نشست هم اندیشی مجمع نمایندگان مازندران با محوریت رویداد بین المللی ساری2022

رونمایی از پوستر جشنواره هنری چلچلا

عکاس (محسن هدایتی بنیادآباد) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

تعدادی از مدیران و نمایندگان مازندران در نشست هم‌اندیشی برای رفع مشکلات و موانع رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ بر ضرورت تسریع در اجرای برنامه‌های مرتبط با این رویداد به منظور میزبانی بهتر و جلب توجه ملی به ساری ۲۰۲۲ به عنوان فرصتی برای کل کشور تأکید کردند.

مطالبه مسئولان و نمایندگان مازندران برای توجه ملی به ساری ۲۰۲۲

به گزارش ایرنا، نشست هم‌اندیشی تعدادی از مدیران استان و مجمع نمایندگان مازندران امروز شنبه با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران، هفت تن از نمایندگان استان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران و حضور ویدئوکنفرانسی معاون گردشگری کشور و مدیرکل بازاریابی و تبلیغات و معاون وزارت گردشگری در سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران برگزار شد.

مسئولان و مدیران استان در این نشست که به ریاست غلامرضا شریعتی نماینده شرق مازندران و رئیس مجمع نمایندگان مازندران برگزار شد با بیان برخی ظرفیت‌ها و همچنین موانع پیش رو ، بهره‌برداری از توانمندی‌های گردشگری این استان خواستار توجه ملی به این رویداد بین‌المللی شدند.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران در این نشست با برشمردن برخی ظرفیت‌های گردشگری مازندران و فرصت‌هایی که رویداد ساری ۲۰۲۲ برای مازندران و کشور می‌تواند ایجاد کند، اظهار کرد: آثار تاریخی، طبیعی و تمدنی که مازندران دارد با بسیاری از نقاط کشور ما قابل قیاس نیست. حتما این رویداد باید با تدارک دیدن اعتبارات و منابع به بهترین شکل برگزار شود.

غلامرضا شریعتی افزود : از رسانه‌ها و اصحاب رسانه می‌خواهیم که در این زمینه مطالبه کنند تا نگاه ویژه ملی به مازندران در برگزاری این رویداد محقق شود تا در نهایت با جلب توجه و اعتبارات ملی نماینده خوبی برای ایران در منطقه باشیم.

وی ادامه داد : از نمایندگان نیز می‌خواهیم که در کمیسیون‌های مختلف برای این رویداد پیگیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های لازم را داشته باشند ، چون میراث به تنهایی نمی‌تواند این رویداد را پشتیبانی کند. این برنامه یک رویداد ملی است و همه مازندرانی‌ها اعم از شهروند و مسئول و چهره‌های شاخص در استان و خارج از استان باید پای کار باشند.

ساری ۲۰۲۲؛ مبدا تحول و توسعه مازندران

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این نشست با بیان این که این دستگاه مشکلات متعددی دارد، گفت: یکی از موانع پیش روی ما برای اجرای برنامه‌های مد نظر وجود موانع اداری متعدد است که با تعامل بین دستگاه‌ها قابل حل است.

سیف‌الله فرزانه افزود : برای باغ جهانی عباس‌آباد با مشکل مدیریت یکپارچه مواجهیم، برای جنگل‌های هیرکانی که ۶ لکه آن در مازندران است درخواست داریم که با توجه طولانی بودن مسیر دو پایگاه میراثی در استان ایجاد شود. جزیره میانکاله به عنوان یک جاذبه مهم گردشگری در اختیار محیط زیست است و هیچ کاری برای گردشگری انجام نمی‌شود. راه‌آهن شمال هم که ثبت جهانی شد نیز جاذبه‌ای است که کاری برای آن انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد : ما در هر حوزه‌ای اعم از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چالش‌های متعددی داریم که مانع اجرای برنامه‌های مد نظر می‌شود. برای نمونه در بخش یگان حفاظت میراث فرهنگی با بیش از یکصد پرسنل حتی یک ساختمان هم در استان نداریم. برای تجهیزات لجستیکی و ماشین‌آلات این نیروها با مشکلات جدی مواجهیم و مهم‌تر این که بر خلاف نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست به عنوان ضابط قضایی محسوب نمی‌شوند.

