نخستین سالگرد ارتحال آیت الله نظری خادم الشریعه در مسجد جامع ساری

عکاس(محسن هدایتی بنیادآباد) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

مراسم نخستین سالگرد ارتحال آیت الله نظری خادم الشریعه با سخنرانی آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور در مسجد جامع ساری برگزار شد.

مردم بافرهنگ مازندران ولایتمداری را در عمل ثابت کردند

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت : مردم بافرهنگ و بااصالت مازندران ولایتمداری و در خط امام راحل و رهبر معظم انقلاب حرکت کردن را در عمل ثابت کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی در آیین سالگرد ارتحال آیت الله عبدالله نظری خادم‌الشریعه در مسجد جامع ساری افزود: مازندران زادگاه اندیشمندان و فقهای برجسته ایران زمین است که حوزه‌های علمیه کشور به این شخصیت‌های وارسته افتخار می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: تلاش و مجاهدت‌های حکیمانه علما و مردم متدین مازندران در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس ستودنی ، غیرقابل انکار و بی‌مانند است و ملت ایران قدردان میهن‌دوستی و اسلام‌دوستی جوانان و روحانیون معزز این دیار سرافراز هستند.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت : به مازندران باصلابت به واسطه تربیت فرزندان صالح ، علما و فقهای ارزشی آفرین می‌گوییم و باید جایگاه واقعی مفاخر دینی این استان بیش از پیش به مردم معرفی شود و در زمان حاضر هم شخصیت‌های وارسته و علمای سرشناسی در مازندران حضور دارند که باید قدردان اندیشه‌های گران‌بهای آنان باشیم.

وی اضافه کرد : حوزه‌های علمیه در سال‌های گذشته در سراسر کشور همواره پذیرای مجاهدانی امانتدار و علما و روحانیون دلسوزی از استان مازندران بوده و این شخصیت‌های والامقام از نظر جایگاه علم الهی در کنار علمای اسلام، سرآمد هستد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد : یک از این شخصیت‌های وارسته، آیت‌ الله نظری خادم الشریعه است که به معنای واقعی در خط امام و رهبری بودن و برای عزت و سرافرازی ایران اسلامی تلاش می‌کردند.

وی گفت : تقوا و علم آیت الله نظری باعث شد که ایشان مردم‌دار شوند و مردم‌دار بمانند و همواره باید نام و یاد این شخصیت فرهیخته را گرامی بداریم و حوزه‌های علمیه کشور به همچنین انسان‌های نیک‌سرشتی می بالد.

او ا فزود : این عالم ارزشی همواره در عمر با برکتش، در راه اعتلای فرهنگ اسلامی و ترویج هدایت مردم تلاش می کرد و ایشان از دل بستگان واقعی مکتب امام راحل بودند.

در این آیین سید محمود حسینی‌پور، استاندار مازندران، حجت الاسلام والمسلمین محمدی لائینی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ساری و آیت الله معلمی، نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از شخصیت های سیاسی، دینی و اقشار مردم حضور داشتند.

آیت الله نظری خادم الشریعه در روز ۱۲ بهمن سال ۱۳۹۹ در سن ۸۸ سالگی به دیار معبود خود شتافت.

آیت الله نظری متولد سال ۱۳۱۱ در شهر زیراب ، از علما و شخصیت های دینی و انقلابی استان مازندران به شمار می رفت که در میان مردم از جایگاه و محبوبیت ویژه ای برخوردار بوده است .

وی در بحبوبه انقلاب اسلامی نقش اثرگذاری در تبلیغ انقلاب در میان مردم مازندران داشت به طوری که او به همراه مرحوم حجت الاسلام مصطفی مصطفوی پیام همراهی مردم زیراب با انقلاب را به امام خمینی (ره) منتقل می کرد.

آیت الله نظری در زمان حضور امام خمینی (ره ) در نوفل لوشاتو ، به مدت ۱۱ روز در آنجا حضور داشت و به همراه بنیانگذار انقلاب اسلامی ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به ایران بازگشت .

این روحانی بلندپایه مازندرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساری درس خارج از فقه و اصول را تدریس می کرد و افراد و علمای بسیاری از محضر وی کسب فیض کردند .

آیت الله نظری پایه گذار دهه غدیر در کشور است و این رسم نکو را در طول دهه‌های اخیر با برپایی مراسم و سخنرانی های علمی در ساری و شهرهای دیگر مازندران زنده نگاه می‌داشت.