نخستین روز سفر رئیس موسسه فرهنگی سازمان “اکو” به ساری 2022

عکاس (محسن هدایتی بنیادآباد) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

 سرور بختی رئیس تاجیکی موسسه فرهنگی اکو که برای جلسه هم‌اندیشی و گفتمان رویداد 2022 وارد شهر ساری شد، مورد استقبال جواد طالبی شهردار ساری قرار گرفت.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری ساری، رئیس موسسه فرهنگی اکو در سفر ۲ روزه اش به مازندران در جلسه هم‌اندیشی و گفتمان رویداد گردشگری 2022 شرکت کرد و در این سفر ،آخرین وضعیت میزبانی مازندران از پایتختی اکو در سال ۲۰۲۲ با عنوان رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ را بررسی خواهد کرد.

بازدید از بافت کهن محور تاریخی آب‌انبار نو و معرفی بناها، بازدید از غرفه‌های صنایع‌دستی از برنامه های روز نخست رئیس موسسه فرهنگی اکو در مرکز مازندران بود.

مهر ۱۳۹۸ وزیران گردشگری کشورهای عضو اتحادیه‌ اقتصادی اکو در سومین نشست خود به پیشنهاد مطرح‌شده از سوی ایران برای انتخاب سالانه پایتخت گردشگری این کشورها رأی مثبت دادند و در نخستین گام نیز بنا بر آن شد که ساری به‌عنوان نخستین پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو میزبان این رویداد بین‌المللی شود.

سرور بختی تاجیکی رییس موسسه فرهنگی سازمان اکو در دیدار مشترک با حسین زادگان استاندار مازندران و طالبی شهردار ساری گفت:گردشگری اکو باید به عنوان نماد گردشگری منطقه  مورد توجه قرار گرفته و محقق شود.

استاندار در این نشست  با بیان اینکه مرکز مازندران با توجه به جذابیت های منحصر به فردش، اما از سال های دور مورد بی توجهی قرار گرفته است،گفت: این در حالیست که شهر ساری قدمت دیرینه فرهنگی و تاریخی با بیش از سه هزار سال دارد.

حسین زادگان تاکید کرد که مازندران را باید با دید وسیع تر دید و تنها به برنامه های نمادین بسنده نکرد که اگر اینطور باشد به سرنوشت رویدادهای دیگر دچار خواهد شد.

جواد طالبی شهردار مرکز استان در نشست با سرور بختی تاجیکی رئیس موسسه فرهنگی اکو که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر ساری، ماهفروزی دبیر رویداد 2022، و معاونان شهردار که صبح امروز چهارشنبه در محل شهرداری ساری برگزار شد، گفت: می‌توان با استفاده از این فرصت فرهنگ‌ها، اندیشه‌ها و تفکرات کشورهای عضو اکو را به هم نزدیک کرد.

وی از ساری با تاریخ سه‌هزارساله و دارای آداب سنن، رسوم و تاریخ بارزش یادکرد و افزود: این رویداد می‌تواند قرینی بیشتر و فصل مشترک فرهنگی برای 10 کشور عضو اکو باشد.

شهردار ساری گفت: شهرداری ساری به‌عنوان بازوان اجرایی استانداری، گردشگری که متولی اصلی این رویداد است تلاش می‌کند تا در این رویداد مهم ظرفیت‌های این کهن شهر تاریخی را به کشورهای اکو و حتی جهانیان معرفی کند.

پرفسور سرور بختی تاجیکی ، رییس موسسه فرهنگی سازمان اکو، پس از نشست با جواد طالبی شهردار مرکز استان در محل عمارت شهرداری که با موضوع رویداد 2022 و محوریت پایتخت گردشگری بودن شهر ساری برای این رویداد ،برگزار شد، به همراه اعضای شورای اسلامی شهر و حمیدی معاون خدمات شهری شهرداری مرکز استان از بافت کهن و تاریخی شهر ساری بازدید کرد.

وی از خانه فاضلی و خانه کلبادی که از ظرفیت های گردشگری شهر ساری است ، بازدید نمود.