نشست خبری مدیرکل بهزیستی مازندران با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی سلامت روان و عصای سفید

عکاس (زینب ذبیحی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

نشست خبری دکتر فرزاد گوهردهی ، مدیرکل بهزیستی مازندران با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی سلامت روان و عصای سفید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان مازندران ؛ دکتر فرزاد گوهردهی ، مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه سلامت روانی از مولفه های سلامت می باشد ، گفت : در حدود دو سال اخیر دنیا با بحران کووید 19 مواجه شده است که این مسئله خود زمینه را برای اختلالات روانی فراهم کرده است.

وی افزود : صاحبنظران حوزه روان شناسی دنیا معتقدند که ما در آستانه انفجار بحران روانی ناشی از پاندمی کرونا قرار داریم بنابراین دولت ها باید به این مسئله توجه جدی کنند.

دکتر گوهردهی با بیان اینکه در اداره کل بهزیستی مازندران کمیته بررسی آثار زیان بار کووید 19 تشکیل گردید ، ادامه داد : با کمک و همراهی روانشناسان حوزه بهزیستی این تحقیقات در حال انجام است و بزودی نتایج آن اعلام می گردد.

مدیرکل بهزیستی مازندران اختلال افسردگی را یکی از شایع ترین اختلالات در جامعه برشمرد و بیان کرد : خانواده افراد دچار اختلالات روانی با انگ اجتماعی ، مشکلات اقتصادی ومحدودیت در فعالیت های اجتماعی مواجه هستند بنابراین باید نگرش خود را نسبت به بیماری های روانی تغییر و برای رفع مشکلات آنان برنامه ریزی لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه 35 تا 40 درصد غیبت از محل کار ناشی از بیماری های روانی می باشد ، گفت : بسیاری از افراد به دلیل مشکلات روحی و روانی فعالیت مناسب اجتماعی ندارند و از جامعه فاصله می گیرند بنابراین باید برنامه ریزی مناسب در این زمینه صورت گیرد.

دکتر گوهردهی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جابر معافی ، فرامرز درخشنده و حسین فلاحتی خبرنگاران فقید استان مازندران به تلاش های آنان در انتشار اخبار درست و افزایش آگاهی مردم اشاره کرد و افزود : خبرنگاران با اطلاع رسانی درست می توانند نقش ویژه ای در آگاهی و ارتقا بهداشت و سلامت جامعه ایفا کنند زیرا اطلاعات غلط در جامعه سبب اثرات زیان بارروانی می شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه بالغ بر 6700 بیمار دارای اختلالات روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی از خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی استفاده می کنند ، ادامه داد : از این تعداد 450 نفر در مراکز نگهداری شبانه روزی نگهداری می شوند که 77 نفر سرپرست موثر نداشته یا مجهول الهویه هستند.

وی با بیان اینکه هدف سازمان بهزیستی نگهداری افراد در خانواده ها است ، گفت : رویکرد سازمان کوچک کردن مراکز مراقبتی شبانه روزی با هدف ارائه خدمات مطلوب تر و فراهم کردن شرایطی مانند خانواده است بنابراین خانه های حمایتی راه اندازی شد که استان مازندران در این زمینه پیشرو است.

دکتر گوهردهی به ارائه خدمات مشاوره ای رایگان 1480 (صدای مشاور ) اشاره کرد و افزود : در سال گذشته بیش از 151 هزار تماس با 1480 گرفته شد که نسبت به سال قبل افزایش دوبرابری را نشان می دهد.

مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد : در 6 ماهه نخست سال جاری نیز بیش از 81 هزار تماس با خط 1480 گرفته شده است.

وی با اشاره به خدمات مشاوره ای در زمینه طلاق ، ادامه داد : حدود 22 درصد از پرونده های ارجاع شده به بهزیستی منجر به سازش شده است که در این زمینه نسبت به میانگین کشوری بالاتر هستیم که این نشاندهنده تلاش همکاران ما در مراکز مشاوره است.

دکتر فرزاد گوهردهی ، مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه یکی از اهداف این سازمان حضور مستقل و موثر تواخواهان در اجتماع است ، گفت : توانمندسازی توانخواهان با فراهم کردن بستر لازم برای حضور فعال و موثر آنان در جامعه میسر می شود که با توجه به این مسئله جلسات متعددی برای مناسب سازی اماکن و فضاهای عمومی برگزار شد .
وی افزود: در این جلسات مقرر گردید که با مشارکت و همراهی فرمانداران شهرهای استان یک خیابان که بیشترین دستگاه های اجرایی در آن مستقر هستند مناسب سازی و موانع افراد کم توان مرتفع شود.
دکتر گوهردهی پیشگیری از معلولیت ها را مهمترین خدمت در حوزه اختلال بینایی دانست و ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۶۶ هزار کودک ۳-۶سال تحت پوشش غربالگری بینایی قرار گرفتند که از این تعداد ۱۴۰۰ کودک دچار اختلال بینایی شناسایی و به سطوح بالاتر برای مداخلات درمانی معرفی شدند و خدمات مناسب و بهنگام را دریافت کردند.
مدیرکل بهزیستی مازندران بابیان اینکه در استان مازندران بیش از ۷ هزار نفر افراد دارای اختلال بینایی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند ، گفت: سازمان بهزیستی خدمات مختلفی را به جامعه هدف ارائه می کنند و در حال حاضر به بیش از ۴ هزار نفر از جامعه کم توان و نابینا خدمات مستمری دریافت می کنند.
وی به ارائه خدمات توانبخشی اشاره کرد و افزود: در سال گذشته حدود ۱۶۰۰ نفر از افراد دچار آسیب بینایی وسایل کمک توانبخشی مانند عصا ، عینک ، ساعت گویا و … دریافت کردند.
دکترگوهردهی با اشاره به ارائه خدمات به دانشجویان ، ادامه داد : در حال حاضر ماهانه ۱.۵ میلیارد تومان کمک هزینه تحصیلی برای ۸۵۰ نفر از دانشجویان پرداخت می شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران به سهمیه 3 درصدی اشتغال افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت : بهزیستی به عنوان یک دستگاه حمایتی متولی اشتغال نیست ولی زمینه اشتغال مددجویان را تسهیل می کند و در این زمین نیز اقدامات خوبی انجام داده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 100 درصد منابع اشتغال جذب و در اختیار جامعه هدف قرار گرفت ، افزود : بهزیستی استان با رایزنی با بانک ها در دریافت وام گروه هدف تسهیل گری لازم را انجام داده است و بانک ها نیز در پرداخت تسهیلات کم بهره به مددجویان بهزیستی همکاری خوبی داشتند.
دکترگوهردهی یکی از زمینه های توانمندسازی را احداث مسکن برای جامعه هدف دانست و ادامه داد: اولویت اصلی ما در واگذاری مسکن خانواده های دارای دو عضو معلول و بیشتر است و در حال حاضر نیز 700 واحد مسکونی در استان مازندران در حال احداث است.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران؛

بهزیستی مازندران در خریداری و ارائه تجهیزات توانبخشی در کشور ممتاز است 

دستگاه چاپگر خط بریل و دستگاه نوت تیکر برای نابینایان و کم بینایان استان مازندران خریداری شد

سید مهدی مسلمی مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با تشکر و قدردانی از مدیرکل بهزیستی مازندران و معاون توانبخشی ، گفت : بهزیستی همیشه مثل یک پدر و برادر در کنار جامعه نابینایان و کم بینایان قرار دارد و حمایت های لازم را انجام داده است.

وی به خریداری دستگاه چاپگر خط بریل و دستگاه نوت تیکر برای نابینایان و کم بینایان استان مازندران اشاره کرد و افزود : این دو دستگاه با رایزنی مدیرکل بهزیستی مازندران و حمایت های رئیس سازمان بهزیستی کشور خریداری شده است که زمینه را برای چاپ جزوات و کتاب ها به صورت خط بریل فراهم می کند.

مسلمی افزود : هر فایلی که دانش آموز و دانشجو نابینا از طریق فضای مجازی به شماره تماس 09111131948 ارسال کنند در کمترین زمان ممکن جزوات به صورت بریل چاپ و دراختیار آنان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه بهزیستی مازندران در خریداری و ارائه تجهیزات توانبخشی در کشور ممتاز است ، ادامه داد : با حمایت مدیرکل بهزیستی مازندران و معاون توانبخشی کمیته تجهیزات توانبخشی در اداره کل تشکیل شد و از ما درباره خریداری تجهیزات مطلوب برای جامعه نابینایان نظر می خواهند در حالی که می توانند این کار را انجام ندهند.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با بیان اینکه به بهزیستی استان نمره 20 می دهم ، گفت : بهزیستی مازندران به اندازه توان خود ایستاده و حمایت می کند و نگاه ما این است که بهزیستی همواره برای ما یار ، یاور و برادر دوست داشتنی است که به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به مددجویان بهزیستی می باشد.