نخستین کنگره شهدای دانش‌آموز دختر مازندران با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره چهار دختر دانش آموز شهید استان در ساری برگزار شد .

این کنگره با همکاری و مشارکت سازمان بسیج دانش آموزی ، اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری و سپاه کربلای مازندران با حضور دانش آموزان دختر بسیجی استان در سالن الغدیر سپاه ساری برگزار شد .

نغمه باقری ، ندا باقری ، طوبی یزدان خواه و سیده طاهره هاشمی چهار دختر دانش آموز شهید مازندران هستند .

معاون اجرایی سپاه کربلای مازندران در این مراسم از بسیج به عنوان یادگار امام خمینی (ره) نام برد و گفت : بنیانگذار انقلاب اسلامی با درایتی که داشتند فرمان ایجاد این نهاد را صادر کرد .

سرهنگ عسگر مجیدی افزود : شاید در آن زمان تشکیل بسیج نقش و عملکرد این نهاد برای جامعه روشن و آشکار نبود اما در دوراه هشت سال دفاع مقدس ، بسیجیان با رشادت هایی که از خود نشان دادند نقش آنها برای همگان مبرهم و واضح شد .

وی ادامه داد : آنچه باعث ماندگاری بسیج و عبور تفکر بسیجی از مرزهای کشور شده است مبنای دینی و اعتقادی بودن این تفکر است  .

معاون سپاه کربلای مازندران تاکید کرد : تفکر و نگاه بسیج فراتر از مادیت و در قالب معنویت است و این باعث شده تا این نوع تفکر در جامعه ماندگار باشد .

وی ادامه داد : اگر امروز کشورهای جهان از جمله ۵ به علاوه یک برای یکسری موضوعات مجبورند با ایران مشورت بکنند ناشی از همین ابهت بسیج است .

سرهنگ مجیدی گفت : در این برهه زمانی که جنگ نظامی وجود ندارد همگان در هر صنفی همچون دانش آموز ، دانشجو ، بازاری و کارمند حضور دارند باید با ایفای نقش خود در این سمت ها در جنگ کنونی مستحکم وارد عمل شوند .

وی افزود : اکنون که در دوران تحریم دشمنان قرار داریم باید به گونه ای عمل بکنیم که با نارسایی ها و نواقص بسازیم و ایستادگی بکنیم .

حجت الاسلام روح الله ترابی نسب ، یکی از راویان دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت : ۵۵۰ هزار دانش آموز پسر در دوران هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند که از این تعداد ۳۶ هزار نفر شهید و ۸۵۶ نفر نیز جانبازشدند .

وی ادامه داد: حضور دانش آموزان در جنگ با دیگر افراد متفاوت است چرا که این افراد براساس بدون چشمداشت مادی و براساس احساس وظیفه در این عرصه وارد شدند .