نخستین جشنواره بومی محلی روستای لیند (روستای صخره ای) برگزار شد.

به گزارش مازنی خبر ،سخنرانی فرماندار سواکوه ، رونمائی از تمبر جشنواره ، اهدای تندیس جشنواره به خانواده شهدا و ورزشکاران مطرح روستای لیند ، سخنرانی دکتر طالع از فعالین صنعت گردشگری کشور ، اجرای گروه موسیقی روجین با سرپرستی نرگس محمدی ، اجرای طنز چابک (مبین بوی افراز) و مسابقه طناب کشی از جمله برنامه های اجرا شده در اولین جشنواره بومی محلی روستای لیند بود.

لازم به ذکر است تندیس این جشنواره از سنگ صخره معروف تافته‌کرسر در روستای لیند و خاک شوادکوه تهیه شده بود. روستای لیند به دلیل نوع بافت ، به روستای صخره ای معروف است.

در این جشنواره بیش از ۲۰ غرفه برای فروش صنایع دستی و تولیدات خانگی و به خصوص لبنیات معروف دامداران لیندی برپا شده بود.

یزدانی فرماندار سوادکوه ، طالبی مدیرکل امور روستائی استانداری مازندران ، ولیپور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران ، ییلاقی معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان مازندران ، بوداغی بخشدار مرکزی سوادکوه ، مدانلو بخشدار مرکزی جویبار و تعدادی از روسای ادارات شهرستان سوادکوه از جمله مسئولین حاضر در این جشنواره بودند.

محمد محمدخانی مجری توانمند صداوسیما و اهل روستای لیند اجرای این مراسم را بر عهده داشت.

این جشنواره با همت شورای اسلامی و دهیاری لیند و با همکاری فرمانداری سوادکوه ، اداره کل امور روستائی و شوراهای استانداری مازندران ، اداره کل روابط عمومی استانداری مازندران ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران ، اداره کل کتابخانه های عمومی استان مازندران ، مجله گردشگری بریم سفر ، بخشداری مرکزی سوادکوه ، شرکت نمایشگاه های بین المللی استان مازندران ، هایپر آرین و شرکت کیک و کلوچه کاوه برگزار شد.

گردشگران متعددی از شهرهای مختلف استان مازندران و استان های بوشهر ، گلستان ، خراسان رضوی ، کرمان ، تهران و البرز در قالب تورهای گردشگری در این جشنواره حضور یافتند.

روستای لیند

روستای لیند بین دو رشته از رشته کوه های سلسله جبال البرز مرکزی واقع است و جزئی از دهستان ولوپی متعلق به بخش مرکزی شهرستان سوادکوه پل سفید، از استان مازندران محسوب می­گردد. دارای زمستان­های سرد و پربرف به طوریکه گاهی راه های مواصلاتی آن مسدود و غیرقابل عبور می­شود.
این روستا اقلیمی معتدل و مرطوب دارد و در ۳۴ کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع است از شمال متصل به جنگل سری لیند و از جنوب به رودخانه چرات، از شرق به روستای کارمزد و از غرب به شهر آلاشت متصل می­باشد.

لیند دارای یک بقعه متبرک بنام دختر پاک می­باشد که بسیاری از نشانه­ ها حاکی از آن است که این مکان از دوران پرستش مهر و آناهیتا (آتشکده سابق) است که حدود ۵۰۰۰ هزار سال قدمت دارد.

روستای لیند در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح زمین ، در ارتفاعات شهرستان سوادکوه در استان مازندران واقع شده است.