تنی چند از اعضای کمیته هفته هنر انقلاب مازندران به موزه ایثار و حماسه سفر کردند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران تنی چند از مسئولان و هنرمندان مرتبط با این نهاد، تحت عنوان سفر معنوی کمیته هنر انقلاب در موزه شهدای دفاع مقدس روستای قراخیل حضور یافتند.

گفتنی است، در این یادمان شهدا که در مجموعه موسسه فرهنگی هنری ثارالله قراخیل واقع شده، علاوه بر ماکتهای منطقه جنگی و عملیاتی (بویژه مناطق مرتبط با لشکر ۲۵ کربلای مازندران)، عکسهای خاطره انگیز، لوازم شخصی، لباس، دست نوشته ها و اسناد مربوط به شهیدان روستای قراخیل نیز به چشم می خورد.

«عباس علیجان زاده» مسئول فرهنگی و اجرایی موزه شهدای قراخیل و جانباز دوران دفاع مقدس در حاشیه این دیدار گفت: این فضا از سال گذشته با پیگیری های تنی چند از مسئولان این روستا و حمایت مالی خانواده های معظم شهدای قراخیل شکل گرفته و قرار است بزودی هم به لحاظ محتوایی و هم فضای فیزیکی گسترده تر شود.

وی همچنین با ذکر این نکته که قراخیل به عنوان بزرگترین روستای شهرستان قائمشهر در دوران دفاع مقدس شور و حال خاصی در اعزام نیروهای رزمنده به مناطق جنگی داشته است خاطر نشان کردکه یادمان موجود، ادای دِینی به تمامی شهیدان، ایثارگران، جانبازان، آزادگان و خانواده های آنان است که به ندای امام(ره) و انقلاب لبیک گفتند و در این راه بی ادعا جانفشانی کردند.

علیجان زاده در پایان گفت: مجموعه موسسه فرهنگی هنری ثارالله قراخیل که عمدتا با کمک مردمی ساخته شده، علاوه بر موزه شهدا ( در طبقات فوقانی) متشکل از دفتر، کتابخانه و سالن اجتماعات و… نیز می باشد.

سید ولی هاشمی، مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران نیز در حاشیه این دیدار ضمن با ارزش خواندن اسناد موجود در این موزه خاطر نشان کرد که این آثار قابلیت تبدیل به آثار هنری مکتوب را داشته و حوزه هنری میتواند در این مسیر با کمک هنرمندان مطرح استان به ماندگاری پیام شهدای قراخیل اقدام نماید.

شایان ذکر است که روستای قراخیل از توابع منطقه بالا تجن شهرستان قائمشهر ضمن تقدیم ۴۴ شهید سرافراز، با سابقه مبارزات ضد طاغوت در سالهای پیش از انقلاب، همچنین به عنوان اولین روستای برگزار کننده نماز جمعه در کشور و سابقه فعالیتهای مدون فرهنگی هنری با مضامین مذهبی و انقلابی از سالهای دور تا کنون، سهم ارزنده ای در جریان انقلاب اسلامی و فعالیتهای فرهنگی وابسته به آن داشته است.