نشست خبری موسوی- معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری مازندران

عکاس (خلیل دردانه) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

حجت‌الاسلام سیدمرتضی موسوی در نشست خبری با اصحاب رسانه  در ساری با گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: رسانه‌ها بازوی توانمند همه خدمت‌گذاران جامعه هستند که رسالت سنگینی دارند زیرا دشمن تلاش دارد با توطئه فراوان دستاورد انقلاب را زیر سوال ببرد.

به گزارش تسنیم، وی افزود: با تعامل دستگاه قضا و  دستگاه‌های اجرایی در پایان هر سال 80 برنامه به صورت فوق‌العاده و برای کاهش آسیب و از بین بردن جرم اجرا و در شورای پیشگیری از وقوع جرم در استان تصویب می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مازندران گفت: پرونده‌هایی که در تشکیلات قضایی ثبت شد تمام تلاشمان این است اطمینان خاطر ایجاد شود که در مباحث امنیت و کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدامات خوبی صورت گرفت.

موسوی ادامه داد: 20 اتهام نخست سرقت است که سال گذشته اقداماتی مانند برگزاری جلسات کارگروه جهت حفظ اموال عمومی برای همه دستگاه‌ها تشکیل و تشریح شد تا به سرقت نرود که 7 درصد کاهش داشت‌.

وی تصریح کرد: توهین به اشخاص یک درصد افزایش و درگیری‌ها و ضرب و شتم کاهش داشت همچنین تهدید، تخریب، کلاهبرداری جعل اسناد و کلاهبرداری فضای مجازی، تصادفات، تهمت، فحاشی، نگهداری مواد مخدر، تحصیل مال از طریق نامشروع، خیانت در امانت اتهام بعدی در استان است و مسائل امنیتی کمترین پرونده را داریم.

موسوی بیان داشت: رسیدگی به پرونده‌های مهم امنیتی، مالی و اقتصادی در سرلوحه فعالیت قرار دارد تا امنیت به جامعه برگردد و در این زمینه بحث شرط‌بندی پرونده ویژه است که در شهرهای قائمشهر و ساری بیشترین تعداد را دارا است.

وی گفت: در بحث کاهش تصادفات نصب دوربین، خط‌کشی عابر و توجه به علائم رهنمایی و رانندگی در مناطق حادثه خیز توجه شد و جهت بازدارندگی پیامک‌های فرهنگی تنظیم و برای رانندگان پرخطر ارسال شد و دوره‌های آموزشی نیز برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیی ازوقوع جرم دادگستری استان مازندران ادامه داد: 7 ماموریت سند تحول گنجانده شد که یکی از برنامه مهم بر مبنای سند تحول، ساماندهی مشاور املاک است زیرا برخی قراردادهای تنظیم شده دچار مشکلاتی است که در کنار مشاورین املاک نماینده حقوقی نیز حضور داشته باشند و اگر در زمان مقرر اقدام نکنند مشاورین ‌املاک پلمب می‌شود همچنین آن دسته از اراضی که فاقد سند مالکیت است ساز و‌ کاری در اداره ثبت تعهد به بیع اندیشیده شود تا با ثبت جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

موسوی خاطرنشان کرد: همه نهادها و دستگاه‌هایی که تمایل به همکاری با دستگاه قضا در زمینه و مسائل میانجی‌گری، حقوق عامه، محیط زیست و دیگر مسائل اجتماعی دارند سامانه‌ای ایجاد شد تا از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد استفاده شود.

وی افزود: سامانه سجام اطلاعات جامع مردمی برای همه دستگاه‌ها و نهادهای مردمی تعریف شد تا تذکر مشکلات و گزارشات خود را مطرح کنند و از طریق همین سامانه نتیجه را پیگیری کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیی از وقوع جرم دادگستری استان مازندران بیان کرد: بیشترین همکاری در راستای بهزیستی ترک اعتیاد و خانواده انجام می‌شود، افرادی که توان پرداخت حق مشاوره ندارند‌ از طریق بهزیستی پرداخت می‌شود که متاسفانه مرکز ترک اعتیاد و مرکز بازپروری قاجار خیل بیش از یک سال تعطیل است که دستگاه‌های مربوطه باید پیگیر باشند.

موسوی خاطرنشان کرد: 11 هزار پرونده طلاق به مراکز مشاوره معرفی شدند که بیش از یک‌ هزار و 400 پرونده منجر به صلح و سازش شد.

وی افزود: در کنار دادگاه خانواده در حال  تشکیل مرکز مشاوره خانواده قوه قضاییه هستیم در این راستا آزمون و مصاحبه انجام شد و برای 30 مرکز مجوز صادر شد و در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود و افرادی که توان پرداخت ندارند به صورت رایگان از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.