مصدومان جشن چهارشنبه سوری 1400 در استان های تهران ، اصفهان ، اراک، قزوین

عکاس(گروهی)خبرگزاری های مهر، ایرنا، تسنیم،صداو سیما

 

چهارشنبه‌سوری یک آیین سنتی با برافروختن و پریدن از روی آتش به‌عنوان مهمترین مشخصه آن، هرسال در ایران برگزار می‌شود اما مدت‌هاست که استفاده از موادمحترقه خطرناک وحوادث ناگوار آن، کام بسیاری از خانواده‌ها را در آستانه سال جدید و نوروز باستانی، تلخ می‌کند.

چهارشنبه سوری که روزگارانی بهانه ای بود برای دور هم جمع شدن و جشن و شادی, در حدود دو دهه است که با افزایش روند استفاده از مواد محترقه , به جولانگاهی برای خودنمایی برخی از جوانان تبدیل شده است که تنها باعث دلهره خانواده ها و آسیب های جسمی و سوختگی های جبران ناپذیرست.
هر ساله در آخرین چهارشنبه سال، رفتارهای افراطی و پرخطر برخی از شهروندان در این شب باعث ایجاد حوادث جبران‌ ناپذیر و مصدومیت‎های شدید مخصوصا آسیب به چشم و بینایی افراد شده است. رییس بیمارستان فوق تخصصی فارابی گفت: درصد قابل توجهی از آسیب دیدگان چشمی مراسم چهارشنبه سوری از کودکان و نوجوانان هستند و خانواده‌ها بیشتر مراقبت فرزندان و کار‌های پرخطر آن‌ها باشند.

آخرین آمار مصدومان چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۰+جزئیات

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد که تعداد مصدومان حوادث مرتبط با چهارشنبه‌سوری از دوهزار نفر عبور کرده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مجتبی خالدی اظهار کرد: از یکم بهمن‌ماه تا ساعت ٢۴ روز جاری، دو هزار و ٣٨ نفر مصدوم و جان خود را از دست دادند. از این تعداد ١٧ نفر جان باختند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۶٨٧ نفر پس از درمان ترخیص و ٢٩٣ نفر بستری شدند، ٢۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند و ۴١ نفر نیز در محل درمان شدند.

خالدی گفت: ١١١ نفر دچار قطع عضو شدند و ۶۶۵ نفر از ناحیه چشم آسیب دیدند؛ همچنین ۶٩٢ نفر نیز دچار سوختگی شدند.

وی گفت: تهران با ۵٠۵ نفر، آذربایجان‌غربی با ٢١٠ نفر و آذربایجان‌شرقی با ١٨۵ نفر بیشترین تعداد مصدومان را داشتند.

شمار جان‌باختگان حوادث چهارشنبه‌سوری به ۱۷ تن رسید

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: بر اساس آمار تجمیعی، شمار جان‌باختگان حوادث چهارشنبه‌سوری از اول بهمن تا ساعت ۲۲ شامگاه بیست‌وچهارم اسفند به ۱۷ نفر رسید.

بر اساس آمار تجمیعی شمار جان‌باختگان حوادث چهارشنبه‌سوری از اول بهمن تا ساعت ۲۲ شامگاه بیست‌وچهارم اسفند به ۱۷ نفر رسید.

بر اساس آمار تجمیع شده، تاکنون ۹۲ تن از شهروندان دچار قطع عضو و ۴۷۰ نفر از ناحیه چشم آسیب دیدند و ۵۴۰ تن نیز دچار سوختگی شدند.

طبق این گزارش، در شمار افراد آسیب‌دیده استان‌ها، تهران با ۳۲۱ نفر، آذربایجان غربی با ۱۵۰ نفر و آذربایجان شرقی با ۱۳۱ بیشترین آمار آسیب دیدگان را به خود اختصاص دادند.

آخرین آمار فوتی‌ها و مصدومین

بر اساس گزارش سازمان اورژانس کشور، آخرین آمار حوادث مرتبط با مراسم چهارشنبه آخر سال از یک بهمن لغایت ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ تا ساعت ۲۴:۰۰ شب بدین شرح است:

کل مصدومین و فوتی: ۲۰۳۸

درمان و ترخیص: ۱۶۸۷

درمان در محل: ۴۱

بستری: ۲۹۳ (بخش مراقبت‌های ویژه: ۲۵)

فوتی: ۱۷

قطع عضو: ۱۱۱

آسیب به چشم: ۶۶۵

سوختگی: ۶۹۲