نشست هم‌اندیشی خبرنگاران شهرستان ساری با مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات مازندران در فرمانداری شهرستان ساری برگزار شد.

همچننین با حضور رضایی– فرماندار ساری، حق شناس– مسئول سازمان بسیج رسانه،فرجی رییس اداره مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عشریه رئیس اداره ارشاد مرکز استان و یوسفی مدیرعامل خانه مطبوعات ، محسن هدایتی بنیادآباد عضو هیات مدیره خانه مطبوعات مازندران پس از یکسال از رابط خانه به نماینده خانه مطبوعات در شهرستان ساری ارتقا یافته و به طور رسمی این حکم از طرف فرماندار ساری به وی اهدا گردید.

مسئولان از ظرفیت خبرنگاران استفاده کنند

به گزارش  پایگاه خبری امین ،جلسه هم اندیشی خبرنگاران شهرستان های ساری و میاندورود با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات مازندران طبق برنامه ریزی و اطلاع رسانی قبلی( پس از اجرا در شهرهای دیگر استان) در تاریخ تعیین شده به میزبانی فرمانداری ساری برگزار شد؛ اما علی رغم اطلاع رسانی قبلی تنها شمار اندکی از خبرنگاران شهرهای ساری و میاندورود در این جلسه حضور بهم رساندند.در این جلسه که با حضور رضایی فرماندار مرکز استان، عشریه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری، حق شناس مسئول بسیج رسانه استان، معصومه فرجی، رئیس اداره مطبوعات اداره کل ارشاد استان، یوسفی مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران، جمعی از خبرنگاران شهرهای ساری و میاندرود و همچنین رابطین و نمایندگان خانه مطبوعات شهرهای استان  برگزار شد.

در آغاز عباسعلی رضایی فرماندار ساری، ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران و مسئولان خانه مطبوعات و ارشاد استان، گفت: خبرنگاران انسان های تیزبینی هستند که می توانند برای جامعه فرهنگ سازی و تحول گرایی کنند.

وی افزود: در هرجایگاهی که بودم به اهالی  قلم و رسانه احترام گذاشتم و ادب را در مواجهه با این قشر رعایت کردم.

فرماندار ساری، با تصریح اینکه خبرنگاران می توانند با نقدهای منصفانه ی خود به مسئولان کمک کنند، افزود: اگر مسئولی از ظرفیت رسانه استفاده نکند متضرر خواهد شد، چون یک مدیر زمانی می تواند موفق بشود که رسانه و خبرنگار را  همراه، همکار و دلسوز بداند.

رضایی، خطاب به خبرنگاران حاضر گفت: امیدوارم با کمک و همراهی شما در جهت شکوفایی کشور قدم های بلندی برداریم.

همچنین در این نشست هریک از خبرنگاران آقا و خانم به بیان نقطه نظرات، انتقادات، پیشنهادات و راهکارهای خود در بخش های بیمه خبرنگاری، ساماندهی خبرنگاران، عضویت در خانه مطبوعات، آموزش اعضای خانه، خدمات دهی به خبرنگاران( از سوی خانه مطبوعات)، نحوه دریافت کارت خبرنگاری، منزلت بخشیدن به جایگاه خبرنگاری در دستگاه ها، ادارات و سازمان ها و…. پرداختند.سپس مدیرعامل خانه مطبوعات استان، مدیر مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و …به سوالات و انتقادات خبرنگاران پاسخ دادند.

میزبانی مازندران از جشنواره مطبوعات استانهای حاشیه خزر/۶۰درصد خبرنگاران مازندران واقعی اند

علی یوسفی، مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران در این نشست، با بیان اینکه خانه مطبوعات استان بیشترین تعداد عضو را نسبت به استان های بزرگی نظیر اصفهان، تبریز و … دارد، افزود: اعضای اصلی این خانه در مازندران۳۳۵نفر و اعضای افتخاری ۱۳نفر هستند ضمنا ۱۰۰نفر از خبرنگاران ثبت نامی نیز پشت خط تایید مدیرمسئول رسانه محل فعالیت خود، هنوز ثبت نام آنان نهایی نشده است.

وی، در ادامه با تصریح اینکه در این بخش رتبه اول را در کشور داریم، گفت: در بدبینانه ترین حالت ۵۰تا ۶۰درصد اعضای خانه مطبوعات مازندران واقعی اند، اگرچه عضویت در خانه مطبوعات اجباری نیست اما بنا داریم از سال آتی تمامی خدمات خانه مطبوعات استان تنها به خبرنگاران عضو ارائه شود وتنها کسانی مشمول خدمات و هدایای روز خبرنگار خواهند شد که عضو خانه‌ مطبوعات باشند.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران، با اشاره به عضویت استاندار مازندران در این خانه، گفت: مازندران تنها استانی در کشور است که استاندارش عضو خانه مطبوعات آن است که در هیچ استانی تکرار نخواهد  شد.

