KHAZARNAMA 26-4-95 (13) KHAZARNAMA 26-4-95 (14) KHAZARNAMA 26-4-95 (17) KHAZARNAMA 26-4-95 (19) KHAZARNAMA 26-4-95 KHAZARNAMA 26-4-95 (2) KHAZARNAMA 26-4-95 (3) KHAZARNAMA 26-4-95 (5) KHAZARNAMA 26-4-95 (6) KHAZARNAMA 26-4-95 (20) KHAZARNAMA 26-4-95 (7) KHAZARNAMA 26-4-95 (8) KHAZARNAMA 26-4-95 (10)
مدیر اجرایی جشنواره موسیقی لیلم:
254 اثر هنرمندان در دبیرخانه جشنواره موسیقی لیلم دریافت شد
مدیر اجرایی جشنواره موسیقی لیلم گفت: 254 اثر هنرمندان در دبیرخانه جشنواره موسیقی لیلم استان مازندران دریافت شد.

به گزارش فارس، محمد غلامی در نشست خبری به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان “لیلم” در استان مازندران از 29 تا 31 تیر در دو مرکز و غرب استان مازندران اظهار کرد: 254 هنرمند آثار خویش را به این جشنواره ارسال کردند که در بخش گروهی و انفرادی بیش از 85 اثر در این جشنواره مورد پذیرش قرار گرفت که خالقان 12 اثر گروهی و 24 اثر انفرادی با همدیگر رقابت می‏‌کنند.

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی” لیلم”با اعلام اینکه سه گروه خارج از استان مازندران در این دوره از جشنواره حضور پیدا می‎کنند، افزود: گروه موسیقی استان گلستان نیز در بخش رقابتی این دوره از جشنواره راه پیدا کرد که قرار است آثار خویش را به همراه گروه‌های موسیقی استان‌های مازندران، آذربایجان، کردستان و گیلان ارائه کند.

وی در ارتباط با داوری این دوره از رقابت‌های موسیقی بومی و محلی اظهار کرد: اساتید برجسته موسیقی محلی نظیر استاد آقاجانیان، کیوان پهلوان، بهمنیار شریفی، ابراهیم عالمی و استاد ارسلان طیبی به همراه استاد شیردل داوری این جشنواره را برعهده دارند و همچنین استاد علی حسن‌نژاد نیز با این گروه داوری همکاری می‎کنند.

غلامی درباره کیفیت حضور شرکت‌کنندگان در این دوره از رقابت‌های موسیقی بومی محلی یادآور شد: 21 درصد شرکت‌کنندگان در بخش لله‌وا، 21 درصد در حوزه موسیقی دوتار و 24 درصد نیز در حوزه آواز شرکت کردند.

وی اضافه کرد: در لوازم موسیقی سرنا و قرنی دو درصد شرکت کردند که این موضوع نشان می‌دهد باید به این بخش موسیقی توجه اساسی‌تر شود، استقبال در این دو ابزار از موسیقی مناسب نبود که پس از بررسی مشخص شد که اساتید این حوزه کم هستند و این بخش از موسیقی به دلیل نداشتن اساتید به خوبی منتقل نشد.

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی لیلم یادآور شد: برای جلوگیری از فراموشی موسیقی سرنا و قرنی نیاز به همکاری بیشتر ارشاد داریم که نیاز است این بخش از موسیقی مورد حمایت بیشتری قرار گرفته و در آموزشگاه‌های موسیقی به علاقه‌مندان تعلیم داده شود.

وی با اعلام اینکه در این جشنواره موضوع تکریم و تجلیل از افراد تاثیرگذار حوزه موسیقی بومی و محلی مازندران در برنامه کاری قرار دارد، افزود: از اساتید برجسته مانند ابراهیم روشن، محمدرضا اسحاقی، استاد خوشرو، آقاجانی و طیبی و نیز به صورت ویژه از خانواده استاد فقید محسن‌پور نیز تجلیل می‏‌شود.

 

معاون فرهنگی ارشاد مازندران خبر داد
برگزاری نخستین جشنواره بومی و محلی لیلم در ساری و چالوس

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از میزبانی مازندران در نخستین جشنواره بومی و محلی “لیلم” در روزهای 29 تا 31 تیرماه خبر داد و گفت: جشنواره موسیقی بومی محلی “لیلم” در ساری و چالوس برگزار می‎شود.

به گزارش  فارس ، عباس زارع در جمع خبرنگاران استان مازندران به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان به نام”لیلم” اظهار کرد: این جشنواره در راستای توجه به حوزه موسیقی بومی و محلی به ویژه مازندران برگزار می‎شود.

وی تصریح کرد: هدف برگزاری این جشنواره نگاه دوباره بر تغییرات موسیقی و نیز ایجاد انگیزه برای فعالان موسیقی استان و نیز شناسایی توانمندی‌های جدید موسیقی بومی و محلی در استان مازندران است.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: دبیرخانه این جشنواره تلاش کرد، ظرفیت‌های پنهان موسیقی بومی و محلی استان که در گمنامی به سر می‌بردند را شناسایی کرده و زمینه حضور آنها را در این جشنواره فراهم کند.

وی اضافه کرد: جشنواره موسیقی”لیلم” از 29 تا 31 تیرماه در استان مازندران با حضور مقامات استانی و نیز مسئوولان کشوری برگزار می‎شود و طبق برنامه‌ریزی انجام شده مرداخانی معاون هنری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جشنواره حضور پیدا می‎کند.

زارع خاطرنشان کرد: در نخستین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان”لیلم” از ساز‌های بومی، دوتار، دوسرتوکن، لله‌وا، قرنی، سورنا و لگن استفاده می‎شود که این سازها علاقه‌مندان خاص خودش را در استان و کشور دارد.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره کیفیت برگزاری این جشنواره در استان مازندران اظهار کرد: جشنواره در دو بخش مسابقه و نیز اجرای موسیقی به صورت جنبی پیگیری می‎شود، که بخش مسابقه در صبح و اجرای بخش جنبی عصرها در استان برگزار می‎شود.

وی یادآور شد: حضور مردم عادی در این جشنواره بلامانع است و برنامه‌ریزی برای استفاده عامه مردم از این موسیقی در برنامه کاری قرار گرفت که با بررسی انجام شده حضور مردم در محل برگزاری جشنواره و استفاده از ظرفیت موسیقی رایگان است.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: برنامه داشتیم که این جشنواره در سه نقطه از استان مازندران برگزار شود، که مسؤولان شهر چالوس زمینه را برای برگزاری جشنواره فراهم کردند، با وجود پیگیری انجام شده برای اجرای این جشنواره در شهرستان بهشهر مسؤولان شهری اعلام کردند که در حال حاضر زیرساخت‌های این شهر برای اجرای این برنامه‌ها آماده نیست.

وی با اعلام اینکه غیر از گروه‌های هنری مازندران فعالان موسیقی استان کردستان، آذربایجان و گیلان نیز برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کردند.

زارع محل برگزاری جشنواره موسیقی بومی محلی”لیلم” در مرکز استان را سالن جمعیت هلال احمر استان و نیز در شهرستان چالوس در منطقه رادیو دریا پیگیری می‎شود.