نشست تخصصی حقوق در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز مازندران

عکاس (سید جلال شکوهی ) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

به گزارش فارس، علی بهادری‌جهرمی رئیس مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده قوه قضاییهدر نشست تخصصی حقوق که با حضور دانشجویان مقطع ارشد و دکتری دانشگاه‌های مازندران در دانشگاه آزاد مرکز استان برگزار شد، اظهار کرد: برای تولی مقامات حکمرانی ما به اصل احراز صلاحیت نیاز داریم، در انتخابات هم باید ببینیم کسی که انتخاب می‌شود شرایط کاندیداتوری را دارد یا خیر!

وی با بیان اینکه در مسئله احراز صلاحیت اصلی‌ترین و جدی‌ترین آسیب ضعف احراز صلاحیت در حوزه انتصابی است، افزود: یعنی به طور قانونی رئیس جمهور می‌تواند هر کسی را به‌عنوان معاون اول یا در ارکان دیگر انتخاب کند که صحیح نیست، برای بسیاری از انتصابات شرایط قانونی نداریم که هیچ عقلی این را نمی‌پذیرد، بحث احراز صلاحیت باید انجام شود.

بهادری‌جهرمی با اشاره به دو موضوع حقوقی در بحث احراز صلاحیت، گفت: اینکه شخص برای مسئله احراز شرایط چه ویژگی‌هایی داشته باشد، کار احراز صلاحیت را بر عهده چه مقامی قرار بدهیم، مابقی مباحث دیگر حقوقی نیست، سیاسی است.

رئیس مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده قوه قضائیه خاطرنشان کرد: تصور کنید احراز صلاحیت به‌جای شورای نگهبان بر عهده مجلس بود باز هم عده‌ای نسبت به آن اعتراض و انتقاد داشتند و این بدیهی است، اما آیا نتیجه انتقاد به اصل قانون‌گذاری برمی‌گردد یا اینکه نتیجه باید تغییر کند! ولی نسبت به شورای نگهبان این انتقاد را داریم!

این مسؤول در ادامه بیان کرد: اما علت انتقاد به اصل احراز صلاحیت توسط شورای نگهبان این است که مخاطبانی که رد صلاحیت شدند همه خواص هستند و از مردم عادی نیستند، کاندیداهای ریاست جمهوری هم که هر کدام پشتیبانی‌های جدی‌ با خود به‌همراه دارند، پس کار شورای نگهبان “نه” گفتن به یک عده از این افراد است، طبیعی است که چنین نهادی خاطرخواه نداشته باشد.

وی یادآور شد: کار این نهاد، نه گفتن به دارندگان پول و مقام است، مسئله احراز صلاحیت دست هر نهادی باشد می‌توان نقدش کرد، ولی اینکه از بیرون بیاییم بگوییم آقای الف باید رد یا تاکید می‌شد کار درستی نیست.

بهادری‌جهرمی در پاسخ به این سوال که چرا کسی برای مجلس تایید ولی برای ریاست جمهوری رد می‌شود؟ گفت: مناصب قابل قیاس نیست برای هر مسؤولیتی یا  شرایطی در نظر گرفته شده است که متفاوت است، در فرض دوم یک شخص یک بار رد و بار دیگر تایید صلاحیت می‌شود علتش از بین رفتن مانع قانونی و اعمال یک سری قوانین محدود به بستر زمانی خاص است، البته با ترکیب آرا نتایج تغییر می‌کند.

رئیس مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده قوه قضاییه با اشاره به ورود طنزآمیز یک عده برای ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری، افزود: برخی کفن‌پوش با ظاهری متفاوت برای به سخره گرفتن آمدند، در حالی که کارشناسان حقوقی بر این باور هستند که کسی که صلاحیت ثبت‌نام ندارد اصلا وارد نشود.

این مسؤول ادامه داد: مقامات احراز صلاحیت‌کننده متفاوت هستند، به اعتقاد من شورای نگهبان باید بررسی رسیدگی به پرونده‌های تخلف کاندیدا را از دادگستری بخواهد، ما حقوقدانان باید حقوقی فکر کنیم.

 * انتخابات ۱۴۰۰ مهم‌ترین انتخابات در انقلاب اسلامی خواهد بود

در ادامه اسفندیاری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد مرکز مازندران نیز، بیان کرد: انتخابات ۱۴۰۰ یکی از مهم‌ترین انتخابات در انقلاب اسلامی خواهد بود چرا که ما در پیچ تاریخی مقاومت در منطقه و اوج اقتدار در مقابل دنیای زورگوی فعلی قرار داریم، لذا میزان مشارکت و نوع انتخاب مردم بسیار مهم است.

وی افزود: از جوانان نخبه انتظار می‌رود در کنار توجه به مشارکت حداکثری به انتخاب شایسته به مردم کمک کنند چرا که این انتخاب به افزایش اقتدار کشور کمک می‌کند.

گفتنی است؛ هدف از برگزاری این جلسه گفتمان در خصوص موضوعات؛ تبیین اقدام قانونی، شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها، نقش دانشجویان در تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری و خلاهای قانونی و حقوقی در افزایش نقش‌آفرینی قوه قضاییه در مقابله با مقوله فساد و نقش جامعه حقوقی در احصا و رفع خلاها بود‌‌.

انتهای پیام/۸۶۰۴۸/ج