این مسئول اظهار کرد: با وجود ظرفیت‌های گران‌بهایی که در استان داریم و میل سرمایه‌گذاران برای فعالیت در این استان، در موضوع صدور موافقت اصولی می‌بینیم سرمایه‌گذار سرگردان است ؛ چون هم باید به ما مراجعه کند و هم به چند دستگاه دیگر. در نهایت هم کارش انجام نمی‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران خواستار تدوین و تصویب طرح جامع گردشگری مازندران شد و گفت: ساری ۲۰۲۲ یک فرصت برای ما محسوب می‌شود که گردشگری را در این استان ساماندهی و دارای یک طرح مدیریتی جامع شود.

وی افزود : مازندران تنها استانی است که مرکزش موزه ندارد. از معدود استان‌هایی هستیم که پرواز خارجی نداریم و همین امر باعث خروج چمدانی تولیدات هنرمندان صنایع دستی مازندران می‌شود.

فرزانه گفت : این رویداد می‌تواند مبدا توسعه و تحول در مازندران باشد ، اما لازم است که همه مسئولان و نمایندگان استان نگاهی ویژه به آن داشته باشند.

قوانین دست‌وپاگیر

نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با انتقاد از برخی قوانین موجود در کشور برای فعالیت سرمایه‌گذاران اظهار کرد: خروجی برخی این ضوابط اداری به شکلی است که انگار قوانین برای اذیت کردن سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.

مهدی سعادتی افزود: متاسفانه ظرفیت‌های تاریخی ما عموما در حال از بین رفتن است. حتی در کشاورزی هم از ضعف‌های حوزه گردشگری در حال آسیب دیدن هستیم.

وی تصریح کرد: در رویداد ساری ۲۰۲۲ قطعا نگاه‌مان صرفا به مرکز استان نیست. هرچند باید مرکز استان شاخص باشد ، اما نگاهی استانی داریم.

نماینده بابل خاطرنشان کرد: حتما نمایندگان هم این باور را دارند که این رویداد بستر و زمینه خوبی برای این است که جهشی کلی داشته باشیم. استان ما یک مجموعه قلمداد می‌شود و نگاه ما این است که همه شهرها پای کار بیایند و ماموریت‌ها تقسیم شود.

سعادتی افزود: باید بخشی از اقدامات مرتبط با ساری ۲۰۲۲ را در سطح ملی پیگیری کنیم و هر یک از نمایندگان‌ در کمیسیون‌های تخصصی و چه در وزارتخانه‌ها کار را دنبال کنند. این پیگیری‌ها می‌تواند عامل شود که مباحث کاری این ماموریت کاری مهم در استان چند برابر شود.

مازندران، نماینده ایران در اکو

نماینده مردم نور و محمودآباد نیز با تأکید بر این که ساری ۲۰۲۲ یک رویداد بین‌المللی برای کشور با میزبانی مازندران و ساری است، گفت: نگاه به این رویداد باید این باشد، قرار است یک رویداد بین‌المللی در کشور برگزار شود که محل برگزاری آن ساری و مازندران است. اگر وزارت میراث فرهنگی با این دید نگاه کند هم کار ما نماینده‌ها در پیگیری راحت‌تر می‌شود و هم استانداری و دستگاه‌های اجرایی بهتر گام می‌بردارند.

