مراسم رونمایی از کتب فرهنگ و بومی مازندران به مناسبت گرامی داشت هفته کتاب در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

به گزارش واژه روز، معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری مازندران در این مراسم با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی از مقوله‌های قابل توجه فرهنگی است که ترویج ان مورد نیاز است، گفت: زمانی می‌توانیم کتابخوانی را به فرهنگ تبدیل کنیم که جامعه آن را لازمه شخصیت و رشد خودش بداند لذافرهنگ سازی در جامعه مورد نیاز است .

رقیه صفری خواستار همکاری تمامی نهادهای فرهنگی شد و افزود: دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی طوری برنامه‌ریزی کنند که نیاز به کتاب نهادینه شود.

صفری با اشاره به اینکه امروزه فضای مجازی جایگزین فضای واقعی شد، اضافه کرد: فضای مجازی فرصت مناسبی است که از این طریق کتاب‌های ارزشمندمان را به نسل جوان و مخاطبین خود معرفی کنیم.

معاون استاندار مازندران با بیان اینکه می توان با مدیریت درست از شبکه مجازی از آن برای ترویج فرهنگ مطالعه استفاده کرد، گفت:دستگاه‌های فرهنگی به سمت انتشار کتابهای الکترونیکی بروند تا در شبکه‌های مجازی در دسترس مخاطبین قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان جلوی تکنولوزی را گرفت، ادامه داد:امروز که بسیاری از مراکز فرهنگی ما تعطیل شده استاحساس نیاز ما به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گسترش یافت،لازم است تا دستگاه‌های فرهنگی اهتمام لازم را داشته باشند و کتاب‌های مفید و ارزنده را در شبکه‌های مجازی عرضه کنند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم با بیان اینکه هفته کتاب در سال جاری به نام «دانایی و مانایی» نامگذاری شد، گفت:با تلاش دستگاه‌های فرهنگی که زحمت کشیدندمازندران از استان های پیشرو بود که علیرغم شرایط کرونایی فعالیت‌ها مسکوت نماند حتی بهتر از سال گذشته انجام شد.

عباس زارع  به خلاصه‌ای از برنامه‌های هفته کتاب اشاره کرد و افزود: مازندران دارای بیش از 200ناشر است و در سال جاری حدود 404عنوان کتاب چاپ شد که با توجه به قیمت بالای کاغذ و شرایط کرونا سخت است.

وی با بیان اینکه سال‌های گدشته در چنین روزی شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب در مازندران بودیم که امسال برگزار نشد، گفت: سعی می کنیم با پیگیری و هزینه‌هایی که در سطح استانی و ملی هست کمی کمک به انتشارات در حوزه خرید کتاب انجام داد.

زارع با اشاره به اینکه در سال جاری جشنواره کتاب سال برگزار کردیم، افزود: از محدود استان‌هایی بودیم که این جشنواره را نداشتیم که پس از بررسی، داوری جشنواره انجام شد.

وی بیان کرد: هفته پژوهش برنامه باشکوهی خواهیم داشت تا با برگزاری جشنواره  کتاب سال از ناشران بخواهیم  به ما کمک کنند.

لازم به ذکر است در این مراسم از کتاب‌های «روزشمار تاریخ مازندران» با نویسندگی «علی رمضانی پاجی» در انتشارات ماتیسا، برمه پلنگ با نویسندگی سلطان شکوهی و سرواد با نویسندگی محمدعلی عالمی درانتشارات نت رونمایی شد.

در ادامه از «علی رمضانی پاجی»، «سلطان شکوهی»،«محمدابراهیم عالمی»، «هادی معصومی پاجی» مدیر مسئول انتشارات ماتیسا،«محمدغلامی» مدیرمسئول انتشارات نت،« فریده یوسفی» مدیرمسئول انتشارات شلفین، «هادی کرمانیان» مدیر مسئول انتشارات اکسیرقلم، «نورالله پهلوان» مدیرمسئول انتشارات وارش وا، «فاطمه لطفی» مدیرمسئول انتشارات شمال پایدار، «سارا آزموده» مدیرمسئول انتشارات دانشگاه مازندران ،«کبری خلیلی» مسئول واحد کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.