پویشی به نام “من ماسک می‌زنم”

کودکان ساروی به پویش “من ماسک می‌زنم” پیوسته‌اند.
استفاده از ماسک، یعنی احترام به خود، اهمیت دادن به زندگی دیگران و کمک به کادر درمان است.

پژوهشگران تاکید دارند استفاده از هر گونه ماسک‌ می‌تواند تا 85 درصد مانع از ورود ویروس کرونا به سیستم تنفسی  افراد شود.

کودکان و کرونا

در شرایطی که از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا شایعاتی درباره عدم درگیری آن‌ها با این ویروس به‌گوش می‌رسید؛ اما با پیشرفت بیماری سوالات جدی در این خصوص مطرح گردید.

ابتدا کودکان را تنها عامل انتقال معرفی کردند اما در موج دوم شیوع بیماری کووید 19 شاهد درگیری کودکان و متاسفانه مرگ تعدادی از آنان بوده‌ایم.

با توجه به اینکه علائم بیماری در کودکان متفاوت از بزرگسالان است، ضرورت احتیاط بیشتر در شرایط خاص این روزها کاملاً احساس می‌شود.

اختلالات گوارشی، اسهال و استفراغ، درد شکم و اختلال حس بویایی در کودکان از علایم بیماری کووید ۱۹ می‌باشد.

پزشکان پیشنهاد می‌کنند اگر کودکان بیشتر از سه روز متوالی تب بالا یا تب ۳۹ درجه داشته باشند، دچار بیحالی شدید، استفراغ‌های مکرر و تشنج یا علائم کاهش سطح هوشیاری شوند، سریع به اورژانس و به پزشک فوق تخصص عفونی کودکان مراجعه کنند.

علائم خفیف بیماری در کودکان مبتلا به ویروس کرونا باعث توجه کمتر شده و این اشتباه بزرگی است؛ زیرا به عقیده پزشکان در کودکان سرعت انتقال بسیار بالاست و کودکی که دارای علایم تب ساده یا سرفه خشک و حتی بیحالی باشد، دست‌کم انتقال دهنده ویروس محسوب می‌شود.

شایسته است با توجه به شرایط ویژه این روزها والدین از حضور کودکان در پارک‌ها، مکان‌های سرپوشیده و عروسی‌ها و مجالس جلوگیری کنند و فرزندان عزیزشان را در تماس با افراد دیگر قرار ندهند تا بتوانند از این برهه زمانی عبور کنند و با سلامت کودکان خود بازی نکنند.

به این ترتیب اهمیت رعایت بیشتر بهداشت فردی و عمومی و فاصله‌گذاری‌های فیزیکی و استفاده از ماسک در کودکان نیز مشخص شد.

هر چند تعداد کسانی‌که این قضیه را جدی می‌گیرند متاسفانه زیاد نیست اما با تبلیغات درست و جهت‌دار امکان اطلاع‌رسانی برای رعایت این موارد بیش از پیش به‌وجود آمده است.

در سطح شهر ساری نیز شاهد هستیم که استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌ها با وجود همه سختی‌ها در فصل گرما توسط این کودکان و نوجوانان معصوم به درستی انجام می‌گیرد.

#من-ماسک-می‌زنم

رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۲ درصد، استفاده از ماسک ۸۵ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می‌دهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند.

خوشبختانه پویش استفاده همگانی از ماسک با هشتگ “من-ماسک-می‌زنم” در کشور اجرا شده است که انتظار از همگان این است که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ، همکاری و همراهی داشته باشند.

در این روزها یکی از مهمترین موارد مصداقی امر به معروف و یکی از مهم‌ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه‌مندی به ایران عزیز، استفاده از ماسک توسط خودمان و توصیه استفاده از ماسک به دیگران است.