مرگ پرندگان مهاجر در پناهگاه حیات وحش میانکاله

صد‌ها پرنده مهاجر در محدوده تالاب میانکاله در شرق مازندران تلف شدند، مرگ مشکوک این پرندگان سبب نگرانی مردم بومی و دوستداران محیط زیست شده است. عملیات پایش و جمع آوری آن هابه منظور نمونه برداری و دفن بهداشتی در چند روز گذشته توسط نیرو‌های محیط زیست و دامپزشکی انجام شد.

مرگ پرندگان پناهگاه حیات وحش میانکاله همانند سال قبل که از اوایل بهمن ماه آغاز شده بود و منجر به تلف شدن حدود ۴۰۰۰۰ قطعه پرنده شده بود دوباره در حال تکرار است. در حال حاضر از چند روز گذشته تاکنون  در حدود ۴۰۰ قطعه پرنده تلف شده از آبها جمع آوری شده است که متاسفانه روزبروز بر تعداد تلفات افزوده میشود. پرندگان مانند چنگر و فلامینگو بیشترین تلفات را در این مدت داشته‌اند. سال گذشته عواملی نظیر اثر سم بوتولیسم، رهاسازی سم توسط شکارچیان در تالاب  و آلودگی آب‌های ورودی به تالاب میانکاله مطرح شده بود که حدس کارشناسان بر وجود سم بوتولیسم در آب بیشتر مورد قبول قرار گرفت. وارد نشدن آب به تالاب میانکاله سبب ایجاد شرایط بی‌هوازی و تولید این سم شده است چرا که سدها و پمپاژها جلوی ورود آب به تالاب را می‌گیرند این سم به علت پایین رفتن آب تالاب ایجاد میشود که یکی از دلایل آن آبگیری سدهایی نظیر سد گلورد هزار، جریب بهشهر است که آب رودخانه این سد یکی از منابع تامین آب تالاب بوده است. نکته حائز اهمیت دفع غیر اصولی پرندگان تلف شده در منطقه دپوی زباله شهرستان بندرگز بدون رعایت اصول بهداشتی است که توسط اداره دامپزشکی  این شهرستان صورت گرفته است. متاسفانه به علت عدم همکاری عوامل محیط زیست استان مازندران گزارش تصویری بصورت کامل تهیه نشده است.

با احتساب تلفات پنج‌روز گذشته، مجموع تلفات پرندگان مهاجر جمع‌آوری شده، به عدد ۸۳۹ لاشه رسیده است.

علت دقیق تلفات پرندگان مهاجر پس از بررسی و اعلام سازمان دامپزشکی کشور اطلاع‌رسانی می‌شود.

محیط زیست مازندران در ادامه تاکید کرد؛ برای جلوگیری از انتشار بیماری و محدودیت‌های صورت گرفته در راستای مدیریت و کنترل منطقه، ورود افراد با عناوینی چون گردشگر و طبیعت‌گرد تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده و در صورت ضرورت حضور افرادی مانند اصحاب رسانه، حتماً هماهنگی‌های لازم با روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان صورت گیرد.