با حضور آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، روز پنج‌شنبه آیین تکریم و معارفه نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران برگزار شد.

جلسه شورای اداری استان مازندران با حضور حجت السلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری و معارفه حجت السلام محمد باقر لاِیینی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امامت جمعه ساری در سالن اجتماعات اهل بیت(ع) مصلی ساری برگزار شد

مراسم معارفه نماینده ولی فقیه مازندران انجام شد

گلپایگانی: مردم تا پای جان پای انقلاب و اعتقادشان ایستادند

در زهد، تقوا، شب زنده‌داری و تعبد نظیر مقام معظم رهبری ندیدم

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در طی قبول مسئولیت دفتر مقام معظم رهبری از ابتدا تاکنون و طی این 40 سال، به خدا و قرآن قسم در زهد، تقوا، شب زنده داری، تهجد، تعبد و بی اعتنایی به دنیا نظیر مقام معظم رهبری ندیدم.
به گزارش بلاغ،  مراسم تودیع و معارفه آیت‌الله محمدی لائینی نماینده ولی‌فقیه در مازندران با حضور حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، ائمه جمعه و مقامات و مسئولان استانی در محل سالن اهل بیت(ع) ساری برگزار شد.حجت الاسلام محمدی گلپایگانی در این مراسم ضمن تقدیر از عملکرد درخشان آیت‌الله طبرسی نماینده سابق ولی فقیه در استان طی چهار دهه، برای سلامتی وی آرزوی شفای عاجل کرد و گفت: وی طی این مدت از مطامع دنیوی به حداقل اکتفا کرد و این روش، روش صحیحی است.وی افزود: حجت‌الاسلام محمدی لائینی نیز چهره‌ای شناخته شده در میان مردم است، دارای خانواده‌ای محترم و دارای شخصیتی متدین، باتقوا، تحصیلکرده و با تقوا است.رئیس دفتر مقام معظم رهبری  خاطرنشان کرد: برای انتخاب ائمه جمعه و به ویژه نماینده ولی فقیه در استان، قبل از تصمیم گیری در این باره کار زیادی صورت می‌گیرد و به این سادگی کسی به عنوان امام جمعه و نماینده ولی فقیه انتخاب نمی‌شود.

این مقام مسئول گفت: استان مازندران جدا از طلبه ساکن در استان و حضور در شهرهای مذهبی نظیر مشهد، حدود 6 هزار طلبه در قم دارد و این رقم، رقم بالایی است و این نشانگر این است که مردم این منطقه در این شرایط فعلی، معتقد و متدین هستند و در دوران جوانی و نوجوانی به همه چیز پشت پا می‌زنند و در این راه ورود می‌کنند و این نعمت بزرگی است.

محمدی گلپایگانی با بیان اینکه در گذشته در این منطقه با نظر رضاخان سعی بر این بود که مردم را از معارف دین جدا کنند و بنا داشتند در دیار علویان، فساد را حاکم کنند اما خدا اجازه نمی‌دهد؛ متذکر شد: این مردم پس از پیروزی انقلاب نیز تا پای جان پای انقلاب و اعتقادشان ایستادند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به آغاز ولایت و امامت امام عصر (عج) اشاره کرد و افزود: تعداد بی شماری از مردم این استان در ایام اربعین به کربلای معلی رفتند و یادمان نرود در گذشته و در دولت بعث، صدام اجازه یک یا حسین(ع) گفتن را هم به کسی نمی‌داد و مگر می‌شود با خدا و پیغمبر در اُفتاد؟

رئیس دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: هر کسی روزی می‌خورد به برکت امام زمان (عج) است و این یک اساس است که در هر دورانی فیض الهی توسط یک انسان کامل به مردم می‌رسد.

این عالم ربانی و روحانی فرهیخته با بیان اینکه نماز جمعه را هر چه باشکوه‌تر برگزار کنید؛ عنوان کرد: نماز جمعه نماد وحدت جامعه مسلمین است و این یک اصل به گفته پیغمبر اسلام است که راه سعادت ما است.

