مجتمع ورزشی شهدای مخابرات بابل محل بستری بیماران کرونایی

عکاسان (مصطفی شانچی- خبرگزاری ایسنا و احسان فضلی اصانلو خبرگزاری ایرنا

 

با شروع پیک پنجم کرونا، استان مازندران در شرایط بحرانی قرار گرفته و با کمبود تخت جهت خدمت رسانی کادر درمان  به بیماران  کرونایی مواجه است. دانشگاه علوم پزشکی بابل با ایجاد مرکز سرپایی در سالن ورزشی شهدای مخابرات شهرستان بابل در حال خدمت رسانی به بیماران کرونایی در این شرایط بحرانی  است. در این مرکز با ظرفیت ۸۰ تخت، روزانه از ۱۰۰ الی ۳۰۰ نفر از بیمارانی که تست کرونای آنها مثبت شده، مراقبت های سرپایی انجام می‌شود. علاوه بر کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی بابل، گروهای جهادی به صورت داوطلبانه  مشغول به خدمات رسانی به بیماران هستند. این مرکز در کمربندی شرقی بابل واقع شده که به علت کمبود تخت در سایر شهرهای استان مازندران پذیرای دیگر بیماران از شهر های مجاور نیز است.

 

عبور کرونا از خط کنترل در مازندران

زنگ هشدار کرونایی مازندران این روزها در هجوم موج پنجم دلخراش‌تر از موج‌های قبلی روح و روان را آزرده می‌کند. شرایطی که به واسطه زنجیره‌ای از عوامل در حوزه مدیریت، رعایت نکردن‌های مردمی و حضور مسافران شکل گرفته و اکنون به وضعیت فوق بحرانی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، مازندران این روزها شرایط نگران کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد، مسئولان وضعیت را فوق بحرانی و ضریب ابتلا را در سایه بسیاری از عوامل زنجیره‌ای دو برابر میانگین کشور اعلام کرده‌اند؛ مردم مدیران را به دلیل نداشتن اهتمام جدی در سختگیری‌های ورود مسافران مقصر می‌دانند و مدیران بی‌احتیاطی و بی‌تفاوتی مردم در رعایت پروتکل‌ها را عامل این وضعیت بیان می‌کنند. شرایطی که معلول مجموعه‌ای از عوامل است و صرف زمان و هزینه تنها برای یابنده مقصر بدون چاره‌اندیشی‌های بعدی، هیچ التیامی برایش نیست.

تعداد بستری‌شدگان کرونایی مازندران در روزهای اخیر از مرز چهار هزار نفر نیز گذشت تا رکوردشکنی‌های سویه هندی کرونا در مازندران همچنان ادامه داشته باشد. وضعیت بحرانی در برخی شهرها از جمله بابل، آمل و قائمشهر سبب شده که فرمانداران این شهرستان ها درخواست تعطیلی دو هفته‌ای را به استانداری ارائه کنند.

کرونا طی روزهای گذشته هر ۳۰ دقیقه یک مازندرانی را به کام مرگ کشیده است. این آمار در ۲۴ ساعت گذشته به یک مرگ در هر ۲۸ دقیقه نیز رسیده است. ظرفیت ثابت تخت‌های بیمارستانی دولتی و خصوصی مازندران حدود چهار هزار و ۵۰۰ تخت است که در حال حاضر بیش از چهار هزار تخت ها در اختیار بیماران کرونایی است. به عبارتی دیگر حدود ۹۰ درصد ظرفیت بیمارستانی مازندران را بیماران کرونایی اِشغال کرده‌اند که این موضوع فرآیند ارائه خدمات درمانی به سایر بیماران را با مشکل مواجه کرده است.

مدیران استانی می گویند متأسفانه با وجود تمام هشدارهایی که طی روزهای اخیر داده شد و اعلام آمارهای نگران‌کننده و تلخی که طی روزهای اخیر ثبت شده، به جای این که طی یک هفته اخیر آمار رعایت پروتکل‌ها در استان افزایش یابد، بین ۵ تا ۷ درصد کم شده و این بسیار نگران‌کننده است.

سبقت دوبل ضریب ابتلا از میانگین کشوری

اوضاع شیوع، ابتلا و بستری بیماران کرونایی استان فوق بحرانی است. مازندران نخستین استان کشور در افزایش تعداد بستری نسبت به جمعیت آن است. ضریب خطر که به تعداد بستری روزانه در بیمارستان به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت اطلاق می شود در مازندران به ۲۵ نفر رسیده است، در حالی که این عدد در متوسط کشور ۱۲ نفر است.

تعداد قربانیان کرونا در مازندران از یکم مرداد تا  امروز به مرداد به ٤٤٦ نفر رسید که با احتساب مجموع قربانیان چهار ماه نخست سال، تعداد جان‌باختگان این استان بر اثر ابتلا به کووید۱۹ را به یک‌هزار و ٢٠٨نفر رسانده است.

