مراسم بزرگداشت درگذشت محمدرضا علیزاده ، عضو حقوقدان شورای نگهبان امروز با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در ساری برگزار شد .

به گزارش ایرنا ، این مراسم با میزبانی آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان ، محمد اسلامی استاندار مازندران و آیت الله نظری خادم الشریعه در مسجد جامع ساری برگزار شد .

در این مراسم که از سوی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار مازندران، ستاد دهه غدیر کشور و دفتر آیت‌الله نظری خادم‌الشریعه برگزار شد، آیت‌الله شرف‌الدین نظری خادم‌الشریعه در سخنانی گفت: دنیا دار امتحان است و مرگ امری انتخابی و‌ ارادی برای بشر نیست، بلکه همه اینها دست خدا است و خداوند اختیار افعال بشر را به خود او داد تا بشر با اراده انجام دهد تا در روز قیامت بتواند جوابگو‌ باشد.

استاد حوزه علمیه افزود: خداوند در قرآن شریف می‌فرماید آن مرگی که بیشتر انسان‌ها از آن فرار می‌کنند عاقبت دست و‌ پاگیر آنها می‌شود و مرگ را باید به عنوان یک اصل بپذیریم که یکی از قوانین حاکم بر جهان هستی و جهان خلقت مسئله مرگ و‌ موت است دلیل آن این است که دنیا موقت است و‌ کسی نباید بماند و هر چه بخواهیم شرایط‌ زندگی را از حیث بهداشت، درمان و  رعایت مسائل سلامت بپردازیم مرگ فرا می‌رسد.

وی تصریح کرد: انسان در زندگی خود می‌تواند چگونه مردن را انتخاب کند و‌ با زندگی سعادتمندانه، مرگش عاقبت بخیری و‌ سعادت بخیری داشته باشد‌.

نظری با اشاره به سوم خرداد و‌ سالروز آزادسازی خرمشهر بیان کرد: یادی کنیم از شهدا که برای مملکت و حفظ عظمت مردم جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند‌ و شهادت را برگزیدند تا ما با آرامش به خدمت بپردازیم که مرحوم‌ علیزاده نیز خود از خانواده شهدا بودند. شهادت مرگ سرخ است که شهدای ما این درس را از مکتب امام حسین(ع) گرفتند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بعد این درجه مرگ سعادتمندانه است که خیر و خدمت انسان را به این مقام‌ می‌رساند، افزود: خدمت همان عمل صالحی است که انسانها باید از این فرصت عمر استفاده کنندتا به کمال برسند.

‌این عالم مازندرانی ادامه داد: شورای نگهبان رکن اصلی نظام است  و مرحوم علیزاده 30 سال در شورای نگهبان به درستی و با جایگاه درست خدمت کردند. همان خدایی که زندگی را آفرید مرگ را ‌آفرید تا بی‌اعتباری دنیا را به ما نشان دهد تا به دنیا و زندگی چند روزه مغرور نشویم‌‌.

محمدرضا علیزاده در سال 1330 در سوادکوه متولد شد . وی که دارای تحصیلات کارشناسی ارشد حقوق بود ، با سابقه‌ترین عضو حقوقدان شورای نگهبان محسوب می شد.
همچنین مرحوم علیزاده به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان در پنج دوره و قائم مقام دبیر در دوره اخیر (دوره ششم) بود.
علاوه بر این وی سابقه تصدی معاونت رئیس قوه قضائیه ،ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت بازرسی کل کشور را نیز در کارنامه خود داشت.
مرحود علیزاده در تاریخ 27 اردیبهشت 97 در سن 67 سالگی دیده از جهان گشود .
شورای نگهبان از جمله نهادهای نظارتی نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید تمامی قوانین مجلس شورای اسلامی پیش‌از ابلاغ، به تأیید این شورا برسد تا مغایر شرع و قانون اساسی نباشد.
همچنین تأیید صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری کشور به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز در حیطهٔ وظایف این شورا جای دارد.
این شورا از دوازده عضو تشکیل شده‌است که 6عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر عزل و نصب می‌شوند و 6 عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رئیس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.
دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است که در حال حاضر احمد جنتی این پست را بر عهده دارد.