محمدی گلپایگانی در ادامه به بیان زوایای شخصیتی برجسته مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: در طی قبول مسئولیت دفتر مقام معظم رهبری از ابتدا تاکنون و طی این 40 سال، به خدا قسم و به قرآن قسم در زهد، تقوا، شب زنده داری، تهجد، تعبد و بی اعتنایی به دنیا نظیر مقام معظم رهبری ندیدم؛ همه چیز در اختیار ایشان است اما برخورداری‌اش از این دنیا به حداقل است.

وی با بیان اینکه خیلی از نکات را از زندگی ایشان نمی‌توانم بگویم؛ افزود: در عین حال ایشان جلوی حوادث حرکت می‌کند و قبل از اینکه حادثه‌ای بیفتد، ایشان حدس می‌زنند و علت این مسئله اخلاص و توسل به اهل بیت(ع) است و ایشان به اهل بیت(ع) بسیار اهمیت می‌دهند و اهل دعا هستند و به این مسئله بسیار اهمیت می‌دهند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه متن حکم انتصاب نماینده ولی فقیه را به شرح ذیل قرائت کرد:

جناب حجت‌الاسلام آقای شیخ محمدباقر محمد لائینی دامت برکاته

در پی استعفای جناب آیت الله طبرسی دامت حفاظته و با تشکر فراوان از زحمات و خدمات ایشان در سال‌های متمادی، جنابعالی را که به حمدالله از سوابق روشن و صلاحیت لازم برخوردار می‌باشید به نمایندگی خود در استان مازندران و امامت جمعه ساری منصوب می‌کنم.

استان مازندران در شمار برجسته ترین استان‌های کشور از جنبه‌های مادی و معنوی است و مردم عزیز، مومن و انقلابی آن در آزمون‌های متعدد در نظام جمهوری اسلامی مفتخر و سربلند ظاهر شدند؛ جنابعالی با توجه به سابقه حضور و خدمت در آن استان، با برجستگی‌های جوانان فداکار و مردم پر انگیزه و وفادار آن، آشنائید.

لازم است این برجستگی‌ها تقویت و تثبیت و بزرگ داشته شود و در این راه از علمای بزرگ و فرزانه حوزه و دانشگاه یاری گرفته شود؛ تقویت جریان انقلابی و جوانان مومن و روی گشاده و دست مهربان با همه اقشار مردم توصیه موکد اینجانب است.

توفیقات شما را از خدای متعال مسئلت می‌دارم.

                                                               سیدعلی خامنه‌ای

گفتنی است حکم مسئولیت و انتصاب حجت‌الاسلام  محمدباقر محمد لائینی طی روز آتی به ایشان تقدیم خواهد شد.

*تهجد و سطح زندگی متوسط دو ویژگی لازم برای ائمه جمعه

نماینده ولی فقیه در مازندران نیز با بیان اینکه دورنمای کار بنده و چشم انداز بنده برای آینده مازندران، مازندران سالم و رشدیافته است؛ تصریح کرد: سالم یعنی شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد، آسیب‌های اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی به حداقل برسد و در واقع جامعه سالم باشد و از آن طرف، رشد یافته، مدرن، توسعه همه جایی و همه جانبه که همه جایی یعنی اینطور نباشد که یک نقطه مازندران را ببینیم و نقطه‌ای را نبینیم؛ همه جانبه و عادلانه.

حجت الاسلام محمد باقر محمدی لائینی نیز در این مراسم اظهار کرد: اینکه آغاز کار و مسئولیت این بنده ناچیز در سالروز امامت امام عصر(ع) باشد و ما را در این روز جا داده‌اند؛ خدا را شاکریم و از محضر نورانی آن یادگار دودمان رسالت تشکر داریم و آرزوی تعجیل ظهور و فرج حضرت و فرج همه مومنان و بشریت با ظهور آن حضرت را از خداوند خواستاریم.

وی افزود: صمیمانه از خدای بزرگ، آقا بقیه‌الله اعظم و نائب بزرگوار ایشان مقام معظم رهبری تشکر دارم که این بنده ناچیز را شایسته و درخور داشتن چنین مسئولیتی با بزرگواری خودشان دیدند.

