نشست خبری استاندار  مازندران درخصوص نمایشگاه صادراتی ،همایش بین المللی اتاق های بازرگانی ICBC و همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری برگزار می شود.

استاندار خبرداد:

سه رویداد برای رونق اقتصادی در مازندران

سه رویداد مهم اقتصادی پیش روی استان با عنوان نمایشگاه توانمندی های صادراتی، همایش بین المللی اتاق های بازرگانی ICBC و همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری با حضور سفرا و رایزنان اقتصادی روز دوشنبه بیستم خرداد 98 برگزار می شود. ‎

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در نشست خبری  که به مناسبت سه رویداد مهم اقتصادی تشکیل شد، گفت: این اتفاق بزرگ برای نخستین بار به میزبانی استان مازندران و با حضور روسای اتاق بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر، بخش خصوصی و فعالین اقتصادی برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: یکی از ظرفیت های کمتر دیده شده استان، همسایگی با کشورهای حوزه دریای خزر است که باتوجه به رفت وآمدهای انجام شده در سطوح مختلف در گذشته، به نسبت ظرفیت مازندران حجم تجارت اقتصادی استان با این کشورها جا برای کار زیاد دارد.

استاندار با تاکید بر اجرای بیشتر همایش ها و نمایشگاه های با کیفیت برای افزایش مراودات با کشورهای همسایه ، اظهار داشت: در شرایط کنونی تحریم های ظالمانه، یکی از کارهای مهمی که استان های مرزی می توانند، انجام دهند، ارزآوری مناسب برای کشور است.

وی حجم صادرات استان در سال گذشته به کشورهای همسایه را، 375 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های استان رقم ناچیزی است و باید موانع ملی، اقتصادی، اجتماعی و بعضا سیاسی برداشته شود تا تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان راحتر بتوانند با این کشورها مبادلات اقتصادی و تجاری داشته باشند.

حسین زادگان با اشاره به  ریسک سیاسی و تجاری در تجارت، عنوان کرد: ریسک مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر به نسبت کشورهای اروپایی بالاتراست لذا برای کمک به بازرگانان  استان با صندوق ضمانت توسعه تا سقف یک میلیارد دلار موافقت نامه امضا شده تا فعالان اقتصادی مازندران ریسک کمتری در مراودات تجاری، متقبل شوند.

وی با تاکید بر معرفی توانمندی های استان، گفت: ۱۲۳ غرفه برای معرفی توانمندی‌های مازندران در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری و صادراتی در حوزه صنعت، گردشگری و کشاورزی به همراه برنامه فرهنگی ساماندهی شده است.

وی هدف از برگزار این رویداد را استفاده مطلوب از ظرفیت های بنادر، فرودگاهی، ریلی و راههای ارتباطی استان بیان کرد و افزود: بیش از ۲۲۰ فرصت اقتصادی برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی شناسایی شده و امکان رایزنی این ظرفیت ها وجود دارد.

استاندار تجار را سرداران حوزه دیپلماسی معرفی کرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به شرایط موجود و برای برون رفت از تحریم ها در کنار دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی اقتصادی اهمیت بیشتری خواهد باشد.

حسین زادگان  با اشاره به نقش صدا و سیما و رسانه ها در اطلاع  رسانی بیان کرد: انتظار می رود به منظور اعتلای مازندران با همدلی  و همراهی و انتشار اخبار گسترده از همه امکانات بکارگیری شود.