داد.

گلایه رئیس جدید از وضعیت منابع نیروی انسانی

در هر بندی از سخنان رئیس دانشگاه مازندران، تشویق حاضران چاشنی مراسم بود.

نوذری چهار محور اساسی توسعه اقتصادی، توسعه منابع انسانی، توسعه نهادهای اجتماعی و توسعه فرهنگی را از اولویت‌های پیش روی دانشگاه مازندران عنوان کرد و ادامه داد: معتقدم نباید اینقدر به پر و پای هم بپیچیم، من هیچ بازگشتی به گذشته نخواهم داشت، کاری با اینکه در گذشته چه شده است نخواهم داشت و به همه احترام خواهم گذاشت، حفظ آبرو و احترام انسان‌ها در دوره کوتاهی در اختیار من است.

وی با اشاره به اینکه در مقوله آموزش در دانشگاه مازندران معتقدم ظرافت‌ها فراموش شده و آموزش و پرورش منابع انسانی کارآمد باید بازگردانده شود، بیان کرد: در جذب نیروها رویه‌ای از گذشته وجود داشته است که در چهارچوب تعاریف نبوده، از این رو امروز شاخص منابع انسانی خوب نیست اما در صدد حذف نان از سفره کسی نخواهم بود، تلاش می‌کنیم نیروهای فعلی دانشگاه آموزش ببینند و توزیع مجدد به فراخور آموزش‌ها و نیازهای دانشگاه صورت خواهد گرفت.

رئیس جدید دانشگاه مازندران با بیان اینکه در تا زمانی که شاخص منابع انسانی این دانشگاه خوب نشود هیج نیرویی اضافه نخواهم کرد، گفت: توزیع بهینه منابع انسانی قرار گرفتن در فرایندها است اما در حوزه پژوهش باید شرایط تسهیل شوند.

نوذری در بخش پروژه‌های عمرانی نیز تلاش کرد نشان ندهد که اختلاف نظرهایی با روسای سابق به ویژه میرنیا رئیس سابق دانشگاه مازندران دارد و بسیار از وی و اقدامات وی تجلیل و یاد کرد اما گفت: توسعه عمرانی دانشگاه مازندران ادامه پیدا می‌کند اما توسعه عمرانی دانشگاه با اولویت پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنم عدالت‌محوری را در دانشگاه مازندران برقرار کنم و نسل جدیدی از مدیران جوان وارد دانشگاه شدند که برای توسعه دانشگاه تربیت می‌شوند،اظهار کرد: نقش بانوان را در دانشگاه مازندران پررنگ‌تر خواهیم کرد، حتما یک زن به عنوان هیأت رئیسه دانشگاه معرفی می‌شود.

رئیس جدید دانشگاه مازندران بدون اشاره به جزئیات با بیان اینکه در مقوله دفاع ملی باید دانشگاه نقش‌آفرینی کند، از دورافتادگی دانشگاه مازندران از مرکز استان انتقاد کرد و گفت: دانشگاه مازندران در شهرستان قرار گرفته است و به دلیل عدم تعاملات از مسائل مرکز استان دور افتاده‌ایم که باید رفع شود.

ولی‌الله نانواکناری نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار نیز در سخنانی با اشاره به اینکه دانشگاه در سال ۴۲ تاسیس شد و تنها یک ساختمان در مرکز شهر بابلسر داشت اما امروز در فضای ۶۰ هکتاری با نخبگان از درون دانشگاه مدیریت و هدایت می‌شود.

وی افزود: انتظاری که از دانشگاه می‌رود این است که اثرات مثبتی برای اطراف خود داشته باشد، مازندران می‌تواند به تنهایی در خودکفایی محصولات کشاورزی نقش‌آفرینی کند‌ و این امر باید از دانشگاه مازندران و حمایت‌های آن آغاز شود.

گلایه از بی توجهی استانی به دانشگاه مازندران

امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور نیز تنها مسؤول کشوری حاضر در این مراسم بود که  با بیان اینکه توجه استانی به این دانشگاه کافی نیست و دور بودن از مرکز استان دلیل این بی‌توجهی به شمار می‌رود، بیان کرد: دانشگاه مازندران در سال آینده، جشن 50 امین سال تاسیس خود را جشن خواهد کرفت اما در بین دانشگاه‌های 30 ساله که بعد از وی تاسیس شدند به لحاظ زیرساخت عقب‌تر است.

وی با انتقاد از اینکه استان به دانشگاه مازندران کمک نکرده است در حالی که این دانشگاه نیاز به کمک استان دارد، تصریح کرد: همین سالن کوچک تودیع و معارفه نشان می‌دهد که دانشگاه مازندران به آمفی تئاتر مرکزی نیاز دارد.

امید با بیان اینکه همه دانشگاه‌هایی که در 30 سال اخیر ساخته شدند از کمک‌های خیران استفاده کرده‌اند اما دانشگاه مازندران از این مهم بهره نبرده است، سیاست وزارت علوم را توسعه کیفی دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: در کنار توسعه عمرانی توسعه علمی باید در اولویت قرار گیرد.