نخستین اجتماع کتابداران حسینی با عنوان عزاداری با بصیرت با حضور جمعی از کتابداران مازندران و سخنرانی حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع بنیان گذار نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی در ساری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع در این اجتماع حسینی که صبح امروز (سه شنبه 27 شهریور 97) در حسینیه رضویه شاهزاده حسین ساری برگزار شد، با بیان اینکه شور حسینی در نهاد پاک مردم ایجاد و منتشر می شود، اظهار داشت: وظیفه کتابداران و فعالان فرهنگی در ایام محرم و صفر ارتباط با مردم همچون پدری مهربان و پرستاری دلسوز است تا محتوای صحیح و درست برای ترویج شعور حسینی در عزاداری ها به درستی تبیین شود.

وی افزود: نهج البلاغه، راه نجات مردم از بحران ها و گمراهی ها و عصاره جذاب، جامع، همه فهم و به روز برای فرهنگ، معرفت، بصیرت، هنر، علم، تعالی و سیاست است و تجربه 5 ساله نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی ثابت کرده این کتاب مخاطبین جهانی فراوانی هم می تواند داشته باشد.

حجت الاسلام مهدوی ارفع با تاکید بر اینکه همه افراد جامعه، از کودکان تا مراجع تقلید باید نهج البلاغه بخوانند تا رشد و تعالی جامعه را شاهد باشیم، بیان داشت: متاسفانه برای ما همیشه گفته اند که نهج البلاغه کتاب سختی است که به راحتی قابل فهم نیست در صورتی که 241 خطبه حضرت امیرالمومنین(ع) در این کتاب شریف، سخنرانی های ایشان برای مردم عادی بوده و حتما فهم این مطالب برای همگان در این زمان هم ساده است.

بنیان گذار نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی به وجود 79 نامه و 480 جمله قصار در این کتاب با عظمت اشاره کرد و گفت: نامه ها برای دوست و دشمن به زبانی ساده نوشته شده اند و حکت ها هم برگرفته از همان خطبه ها و نامه ها است و مطالعه آنها بسیار هم جذاب و گیرا است بطوری که مطالعه کنندگان را بطوری شیفته این کتاب می کند که بارها آن را می خوانند.

وی با ابراز تاسف از عدم استقبال گسترده در جامعه شیعیان از نهج البلاغه، اذعان داشت: دیگرانی همچون ابن ابی الحدید از علمای اهل سنت و جرج جرداق مسیحی هر کدام صدها و ده ها بار این کتاب شریف را مطالعه کرده اند و در میان شیعیان هم محدود به برخی علما و پژوهش گران بوده است که باید مطالعه این کتاب فراگیر شود چرا که بهترین روش برای هدایت اندیشه هاست.

وی روش ساده خوانی این کتاب را در 5 بخش بدین شکل توضیح داد: اول مطالعه ترجمه و نه متن عربی که برخی دچار آن می شوند؛ دوم مطالعه ترجمه مرحوم دشتی؛ سوم مطالعه تنها روزی 10 دقیقه که به این روش فقط 4 ماه مطالعه کامل آن طول می کشد؛ چهارم، آغاز مطالعه از حکمت ها و بعد نامه ها، از نامه 79 تا اول و بعد مطالعه خطبه ها از خطبه 241 تا اول؛ پنجم هم روشی است که شهید مطهری فرمودند که کتاب های خوب را باید حداقل دوبار خواند، یکبار مرور اجمالی و بار دیگر با دقت؛ بنابراین برای مطالعه نهج البلاغه در بار اول نباید در قسمت هایی که متوجه نمی شویم توقف کنیم و حتی نباید یادداشت برداریم و حفظ کنیم بلکه باید مرور اجمالی داشته باشیم و بعد یکبار هم با دقت بخوانیم.

آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در مورد این اجتماع کتابداران اظهار داشت: همیشه به دنبال بستر سازی در کتابخانه های عمومی برای ترویج مطالعه مفید و بصیرت افزایی هستیم و لازمه این امر گفتمان سازی قوی در میان کتابداران است که با دست پر برای جامعه برنامه داشته باشند.

وی بهره مندی از شیوه های موفق مطالعاتی که در گستره ملی و جهانی اجرا می شود را یکی از اهداف مهم اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران دانست و گفت: نهج البلاغه کتابی است که مطالعه و عمل به آن راه سعادت را به روی همگان باز می کند و نهضتی بهتر از نهضت نهج البلاغه خوانی برای برنامه ریزی در کتابخانه های استان پیدا نکردیم.

ولیپور با اشاره به دوره های دیگری مانند سیر مطالعاتی یاوران موعود که معارف مهدویت را ترویج می دهد، ابراز امیدواری کرد این دوره ها و کارگاه ها در کنار یکدیگر خدمات ارزشمند فرهنگی را برای جامعه در پی داشته باشد و کتابداران نقش مهمی در رشد آگاهی های اجتماعی و نیل به اهداف و آرمان های ارزشمند انقلاب اسلامی داشته باشند.

گفتنی است در حاشیه این مراسم طرح نذر کتاب هم اجرا گردید و طی آن کتابداران کتاب هایی را با موضوع قیام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا بعنوان نذر فرهنگی به عموم مردم تقدیم کردند.