یادآوری روز واقعه

((آتش سوزی شدید مسجد جامع ساری با تلاش آتش نشانان مرکز استان مهار شد.))

مسجد جامع ساری از قدیمی ترین بناهای تاریخی استان مازندران با قدمتی بیش از دو هزار ساله است ، بر اثر آنچه گفته می‌شود اتصالی سیم برق دچار آتش سوزی شد و همه شبستان‌های آن در آتش سوخت.

عملیات اطفای حریق این مسجد، پس از سه ساعت با تلاش نیروهای آتش نشانی و امدادی شهرهای ساری، نکا، بهشهر، ارطه، بابل، آمل، قائمشهر انجام و عملیات آواربرداری از سوی سازمان پسماند شهرداری ساری آغاز شده است.

 

مهمترین اطلاعات مربوط به آتش سوزی مسجد جامع

آخرین اطلاعات مربوط به مهار آتش سوزی مسجد جامع به شرح ذیل می باشد:

بنا بر اطلاعات بدست آمده اولین تماس با آتش نشانی ساری جهت عملیات اطفا حریق در ساعت ۱۹:۲۶:۴۲  توسط شماره  ۰۳۴۳***۰۹۱۱ صورت گرفته است

اولین خودرو از ایستگاه ۰۱(۱۱۱ و ۱۱۳)اعزام گردیده است.

زمان رسیدن اولین خودرو تقریبا ۴ دقیقه پس از تماس و در ساعت  ۱۹:۳۰:۳۸  بوده است.

بنا بر اطلاعت دریافتی تعداد ۱۳ خودرو از سوی آتش نشانی ساری و ۱۰ خودرو از شهرهای همجوار به محل حادثه اعزام گشته است.

هم چنین ۶ خودرو از سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ساری نیز به محل حادثه اعزام گشته اند.

شایان ذکر است جهت کمک به عملیات اطفا از شهرهای قائم شهر، بابل،نکا، سورک، گلوگاه،آمل،ارطه و بهشهر گروه ها و تجهیزاتی ارسال شده اند.

هم چنین حدود ۲۰۰ آتش نشان در عملیات اطفا حریق مسجد جامع ساری مشارکت داشته اند.

با توجه به وصل بودن سقف خانه ها و مغازه های اطراف به مسجد جامع ساری؛ آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از گسترش آتش سوزی به خانه ها و مغازه های اطراف و مهار آتش در خود مسجد بوده است که میبایست از این جهت از همه آتش نشانان خدوم و قهرمان تقدیر ویژه به عمل آورد.

مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های اولیه دوران تاریخی پس از اسلام – دوره قاجار به‌شمار می‌رود،و کهن‌ترین مسجد دیار علویان در سرزمین طبرستان به‌شمار می‌رود. این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.