ولی‌الله فرزانه افزود : اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان و فارس استان‌هایی هستند که مراکز استان‌شان کلانشهر است. خوشبختانه در آن استان‌ها جاذبه‌های دینی و میراث فرهنگی‌شان هم متمرکز است. ولی ما در استانی هستیم که هر شهرمان یک جاذبه دیدنی و فرهنگی دارد. از گلوگاه تا بهشهر و رامسر هر یک از شهرهای ما جاذبه‌هایی دارند. این ظرفیت‌ها باید جدی گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: مازندران جاذبه‌های خدادادی گردشگری دارد. باغ پرندگان را در اصفهان ایجاد کردند، اما باغ پرندگان ما را در میانکاله ایجاد نکردند. متاسفانه آن‌ها چون ایجاد کردند قدرش را می‌دانند و پول می‌گیرند بابت بازدید، ولی ما نمونه‌های بزرگ طبیعی داریم و گرفتار فرآیندهای اداری هستیم و نمی‌توانیم استفاده کنیم.

نماینده مردم نور و محمودآباد افزود: از رسانه‌ها خواهش می‌کنم این رویداد مهم را به خانه‌ها بکشانند. آیا صدا و سیما برنامه‌ای تحت عنوان ۲۰۲۲ دارد که ذهن‌ها را حساس کند؟ اگر ندارد به این موضوع بپردازد. رسانه‌های مجازی و مکتوب ما به صورت ویژه به این رویداد بپردازند.

میزبانی از گردشگران اکو؛ اولویت نخست استان

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، سیمرغ و جویبار نیز در این نشست به اهمیت تمرکز بر گردشگری برای فاصله گرفتن از وابستگی به نفت تأکید کرد و گفت: باید در هر شهرستان یک یا دو پروژه با رویکرد رویداد ساری ۲۰۲۲ طراحی و اجرا شود. مهم این است که همه دستگاه‌ها حتی دستگاه‌های مرتبط با ورزش، محیط زیست و هر نهاد دیگر دغدغه داشته باشند و مهم‌ترین موضوع استان در همه دستگاه‌ها همین رویداد باشد.

کمال علیپور افزود : ما چند سال است که داریم از اقتصاد تک‌بعدی فاصله می‌گیریم و به سمت درآمدهای دیگر پیش می‌رویم تا وابستگی به نفت را کم کنیم ، اما در بودجه سال گذشته حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد دلار بودجه کشور را به سمت نفت سوق دادیم. یکی از موضوعاتی که می‌تواند کشور را نجات دهد تا از اقتصاد تک‌بعدی فاصله بگیریم همین گردشگری است.

وی با بیان این که هر گردشگر به اندازه ۳۰ بشکه نفت درآمد وارد کشور می‌کند، ادامه داد : کشور ما از گردشگری حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار درآمد دارد. کشوری که جزو پنج کشور دنیا از نظر جاذبه‌های گردشگری و در حوزه باستانی دهمین کشور باشد نباید انقدر درآمد داشته باشد. گردشگران با توجه به افزایش نرخ ارز تمایل زیادی برای سفر به ایران دارند.

تغییر نگاه مدیران

نماینده مردم نوشهر و چالوس نیز با بیان این که گردشگری یک پدیده صرفا قتصادی نیست، اظهار کرد: بر خلاف نفت که صرفا اقتصادی است، گردشگری منبع درآمدی است که ابعاد اجتماعی و فرهنگی دارد. وقتی در ۶ ماهه اول سال ۷ درصد درآمد نفتی ما وصول می‌شود چاره‌ای نداریم که به سایر منابع فکر کنیم و چه منبعی مهم‌تر از گردشگری؟

محمدعلی محسنی بندپی افزود: ما تنها استانی هستیم که سه بندر و سه فرودگاه داریم و از مزیت نزدیکی به پایتخت برخورداریم. ظرفیت‌های این استان بالاست ، اما به تغییر نگرش در مدیران نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: باور به تغییر در مدیران باید ایجاد شود. از روز مازندران به راحتی گذشتیم ، اما اگر روز اصفهان بود بمباران اطلاعاتی می‌کردند. باید از این فرصت مهم ساری ۲۰۲۲ باید استفاده کنیم.

