نشست هم اندیشی رییس کل دادگستری استان مازندران با نخبگان واساتید

اجرای صحیح سند تحول قضایی، نیازمند نگاه نقادانه اساتیددانشگاه ونخبگان است

رئیس کل دادگستری مازندران درنشست صمیمانه با اساتید، دانشجویان ونخبگان استان اظهارداشت: سند تحول قضایی نیازمند نگاه نقادانه اساتید و نخبگان است تا با تکمیل و ارتقا آن در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، شاهد اجرای آن باشیم.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان مازندران،حجت الاسلام والمسلمین اکبری ضمن تسلیت شهلدات حضرت فاطمه سلانم الله علیها اظهار داشت: تلاقی این نشست با ایام شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها این فرصت را فراهم نموده تا ما بیش از گذشته زندگی این بانوی پاک سرشت را سر لوحه کارهای خود قرار دهیم.
رئیس کل دادگستری مازندران با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا سلام اله علیها اسوه عصمت و مظلومیت است، اظهار داشت: همانطور که حضرت فاطمه (س) فرزند نازنین خود محسن را از دست داد،امام علی(ع) جان عزیزش را فدا کرد و و امام حسین (ع) نیز در واقعه کربلا جانش را وقف اسلام و مسلمین کرد بیانگر این است که عدالت و عدل گستری هزینه بالایی دارد.
این مقام عالی قضایی ضمن تقدیر از فرهیختگان، نخبگان و اساتید حوزوی و دانشگاهی که ضمن اشاره به معضلات جامعه به ارائه پیشنهاد و راهکار در راستای حل این مشکلات پرداختند، هدف از نشست هم اندیشی را بررسی و ارائه راهکار ها برای اجرای هر چه بهتر سند تحول قضایی عنوان کرد وگفت: وظایفی که در اصل 156 قانون اساسی بدان اشاره گردید،در سند تحول قضایی در قالب ماموریت در دوران تحول جهت اجرایی شدن به دستگاه قضایی ابلاغ شد ودراین مسیر نیازمند نگاه نقادانه اساتید و نخبگان است تا با تکمیل و ارتقا آن در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شاهد اجرای آن باشیم.
وی در ادامه با اشاره به تاریخ زرین اسلام و ظلم و جنایاتی که در حق خاندان عصمت و طهارت رفته است، اظهار داشت: الگوی ما در دستگاه قضایی عدالت حضرت علی(ع) و خاندان عصمت و طهارت است و ما با علم به اینکه در این راه، عده اندکی (مفسدان،مجرمان و اخلالگران)از دستگاه قضایی ناراحت خواهند شد،بدون هیچگونه مماشاتی به این راه ادامه خواهیم داد تا به مقصود نهایی که اجرای عدالت و ایجاد رضایت عمومی ناشی از عدالت گستری نائل شویم.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری همچنین افزود: الویت دستگاه قضایی بعد از اجرای سند تحول قضایی بر 3 اصل حفظ کرامت انسانی، مبارزه با انواع و اقسام فساد و حمایت از تولید داخلی استوار است.
این مقام عالی قضایی استان در ادامه ضمن اشاره به حفظ کرامت انسانی،گفت: رفتار مناسب با مراجعان بسیار مهم تر از کار قضایی است و پرسنل خدوم دستگاه قضایی باید با رافت و اخلاق اسلامی با مراجعان رفتار کنند تا علاوه بر حل مشکلات قضایی،با رضایت خاطر از دستگاه قضایی یاد کنند.
وی همچنین تاکید کرد: حرمت قضات و امر قضاوت را نیز باید حفظ کرد چرا که علاوه بر شان جایگاه قضاوت در دین اسلام،این افراد با یک واسطه و توسط ریاست قوه قضاییه که منصوب ولی فقیه است،انتخاب می شوند.
حجت الاسلام اکبری در ادامه با اشاره به موج دستگیری گسترده مفسدان اقتصادی اظهار داشت: دستگاه قضایی با هیچگونه فساد اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی،اخلاقی و . . . برنمی تابد و با آن مبارزه خواهد کرد چرا که وجود مفسدان از هر جنسی سلامت اجتماعی را تهدید خواهد کرد و با عدالت گستری نیز در تناقض می باشد.
عالی ترین مقام قضایی استان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب سال 99 را سال جهش تولید نامگذاری کرد،ادامه داد: جنگ امروز نظامی نیست و یک جنگ اقتصادی است و ما باید تلاش کنیم تا با سلاحی به نام “اقتصاد مقاومتی” که رهبر انقلاب به ما معرفی کرده، پیروز و سربلند از این میدان خارج شویم.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری در پایان تصریح کرد: از عمده ترین جرائمی که در حال حاضر با آن مواجهیم بحث اراضی ملی،منابع طبیعی،کوه خواری و جنگل خواری است که پس از قلع و قمع و تخریب این بناهای غیرمجاز،امید است که با تکیه و استناد بر مهم ترین هدف سند تحول قضایی یعنی پیشگیری از وقوع جرم، شاهد جرائم این چنینی نباشیم.
شایان ذکراست؛ درابتدای این جلسه که به همت معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران برگزار گردید،حجت الاسلام والمسلمین موسوی بعنوان دبیر نشست ضمن عرض خیر مقدم به اساتید و فرهیختگان دانشگاهی و تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (سلام اله علیه) اظهار داشت: هدف از این نشست هموار سازی مسیر رابطه دستگاه قضایی و جامعه دانشگاهی و بررسی مسائل و موضوعات مطرح روز از دیدگاه مختلف است.
همچنین اساتید حوزه و دانشگاه و نمایندگان تشکل های دانشجویی با ایراد سخنرانی و بیان مشکلات و معضلات جامعه،راهکارها و پیشنهادهایی را نیز مطرح نمودند.