«مرتضی غزنوی» در نشست بررسی مکتب آوازی « زنده یاد اقبال آذر »

واحد موسیقی حوزه هنری مازندران با حضور علاقمندان این رشته به بررسی مکتب آوازی « زنده یاد اقبال آذر » پرداخت.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران پنجشنبه 5 بهمن ماه سال جاری، سالن شهید باغبانی این نهاد محل برگزاری نشست پژوهشی موسیقایی با موضوع مکتب آوازی « زنده یاد اقبال آذر » بود.
سینا دلشادی رییس حوزه هنری مازندران در ابتدای این محفل که با حضور تنی چند از چهره های موسیقی استان، دانشجویان و هنرمندان این رشته برگزار شد، ضمن عرض خیر مقدم، یکی از مهمترین رویکردهای حوزه هنری در قبال فعالیت های فرهنگی را امر پژوهش برشمرد و خاطر نشان کرد، این نهاد در تمام بخش‌ها، (به ویژه هنر موسیقی که در مازندران ریشه دار بوده و نمونه بومی آن قابلیت کارهای تحقیقاتی بسیاری دارد)مصمم است که تولیدات خود را با پژوهش همراه کند تا آثار ریشه داری را به منصه ظهور برساند.

گفتنی است در این برنامه « مرتضی غزنوی » -مدرس آواز ایرانی و پژوهشگر- به بررسی فنی این مکتب پرداخته و درباره ویژگی های این شیوه مواردی را مطرح ساخت.

وی ضمن اشاره به توانایی های اقبال آذر در آواز، ویژگی تحریرها، رنگ صدا، بیان کلمات، تونالیته و وسعت صدا، انتخاب شعر و… با پخش فیلم و صدای اجراهای قدیمی آن استاد فقید آواز ایرانی به ارائه نمونه ای آثار وی پرداخت.
همچنین در ادامه این برنامه پژوهشی گروه موسیقی «آرمان نارمک» به سرپرستی «آرمان غزنوی» در دو بخش، با همراهی آواز «مرتضی غزنوی» و «محسن عبدالملکی»گوشه هایی از مکتب موسیقی تبریز و اقبال آذر را در قالب قطعه های سازی و آوازی اجرا کردند.
گفتنی است «سید جلال محمدی» مسئول واحد موسیقی حوزه هنری مازندران در ادامه این محفل ضمن برشمردن نقاط قوت و پتانسیل های موجود در استان مازندران در زمینه موسیقی بومی و ملی، درباره برنامه های آتی و تولیدات آن واحد مواردی را مطرح کرد.
شایان ذکر است در پایان این نشست که با همکاری واحد موسیقی حوزه هنری مازندران و موسسه موسیقی «آرمان نارمک» برگزار شد، از مهمانان این برنامه قدردانی شد.

ابوالحسن قزوینی (۱۲ آبان ۱۲۴۲ الوند قزوین – ۳ اسفند ۱۳۴۹ تبریز) معروف به «اقبال‌السلطان» و «اقبال آذر» خواننده موسیقی ایرانی و صاحب یکی از قوی‌ترین صداها در آواز ایرانی بود. وی همچنین سابقه همکاری با بزرگانی همچون درویش خان، حسین طاهرزاده و عبدالله دوامی را داشت و شاگردان بزرگی نیز پرورش داد.