مراسم سی وسومین سالگرد شهادت سید علی دوامی در مصلای ساری

عکاس (محسن هدایتی بنیادآباد) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

 سی‌وسومین سالگرد سردار شهید علی دوامی همزمان با ایام لیالی قدر در مصلای جمعه ساری برگزار شد.

به گزارش تسنیم ، سی و سومین سالگرد شهادت سردار شهید سید علی دوامی و یاد و خاطره شهید محمود نیکدوز و شهید مصطفی نوروزی در ساری برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی استاد صمدی آملی، مداحی برادر رضا بذری و تلاوت قرآن حاج حمزه زاهدی از ساعت 16.30 روز سه شنبه 14 اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) ساری برگزار شد.

سردار شهید سید علی دوامی در 21 رمضان سال 1346 در گوشه ای از شهرستان ساری در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود که نامش را خود به همراه آورده بود یعنی علی. او زمانی پا به این جهان گشود که  رژیم طاغوت و ظلم و ستم شاه حاکم بود. بعد از مدتی از شهر ساری به تهران مهاجرت و دوره ابتدایی خود را در تهران گذراند و دوران راهنمایی را به شهر خودش بازگشت. در همین هنگام انقلاب اسلامی شروع شد که این خود جرقه ای بود تا آتش درون علی شعله ور شود. دوران انقلاب در تظاهرات شرکت کرده و عشق او هر لحظه به خدا و امام(ره) بیشتر می شد تا اینکه جنگ تحمیلی آغاز شد؛ از آنجایی که علی عشق جبهه را در سر داشت درس را فراموش کرد و روانه جبهه‌ها شد.

علی آرزوی گمنامی و شهادت در روز تولدش را داشت و برای دوستانش می‌گفت همان شبی که بدنیا آمدم از دنیا خواهم رفت. سعی می‌کرد روز تولدش در جبهه‌ها باشد تا اینکه طبق خواسته خود در 21 رمضان سال 1367 به فیض شهادت نائل شد.

فاطمه نیکدوز مادر شهید ” سیدعلی دوامی ” و خواهر شهید محمود نیکدوز رمز راز 21 را این چنین تعریف کرد: در سن 15 سالگی ازدواج کردم 21 ساله بودم که  در21 رمضان 1346 علی به دنیا آمد و در 18 اردیبهشت ماه سال 1367 مصادف با 21 رمضان و در حالی که علی تنها 21 سال از عمرش می‌گذشت در خاک مقدس شلمچه به درجه شهات نایل شد تا “سردار راز 21” لقب بگیرد.

شهید نیکدوز که بود؟

شهید محمود نیکدوز دایى سردار شهید على دوامى(سردار 21) است. شهید محمود نیکدوز در اول مهر 1346 در خانواده مذهبی شهر ساری در محلی که دروازه گرگان (میدان شهدای فعلی) نام داشت به دنیا آمد. در فروردین سال 51 در حالی که 5 سال بیشتر نداشت در سانحه رانندگی مادر خود را از دست داد و زیر چتر محبت پدر و خواهر و برادرهای بزرگ‌تر رشد یافت.

تحصیلات ابتدایی را در مدرسه سیروس پهلوی ساری گذراند و دوره راهنمایی را در مدرسه فردوسی خیابان قارن ساری پشت سر گذاشت. او فرزند نهم خانواده بود، در اوایل انقلاب برادر بزرگ ایشان (سعید) با شرکت در برنامه‌های انقلاب راه ورود محمود به فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی را باز کرد. در سال 59 همزمان با شروع جنگ تحمیلی محمود که 13 ساله بود به جبهه رفت و در 22 بهمن سال 64 در عملیات والفجر 8 در شهر فاو به شهادت رسید.

شهید مصطفی نوروزی؛ مدافع امنیت

شهید مصطفی نوروزی از سربازان گمنام امام زمان (عج) بود که در حین انجام وظیفه و دفاع از امنیت کشور در استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید. شهید مصطفی نوروزی به همراه دو تن از از همرزمان خود روز چهارشنبه یکم اسفند 99 در پی اقدامات اطلاعاتی بر روی یکی از باندهای جرائم سازمان یافته در استان سیستان و بلوچستان به درجه شهادت نائل آمد.

شهید مصطفی نوروزی از جمله شهدای حفاظت اطلاعات بود که به همراه شهید مهدی جهان تیغ و شهید مهدی جعفری از استان فارس در حفظ امنیت کشور و مقابله با یک باند جرائم سازمان یافته به شهادت رسیدند.