با حضور جمعی از مسئولان و فرهیختگان استان؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مازندران برگزار شد

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مازندران با حضور جمعی از مسئولان و فرهیختگان استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان، روز یکشنبه ۲۷ آبان ماه در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جمعی از مدیران اجرایی، فرمانداران، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی و کتابداران استان برگزار شد.

آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این مراسم اظهار داشت: این اجتماع بی نظیر از مسئولان و فرهیختگان برای قدردانی از مقام کتابدار و پاسداشت جایگاه کتاب نشان دهنده عزمی است که می خواهد کتاب و کتابخوانی را به جایگاه واقعی آن در جامعه برساند.

وی با بیان اینکه این مراسم مصادف است با سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج)، بیان داشت: کتابدار می تواند نقش مهمی در فرهنگ انتظار داشته باشد و این موضوع را برای خود یک وظیفه می داند که در عصر غیبت و با سلاح کتاب، برای تحقق آن وعده الهی ایفای نقش کند.

ولیپور با تکید بر اینکه کتابدار پل مستحکمی بین کتاب و کتابخوان است، اذعان داشت: کتابداری که اندیشه ورز و اهل مطالعه است، این مناسبت ها را قدر می داند و تعهد و عزم جدی خود را برای ترویج فرهنگ انتظار بیشتر می کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران افزود: برخی گمان می کنند دامنه اثرگذاری کتابداران به چند فعالیت فرهنگی کتاب محور محدود می شود اما اینطور نیست؛ کتابداران با هدفمند ساختن مطالعه به دنبال آگاهی افزایی در جامعه و فرهنگ سازی در مسائل مهم روز از جمله فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی، فرهنگ ایثار و شهادت و استکبار ستیزی و مقابله با تحریم ها هستند.

ولیپور کسب رتبه برتر انجمن های استانی و شهرستانی کتابخانه های عمومی مازندران را افتخاری شایسته برای مردم و مسئولان استان دانست و گفت: تبلیغات منفی درباره میزان کتابخوانی با آمارهای ما در مازندران تطابق ندارد؛ چراکه در فراخوان هایی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، استقبال حدود ۵۴ هزار نفری را شاهد بودیم؛ همچنین افزایش ۱۷ هزار عضو جدید نسبت به سال گذشته و میزان رشد امانت کتاب را نیز باید لحاظ کرد که شایسته ستایش است.

در ادامه، امیر جهانگیری، مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز با قدردانی از فعالیت های اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، پیام تقدیر دبیرکل نهاد را به کتابداران استان ابلاغ کرد که توانستند در طول یکسال گذشته افتخار آفرینی داشته باشند.

وی افزود: ترویج کتابخوانی با ابتکارات مختلف در رسانه ها و فضای مجازی، اقدامی ضروری در عصر ارتباطات است که در این حوزه، استان مازندران بسیار خوب عمل کرده است و نتیجه آن نیز در افتخاراتی که کسب می کند قابل ملاحظه است.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از دغدغه های همیشگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، مسئله رفاه و معیشت کتابداران استان بوده که شایسته تقدیر است، اظهار داشت: وقتی مجموعه رؤسا و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی استان و شهرستان ها طوری عمل می کنند که رتبه برتر ملی را به دست می آورند، وحدت رویه و انسجام خود را در استان به گوش همه می رسانند که نویدبخش اتفاقات بهتر در حوزه کتابخوانی و کتابداری در مازندران است.

در ادامه حسن خیریانپور، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در سخنانی  گفت: در گذشته صاحبان زر و زور بودند که قدرت را در دست می گرفتند اما در عصر حاضر، این صاحبان علم و دانایی هستند که کنترل صاحبان زر و زور را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اینکه لازمه اداره امور، حکمت و دانش است، بیان داشت: ظرفیت های بسیاری برای توسعه و پیشرفت در استان وجود دارد. شایسته است صاحبان اندیشه و خرد، کتاب هایی بنویسند تا پژوهش ها از حوزه نظری به سمت کاربردی و اجرایی پیش رود.

خیریانپور در ادامه گفت: تشکیل مستمر جلسات انجمن کتابخانه های عمومی باید ادامه داشته باشد و این موفقیت ها تداوم یابد. شوراهای فرهنگ عمومی استان و شهرستان ها باید نسبت به مسئله کتاب و کتابخانه های عمومی اهتمام داشته باشند و نهضت مطالعه مفید را در دستور کار خود قرار دهند.

وی با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ کتابخانه سازی، اذعان داشت: فرمانداران در شهرستان ها باید با کمک خیرین، به دنبال ایجاد کتابخانه ها در تمامی نقاط استان باشند و موضوع کتابخوانی در روستاها را جدی بگیرند تا با ترویج کتابخوانی و دانایی، آرامش اجتماعی و توسعه و تعالی در همه ابعاد محقق شود.

خیریانپور با اشاره به سهم قانونی و الزام آوری که شهرداری ها باید به کتابخانه های عمومی پرداخت کنند، گفت: عدم اجرای این قانون، تخلف محرزی است و باید با آنهایی که از این موضوع تبعیت نمی کنند، برخورد جدی شود.

گفتنی است، در این مراسم از فرمانداران ۲۲ گانه استان به عنوان رئیس انجمن کتابخانه های عمومی هر شهرستان و اعضای این انجمن ها و همچنین کتابداران و کتابخوانان برتر استان تقدیر شد.