نخستین روستای موسیقی محور کشور در مازندران نامگذاری شد

روستای کفشگرکلای جویبار، به عنوان روستای موسیقی محور نامگذاری شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در آیینی با حضور عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، معاون فرماندار جویبار، بخشدار، و تنی چند از مسئولین آن شهرستان از تابلوی ورودی روستای کفشگرکلای ؛ زادگاه خاندان محمدی ( از فعالان و حافظان موسیقی بومی مازندران )به عنوان نخستین روستای موسیقی محور رونمایی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این آیین، موسیقی بومی مازندران را از لحاظ تاریخی و فنی ، با پیشینه ای طولانی عنوان کرد که توانسته در تمامی عرصه‌ها، انعکاس دهنده افکار، عقاید، دیدگاه‌ها و زندگی مردمان این ناحیه باشد.

وی توجه به موسیقی و هنرهای بومی استان را از محورهای اساسی فعالیت‌های این اداره کل برشمرد و گفت: خوشحالیم که در یک روستا، مردم هنرمند آن به صورت متحد و یکدل در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و تنی چند از مسئولین در این آیین هنری علاوه بر دیدن اجرای موسیقی بومی توسط گروه موسیقی برادران محمدی، یک نهال درخت نیز در ورودی این روستا کاشتند.

**مدیرکل ارشاد مازندران: توجه به هنر، یک ضرورت ملی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، تولید آثار هنری پرمایه و فاخر را ضرورت مهم در عرصه هنر ملی دانست.

عباس زارع در آیین رونمایی از نخستین روستای موسیقی محور مازندران، توجه به موسیقی ، به ویژه با درونمایه بومی را یک ضرورت ملی خواند و گفت: گاهی مشاهده می‌شود که عده‌ای از خوانندگان معلوم الحال و معاند در خارج از مرزهای کشور دست به تولید موسیقی‌های سخیف می‌زنند و دنبال‌کنندگان خود را به انحراف سوق می‌دهند، در حالی که با توجه جدی‌تر به مقولۀ فرهنگ و هنر، می‌توانیم حمایت کنندۀ هنرمندان متعهد و دغدغه‌مند در داخل کشور باشیم و فضای تولید آثار فاخر ملی را بیشتر مهیا نماییم.

وی همچنین از هنرمندان استان خواست تا با همت بیشتری به احیای آداب و رسوم منطقه بپردازند و در زمینه تولید موسیقی‌های ارزشمند، هم استعدادیابی نموده و هم به پرورش میراثی ماندگار برای نسل‌های آتی اقدام کنند.

زارع در این آیین هنری، حمایت همه جانبه دستگاه فرهنگ و هنر استان را از فعالیت‌های فرهنگی و هنری بومی اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: به امید خدا با وجود جوانان خوش ذوق مازندرانی و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر در استان، روز به روز بیشتر شاهد اعتلای فرهنگ و هنر بومی خواهیم بود.

شایان ذکر است ، در پایان از تابلوی معرفی این روستا به عنوان روستای موسیقی محور رونمایی شد.