نماینده ولی فقیه در مازندران خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم که مقام معظم رهبری این اعتماد را نمودند و از خدای بزرگ می‌خواهم که به این بنده ناچیز عنایت و توجه بفرمایند تا با کمک همه شما مردم ولایی استان که فرازی از حکم مقام معظم رهبری در ستایش شما مردم ارجمند ولایی، متدین با سابقه درخشان مازندران بوده، بتوانیم با کمک همه مسئولان اجرایی، قضایی و نمایندگان مجلس، نیروهای جوان انقلابی که مخاطب مقام معظم رهبری در این حکم هستند، در راستای تحکیم آرمان شهیدان و پیشبرد اهداف انقلاب حرکت کنیم.

امام جمعه مرکز مازندران ادامه داد: بنده تصور می‌کردم آرام آرام به دوران «فاذا فرغت فانصب» نزدیک می‌شویم که باید مسئولیت‌ها را واگذار کنیم و دیگران وارد میدان شوند اما خدای بزرگ برای ما «فانصب» را مقرر کرده، آن هم یک «فانصب» بسیار سخت و سنگین که جز با عنایت خودش و کمک و همت همه مردم و مسئولان آسان نخواهد شد.

حجت الاسلام  محمدی لائینی در ادامه به خدمات ارزنده آیت‌الله طبرسی اشاره کرد و افزود: این جلسه تکریم از ساحت آیت‌الله طبرسی و خدمات بی شائبه چهل ساله وحدت گرایانه است که بعد از حضرت آیت‌الله روحانی رحمه‌الله نمایندگی ئلی فقیه را در استان متعهد و متقبل شدند و امروز هم در بستر بیماری قرار دارند؛ برایشان شفای عاجل آرزومندیم.

وی با بیان اینکه بنده سومین نماینده ولی فقیه در استان هستم؛ گفت: بنده خودم را در سطح و ترازی که کنار این دو شخصیت قرار بگیرم واقعا نمی‌دانم اما خداوند چنین مشیت کرده و رهبر انقلاب چنین دستور دادند و ما با کمک شما مردم و عنایت رهبر در این راستا بتوانیم راه خوب و نیک گذشتگان را ادامه دهیم برای ساختن مازندران یکپارچه سالم و رشد یافته.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه دورنمای کار بنده و چشم انداز بنده برای آینده مازندران، مازندران سالم و رشدیافته است؛ تصریح کرد: سالم یعنی شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد، آسیب‌های اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی به حداقل برسد و در واقع جامعه سالم باشد و از آن طرف، رشد یافته، مدرن، توسعه همه جایی و همه جانبه که همه جایی یعنی اینطور نباشد که یک نقطه مازندران را ببینیم و نقطه‌ای را نبینیم؛ همه جانبه و عادلانه.

امام جمعه ساری اضافه کرد: این چشم انداز مازندران است تا از این وضعیت موجود به این وضعیت مطلوب برسیم؛ در این مسیر ما از تمام مسئولان اجرایی، قضایی، قانونی و نمایندگان مجلس در سایه وحدت کمک می‌طلبیم تا شاهد پیشرفت‌های خوبی باشیم.

محمدی لائینی متذکر شد: البته برای اینکه جاذبه‌های لازم برای نهاد امامت جمعه برای نمایندگی ولایت امر، ایجاد شود لازم است شخص امام جمعه و نماینده ولی فقیه از دو ویژگی مهم سلوک معنوی لازم و سبک و سطح زندگی متوسط و دون متوسط برخوردار باشد.

وی در پایان گفت: اینکه مردم ببیند شخص امام جمعه‌شان و شخص نماینده ولی فقیه‌شان هم تهجد دارد و هم از نظر سطح و سبک زندگی شخصی متوسط و دون متوسط است، جاذبه پیدا خواهند کرد و صف‌های نماز جمعه مملو از حضور مردم خواهد بود و لذا جذب شدن دل‌ها با شعار نیست و باید در زندگی و سیمای افراد مردم این ویژگی‌ها را ببینند.