نشست تخصصی مطالبه گری گروهی از دانشجویان با موضوع بررسی عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه زنان و خانواده و بررسی دغدغه ها و مشکلات زنان و دختران خانواده با حضور دکتر فاطمه قاسمپور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و ریاست فراکسیون زنان مجلس توسط سازمان بسیج دانشجویی استان در ساری برگزار شد.

به گزارش تسنیم، فاطمه قاسم‌پور در نشست تخصصی مطالبه‌گری دانشجویی با موضوع بررسی عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه زنان و خانواده در سالن مرکز امامت سپاه کربلای مازندران اظهار داشت: نظام مسئله خانواده درجه یک و مسائل پایه‌ای جامعه بوده و باید به دغدغه تمام مسئولان قرار گیرد.

وی افزود: دانشجویان در زمینه‌های مختلف در هر عرصه و گفتمان تلاش کنند آن بحث  اجماع‌سازی شود و موضوع عمومیت داده و بررسی شود که در زمینه مطالبه‌گری دختران، تکلیف را مقام معظم رهبری به دانشجویان فرمودند که تکلیف این است که بحث طرح روی میز هویت دختران ایرانی انجام دهند و اینکه نسبت به تکالیفمان با دقت و رعایت بیشتری کار کنیم.

قاسم پور ادامه داد: مجلس از شان قانونگذاری برای حمایت از زنان استفاده می‌کند که مسئولیت اجتماعی زنان علاوه بر نقش خانواده باید پررنگ باشد. مسئولیت اجتماعی زنان علاوه بر نقش خانواده باید پر رنگ و با توجه به اقتضائات جامعه باشد و مسیر را برای نقش آفرینی فراهم کنیم و این مبحث را از کمیت به کیفیت برسانیم.

وی تصریح کرد: با توجه به رسالت تشکل‌های دانشجویی مسائل را ساده و ادبیات را به روز کنیم تا مورد پذیرش افکار عمومی باشد. تشکل‌های مختلف دانشجویی همانند مجلس انقلابی و فراکسیون زنان بوده که انتظار داریم فعالانه پیگیر مطالبات حوزه دختران زنان و خانواده و البته دیگر حوزه‌ها نیز  باشند که در این راستا تمام ابزار و امکانات  فضای اساتید کشوری را می‌توانیم فراهم کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: حق، تکلیف و نقش بر اساس ویژگی فطری و اجتماعی باید مطابق قوانین جامعه سازگاری داشته باشد و اولویت‌های دیگر نیز وجود دارد به گونه ای قانون‌گذاری کنیم که حضور اجتماعی برای زنان تسهیل شود.

وی گفت: استفاده از نظرات و ایده‌های نخبگان به ویژه دانشجویان موجب تعامل و ارتباط دوسویه قانون‌گذاری موثر و اجرای بهتر قوانین می‌شود وجهه نظارتی دانشجویان بهتر اقدام می‌شود. لایحه امنیت زنان در حال پیگیری بوده تا دولت به مجلس ارائه کند. نظرات و مباحث دانشجو در قانون‌گذاری موثر است دختران برای فراکسیون زنان ذینفع است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برخی قوانین جاری و ساری کشور قوانینی هستند که در حال اجرا بوده و باید برخی از آنان اصلاح و بازنگری است. قانون حمایت خانواده که یک قانون جامع بوده اما قوه قضائیه و مجلس با تشکیل کارگروه مشورتی ایجاد شد تا خلأها احصا شود.

به گزارش تسنیم بررسی و مطالبه نسبت به عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه زنان و خانواده، الزامات فقهی اساسی در تدوین الگوی اسلامی زنان و خانواده، بررسی نهادهای حکومتی و فاجعه کاهش جمعیت، بایدها و نبایدهای عفاف و حجاب و نقش آن در سالم سازی جامعه اسلامی از محورهای این نشست بود.