آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مازندران با حضور استاندار مازندران برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان مازندران با معرفی برگزیدگان حوزه کتابخانه‌های عمومی استان و منتخبین جشنواره رضوی با حضور استاندار مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مازندران  به صورت حضوری و در شهرستان ها به صورت مجازی با حضور استاندار مازندران، حسن نژاد معاون سیاسی استاندار، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران، تعدادی از مدیران کل استان، فرمانداران برتر در برگزاری انجمن ، کتابداران برتر و تعدادی از منتخبان جشنواره رضوی در سالن شماره یک استانداری برگزار شد.

آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در این آیین ضمن تبریک رتبه نخست مازندران در کتابخانه‌سازی به استاندار و خیران استان، اظهار کرد: در یک سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه کتابخوانی در استان رقم زده شده است.

وی از افتتاح 6 باب کتابخانه در یک سال گذشته در استان خبر داد و افزود: در این مدت بهسازی و تجهیز کتابخانه‌های عمومی در 10 شهرستان انجام شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران برگزاری 18 دوره برای به روزرسانی کتابداران، تقویت بخش روشندلان در سه نقطه استان، کلنگ زنی کتابخانه شهیدان معلمی، اهدای 39 هزار و 569 نسخه کتاب به کتابخانه ها توسط خیران فرهنگی، افتتاح 4 کتابخانه با کمک خیران، برگزاری 315 جلسه انجمن کتابخانه‌ها در استان، برگزاری 175 نمایشگاه کتاب مجازی، تولید 4 هزار دقیقه تولید محتوا توسط کتابداران، تهیه 800 دقیقه تولید محتوا برای کودکان، راه اندازی انجمن ادبی طالب در 52 بخش در استان، برگزاری 137 نشست کتابخوان مجازی، مشارکت 82 هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی و برگزاری کارگاه های مجازی با موضوعات فرهنگی و اجتماعی از اقدامات مهم شاخص در یک سال اخیر بوده است.

ولیپور از عضویت رایگان مردم در کتابخانه های عمومی استان به صورت مجازی در هفته کتاب و کتابخوانی خبر داد و بیان کرد: کمیته تولید محتوا برای مدرسه مجازی کتاب شاد تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: در هشت طرح ملی در حوزه کتابخوانی 96 برگزیده از مازندران در این طرح ها انتخاب شدند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز که صورت مجازی در این برنامه حضور پیدا کرد، با قدردانی از استاندار مازندران در حمایت از برنامه های فرهنگ کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: اقداماتی  که در استان با مدیریت خانم ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در حال انجام است، جای قدردانی دارد.

دکتر امین متولیان بیان کرد: این نهاد فرهنگی با تمام توان از تمام برنامه های اثرگذار در ترویج فرهنگ مطالعه در کشور حمایت می‌کند.

وی محور اصلی کتابخانه‌های عمومی را خدمت به مردم عنوان کرد و گفت: کتابداران در این کرونا خدمات فرهنگی زیادی در حوزه فضای مجازی انجام دادند.

گفتنی است در این جلسه شریعت فرماندار ویژه آمل به نمایندگی از فرمانداران استان و خانم صداقت به نمایندگی از کتابداران نکاتی را بیان کردند.

در این مراسم با حضور استاندار و مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از کتابداران نمونه، خیران کتابخانه ساز، انجمن های برتر کتابخانه های عمومی، فرمانداران نمونه و کتابداران برتر تجلیل شد.


همچنین در پایان این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از زحمات و حمایت های استاندار مازندران در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تجلیل کرد.