بنا به پیش‌بینی کارشناسان و مسئولان بهداشتی، آمار مرگ‌های کرونایی مازندران احتمالا کماکان افزایشی خواهد بود و پس از رسیدن موج پنجم کرونا به قله نمودار و نزولی شدن آمار بستری‌شدگان این آمارها بیشتر نیز خواهد شد.

از سوی دیگر مرگ‌های کرونایی در حالی به ٥٠ نفر در شبانه‌روز رسیده که سرعت واکسیناسیون در مازندران دو برابر میانگین کشوری اعلام شده و گروه‌های سنی بالای ۵۵ سال مازندران واکسینه و بخش زیادی از آن‌ها در مقابل این بیماری مصون شده‌اند.

با این حال به دلیل شیوع بسیار گسترده ویروس و بی‌توجهی به پروتکل‌ها روند مرگ‌های کرونایی استان بالاست که بنا بر مشاهدات و شنیده‌ها بخش زیادی از مرگ‌ها در این موج مربوط به گروه سنی میانسال‌ها و جوانان است.

با وجود وضعیت فوق حاد کرونایی در مازندران و ثبت آمارهای نگران‌کننده و افزایش تعداد قربانیان در هر شبانه‌روز، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان به پایین‌ترین حد ممکن در یک سال اخیر رسیده و محدودیت‌های مربوط به مناطق قرمز و نارنجی نیز در شهرستان اعمال نمی‌شود.

دیگر عادی‌انگاری اجتماعی نسبت به کرونا و رعایت نکات بهداشتی دوران همه‌گیری به شدت افزایش یافته است و حتی استفاده از ماسک در اماکن عمومی توسط برخی افراد رعایت نمی‌شود. برپا بودن محافل خانوادگی و جشن‌ها و مجالس عزا بابت فوت افراد نیز از دیگر چالش‌های مهم این روزهای مازندران است که تا کنون تمام هشدارها و آمارهای رو به رشد کرونایی نتوانسته عامل بازدارنده در مقابل این عادی‌انگاری‌ها باشد.

به گفته معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر نیز منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است و باید منتظر ماند تا دید این ستاد در مورد مازندران که به گفته مسئولان بیشترین رشد صعودی آمارهای کرونایی در کشور را دارد چه تصمیمی اتخاذ می‌کند.

حسین حسن‌نژاد افزود: متأسفانه سرعت سرایت سویه جدید کرونا بسیار بالاست و از طرفی به دلیل خستگی، کم شدن آستانه تحمل یا بی‌تفاوت شدن نسبت به هشدارها شاهد عادی‌انگاری گسترده جامعه هستیم. پارسال در این روزها رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مازندران حدود ۸۵ درصد بود که تقریبا بهترین حالت ممکن است. نتیجه آن هم فاصله طولانی بین موج دوم و سوم در مازندران بود. اما بلافاصله پس از افزایش عادی‌انگاری دوباره شاهد اوج گرفتن کرونا بودیم.

در حال حاضر ۲۰ شهرستان از ۲۲ شهرستان مازندران در وضعیت قرمز و کبود کرونایی قرار دارند. روند افزایشی تعداد بستری‌شدگان کرونایی مازندران در موج پنجم پس از حدود یک ماه روند کاهشی، از ۳۰ خرداد آغاز شد و روز هشتم تیر شهرستان آمل نخستین شهرستانی بود که در موج پنجم رنگ قرمز کرونایی گرفت.

سه روز بعد سه شهرستان دیگر نیز قرمز شدند و تعداد شهرستان‌های قرمز مازندران به چهار رسید. این روند افزایشی ادامه یافت و در روز ۱۵ تیر تعداد مناطق قرمز مازندران به ۹ شهرستان و روز ۱۸ تیر هم رنگ قرمز کرونایی بر ۱۳ شهرستان مازندران حاکم شد. با اضافه شدن تنکابن و بابلسر به شهرستان های قرمز مازندران در روز ۲۳ تیر نیز تعدادمناطق قرمز مازندران به ۱۵ شهرستان افزایش یافت. از ۸ مرداد نیز با اضافه شدن پنج شهرستان دیگر تعداد شهرستان های با وضعیت قرمز مازندران به ۲۰ رسید.

موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از شیوع ویروس هندی یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد و گروه‌های سنی کودک و نوجوان را نیز درگیر می‌کند. این سویه از کرونا تا کنون تمام رکوردهای ثبت شده از سویه‌های ووهان و انگلیسی در مازندران را شکسته و همچنان زیر سایه بی‌توجهی‌های مردم و سفرهای پرتعداد مسافران و خوش‌نشینان به مازندران، با سرعت در حال افزایش آمارهای کرونایی است.