یوسفی، در بخش دیگری از حضور مسئول بسیج رسانه ی استان در جلسه هم اندیشی با خبرنگاران قدردانی کرد و گفت: با حضور آقای حق شناس فصل جدیدی از همکاری های خانه مطبوعات مازندران و بسیج رسانه ی استان آغاز شده است.

وی، در خاتمه با ابراز اینکه به عنوان تحصیلکرده حوزه رسانه، خودم را همیشه خبرنگار و فعال رسانه ای دانسته ام ، افزود: در خانه مطبوعات استان نیز خود را خادم همکاران و دوستان رسانه ای می دانم  و امیدوارم همکاران ما با دقت و حساسیت بیشتری به گذران دره های آموزشی خبرنگاری  مشارکت کنند.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران همچنین از برگزاری«اولین جشنواره مطبوعات حاشیه خزری» به میزبانی خبر داد و افزود: این میزبانی فرصتی برای خبرنگاران مازندران است و می طلبد تا حضوری پرشور و گسترده در این جشنواره داشته باشند.

یوسفی، افزود: خبرنگاران سه استان حاشیه خزر تا پنجم اردیبهشت سال ۹۸ فرصت دارند تا آثار خود را جهت حضور در این جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.

وی اضافه نمود:  آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بایستی در بازه زمانی یکم دی‌ماه ۹۶ الی ۳۱ فروردین ۹۸ تولید و منتشر شده باشد.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران، در بخش دیگری با تاکید بر تولید آثار فاخر و مردم پسند توسط خبرنگاران، از نبود صنف حوزه رسانه انتقاد کرد و افزود: متاسفانه هر فردی از راه رسید خبرنگار شد از آنجاییکه خبرنگاری شغل نیست انگار برخی برای سرگرمی می آیند!

یوسفی، افزود: از برنامه های اولویت دار خانه مطبوعات مازندران در سال آتی، آموزش خبرنگاران است تا ضمن افزایش آگاهی، همکاران آثاری فاخر تولید کنند.

عملکرد خانه مطبوعات مازندران، جای تقدیر دارد

در ادامه، معصومه فرجی،رئیس امور مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، با بیان اینکه بیش از ۲۰۰رسانه مجوز دار در مازندران داریم، گفت: آندسته از خبرنگارانی که عضو خانه مطبوعات نیستند با دریافت نام کاربری  و رمز ورود دریافت کنند و ادامه ثبت نام را از طریق سامانه پیگیری کنند.

وی درپاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران پیشکسوت درباره قطع بیمه خبرنگاری در زمان «حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی» و گله از این اقدام نابهنگام، گفت:  ما هم می دانیم با این اقدام با آینده خبرنگاران بازی شد، انتقادات شما را به روی چشم می گذاریم اما دست ما به لحاظ اداری بسته است .

فرجی، در ادامه تصریح کرد: تمامی خبرنگاران واجد شرایط  می توانند با عضویت در صندوق اعتباری هنر از خدمات و حمایت های این صندوق بهره مند شوند ضمن اینکه ملاک عضویت در صندوق و تمدید آن استمرار فعالیت حرفه ای و بارگذاری آثار  می باشد.

وی، در خاتمه اقدامات خانه مطبوعات مازندران در دوره فعلی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: عملکرد خانه مطبوعات استان جای تقدیر دارد.

حسین عشریه، رئیس ارشاد شهرستان ساری نیز در این جلسه هم اندیشی با اشاره به راه اندازی خانه خبرنگاران در ساری گفت: معتقدیم این خانه باید تقویت شود زیرا برای دست یابی به برنامه ها نیاز است خبرنگاران با انگیزه ی حوز های مختلف ورود پیدا کنند تا اهداف پیش رو محقق شود.

وی در ادامه از راه اندازی انجمن های مختلف در ساری خبر داد و تصریح کرد: برخی انجمن ها نظیر انجمن‌های ادبی در گذشته تعطیل بوده است اما در حال حاضر به دنبال تقویت انجمن‌ها هستیم تا به اهداف و اجرای برنامه‌های ارشاد برسیم.

تاکید بر ایجاد وحدت بین خبرنگاران مازندران

در ختمه این جلسه، عبدالمهدی حق شناس، رئیس بسیج رسانه سپاه کربلای مازندران،با تاکید بر لزوم هم افزایی و وحدت بین خانه مطبوعات و بسیج رسانه استان، گفت: خانه مطبوعات و بسیج رسانه باید دو بال برای رسانه باشد، ما باید نشان دهیم  مسئولان بدون رسانه نمی توانند عملکرد و اقدامات خود را به اطلاع جامعه برسانند.

وی افزود: اگر مسئولی  به جایگاهی رسیده به پشتیبانی رسانه ها بوده است بنابراین وظیفه داریم شان و منزلت  این قشر زحمتکش را حفظ کنیم .

گفتنی است؛ در بخشی از این جلسه  «محسن هدایتی» به عنوان نماینده مطبوعات ساری حکم خود را (صادر شده از خانه مطبوعات استان) از فرماندار مرکز استان دریافت کرد.