ولی پور در مراسم روز کتاب و مازندران خواستار شد؛

حفظ زبان و هویت مازندران با تالیف کتاب هایی به زبان مازندرانی

ولی پور که در مراسم روز کتاب و مازندران به زبان مازندرانی سخن می گفت، مازندران را مهد علم، عشق و ادب و زنده به زبان مازندرانی توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، مراسم روز «کتاب و مازندران» که برای نخستین بار بعنوان یکی از روزهای هفته گرامیداشت مازندران نامگذاری شده است، با حضور مسئولین، فرهیختگان، پژوهشگران، نویسندگان و اهالی کتاب، از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با همکاری ستاد بزرگداشت روز و هفته مازندران، در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار گردید.

در این مراسم که با شعرخوانی و اجرای برنامه های سنتی مازندرانی توسط بزرگان فرهنگ و هنر استان همراه بود، از خدمات ارزشمند دکتر حسین اسلامی از چهره های ماندگار فرهنگ و تاریخ مازندران، نویسنده، پژوهشگر و واقف و مدیر کتابخانه بزرگ ساری شناسی که خود را کهنه کتابدار ایران می داند، بطور ویژه تجلیل بعمل آمد.

آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در این مراسم که با زبان مازندرانی سخنرانی کرد، با بیان اینکه جمع حاضر برای حفظ هویت خود و شکوفا شدن فرهنگ غنی مازندرانی اجتماع کرده و در طول سال نیز در تلاش و تکاپو است، جمعی است که باید برای گسترش این فرهنگ سرشار از افتخار دست به اقدامات اساسی و اثرگذار بزند.

وی افزود: فرهنگ مازندران در هم تنیده با طبیعت زیبای آن است و با آن شعر می سراید و زندگی خوش دارد و لذا وقتی قصد صحبت کردن در مورد مازندران را داریم باید با همان زبان شیرین و لهجه محلی اش صحبت کنی تا حق مطلب ادا شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به مفاخر تاریخ مازندران، گفت: فهرست سرشاری از دانشمندان، علما، عرفا و ادیبان در تاریخ استان وجود دارد که به راحتی به شمار نمی آید اما علامه ابن شهرآشوب ساروی، سعید العلمای مازندرانی، علامه طبرسی، امیر مازندرانی و امیر پازواری، نیما یوشیج و در حال حاضر هم علامه حسن زاده آملی و علامه جوادی آملی از جمله بزرگان علم و ادب و فرهنگ استان هستند که باید برای بزرگداشت مقام آنها و یافتن راهی برای تداوم منش و روش آنها برنامه ریزی و همت داشت.

ولی پور با اشاره به دل های بهاری مردم مازندران که همچون طبیعت لاله خیزش، با نثار خون جوانان بسیاری در دفاع مقدس، عرصه ایران را لاله خیز کرده اند، اذعان داشت: برای حفظ فرهنگ ایثار و شهادت و نگهداشت آن برای نسل های بعد، باید دلاوری ها و شهامت ها و اعتقادات مردم مازندران و خانواده های شهدا را پاس داشت و به خوبی آنها را بیان کرد.

وی ذکر اسطوره های تاریخی مازندران که بعضا در شاهنامه هم از آنها یاد شده است را بدون اشکال دانست، اما گفت: شهیدان، مادران و پدران و همسران و فرزندان آنها اسطوره های واقعی این خطه با عظمت هستند و بدون شک روایت فردوسی هم اگر در این عصر و زمان بود، از آن رایت افسانه ای متفاوت و برتر می شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران وظیفه اهالی کتاب در مازندران را سنگین توصیف کرد و اظهار داشت: باید با حفظ زبان، هویت مازندران را حفظ کرد و برای اینکار باید کتاب هایی به زبان مازندرانی برای علاقمندان بویژه کودکان و نوجوانان تالیف نمود که داستان و شعر و تاریخ مازندران را به مازندرانی بیان کند.

وی همچنین به تلاش هایی که در بخش کودک کتابخانه های عمومی برای حفظ زبان مازندرانی صورت می گیرد اشاره کرد و خواستار همکاری همه نویسندگان استان برای رونق بخشیدن به این بعد از فرهنگ بومی شد.

گفتنی است در این مراسم استاد سیروس مهدوی از پژوهشگران و نویسندگان برجسته مازندران نیز دقایقی در باب تاریخ و فرهنگ استان سخنرانی کرد و اشاراتی هم به خدمات فرهنگی گرانسنگ دکتر حسین اسلامی نمود و وی را با برخی از چهره های برجسته تاریخ مازندران که تلاش فراوان برای حفظ زبان و فرهنگ استان داشته اند، همطراز و همسطح دانست.

از مهمانان ویژه این برنامه می توان به احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شکیبایی سرپرست نمایندگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در استان، استاد کیوس گوران از چهره های برجسته شعر و ادب مازندران، استاد اسحاقی هنرمند برجسته استان در رشته موسیقی و استاد کاظمی سنگدهی از شعرای بنام مازندران نام برد.