استقرار دبیرخانه در استانداری

نماینده ساری و میاندورود در مجلس نیز خواستار استقرار دبیرخانه ساری ۲۰۲۲ در استانداری شد و گفت: در درجه نخست پیشنهاد می‌دهم دبیرخانه رویداد را به استانداری بدهند تا شخص استاندار مستقیم ورود کند و هدایت و سیاستگذاری به استانداری سپرده شود.

منصورعلی زارعی افزود : در مدیریت و برگزاری این رویداد یک بخش فعالیت‌ها شهرستانی است، یک بخش استانی و یک بخش هم کشوری. بنابراین باید بخشی از موضوعات در سطح ملی پیگیری شود.

وی ا دامه داد : ما هم مخالفیم اینجا ویلا بسازند ، اما آیا ظرفیت جدیدی ایجاد کردیم که مخالفت کنیم؟ باید ظرفیت گردشگری حرفه‌ای را ایجاد کنیم.

ایجاد عزم استانی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری نیز با تشریح برخی از اقدامات انجام شده برای رویداد ساری ۲۰۲۲ در استان اظهار کرد: سعی کردیم این عزم را در همه مدیران استان ایجاد کنیم و برنامه‌ریزی برای همه لایه‌های بخشی، شهرستانی و استانی را انجام دهیم.

حسن خیریان‌پور اظهار کرد: شورای راهبری در استان به ریاست استاندار شکل گرفت. دبیرخانه هم تشکیل شد و کمیته‌های ذیل این شورا را هم شکگ دادیم و تاکید کردیم که جلسات مکرر را برگزار کنند. نکته مهم این که سعی کردیم از تجربه تبریز و همدان در میزبانی از رویداد پایتختی بین‌المللی گردشگری هم استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از راه‌های بهره‌برداری از این رویداد فعال‌سازی دیپلماسی فرهنگی است. ما در استان از تنوع جاذبه‌های زیادی برخورداریم. این تنوع را در همه زمینه‌ها اعم از طبیعی و فرهنگی و گردشگری سلامت داریم.

این مسئول تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز در همان جلسات اولیه برآورد شد و در دستور کار شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قرار گرفت و مصوب شد. اما قطعا باید از طریق کانال‌های ملی پیگیر باشیم.

استفاده از ظرفیت سفارت‌های ایران در کشورهای اکو

مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در مازندران هم در این نشست با بیان این که این دفتر آمادگی کامل برای هماهنگی بین کشورهای عضو اکو از طریق سفرای ایران در این کشورها را دارد، گفت: نمایندگی در این سال‌ها که تشکیل شد نقش برجسته‌ای برای روابط بین‌المللی مازندران ایفا کرد و اولویت از ارایه خدمات کنسولی به مسائل اقتصادی هم رسید.

اسرافیل امیری افزود: برای رویداد ساری ۲۰۲۲ دفتر نمایندگی این آمادگی را دارد که از طریق وزارت امور خارجه مکاتباتی را با دفاتر سفارت ایران در این کشورها انجام دهد.

وی اظهار کرد: اگر مسئولان استان تمایل دارند می‌توانیم برای استفاده از ظرفیت دیپلماتیک بین کشورها به منظور افزایش روابط فرهنگی با سفرای ایران و رایزن‌های فرهنگی کشورمان در کشورهای عضو اکو همکاری و مکاتبه کنیم تا مسیر ایجاد روابط بین‌المللی مرتبط با ساری ۲۰۲۲ کوتاه شود.

پیشنهاد میزبانی مرکز مازندران به عنوان پایتخت گردشگری اکو با عنوان رویداد ساری ۲۰۲۲ اوایل سال ۹۸ از سوی میراث فرهنگی و استانداری مازندران به میراث فرهنگی کشور داده شد و روز ۱۲ مهر ماه سال ۱۳۹۸ هم به تصویب هیات وزیران کشورهای عضو اکو در تاجیکستان رسید.

این رویداد از آذر ماه سال ۹۸ با استقرار دبیرخانه در محل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سپس اقدامات تبلیغاتی همچون رونمایی از لگو، فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد.