مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران گفت که بر اساس آخرین برآورد ، سیل اواخر اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال به 2 هزار و 126 کیلومتر از راههای استان خسارت وارد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، عباسعلی نجفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : درمجموع حدود 20 درصد از راههای مازندران بر اثر این حادثه طبیعی دچار خسارت شد.
وی بیشترین خسارت را مربوط به راههای روستایی با یکهزار و 278 کیلومتر اعلام کرد و گفت : بر اثر سیل به 60 دستگاه پل و ابنیه راههای استان هم بین 10 تا 50 درصد خسارت وارد شد که در نوع خود بی سابقه بوده است.
نجفی ارزش ریالی خسارت های ناشی از سیل به ابنیه و راهها را در مجموع حدود سه هزار میلیارد ریال برآورد کرد و افزود : تاکنون تنها یکصد میلیارد ریال اعتبار از محل بودجه استانی و ملی برای جبران خسارت های ناشی از سیل در حوزه راهسازی به استان اختصاص داده شد.
بر اساس مقررات ملی ، وزارت راه و شهرسازی برای جبران خسارت های ناشی از سیل در حوزه راههای اصلی اعتبار اختصاص می دهد و اعتبار مورد نیاز برای راههای فرعی و روستایی باید از محل بودجه استانی تامین شود.

** رانش مشکل پس از سیل در مازندران 
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران رانش را مشکل پس از وقوع سیل در جاده های این استان برشمرد و گفت : براثر سیل یکهزار و 890 کیلومتر از سطح راهها در 475 نقطه دچار رانش و ریزش شده است.
وی افزود: در شرایط فعلی براساس ضرورت راههای این مناطق برای برقراری تردد به طور موقت باز است و امیدواریم با اختصاص اعتبار از محل بودجه سال 98 بخشی از این راهها بازسازی و مرمت شود.
مدیرکل راهداری از کمبود ماشین آلات و فرسودگی آنها به عنوان مشکل خدمت رسانی در 10 هزار و 400 کیلومتر راه اصلی و فرعی یاد کرد و توضیح داد : هم اکنون حدود 30 درصد از ماشین آلات موجود راهسازی فرسوده است و نیاز به تعمیر دارد و به دلیل مشکل ناشی از تحریم و تامین قطعات ، تعمیر آنها هم دچار مشکل است.
وی برنامه راهداری را در آینده بهره گیری از ماشین آلات بخش خصوصی به صورت اجاره ای بیان کرد و اظهار داشت : در سیل اخیر حدود 80 دستگاه ماشین آلات راهسازی از بخش خصوصی به اجاره گرفته شد و توانست کمک کار خوبی برای رفع مشکل در این حادثه باشد.
براثر سیل اسفند 97 و فروردین ماه 98 حدود یک هزار و 800 میلیارد تومان به تاسیسات زیرساختی، واحدهای مسکونی و مزارع کشاورزی خسارت وارد شد و هفت نفر نیز جان خود را از دست دادند.