نشست هم اندیشی هیأت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی مازندران با بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی و عباس زارع مدیرگل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ساری برگزار شد.

در این دیدار یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی به نمایندگی از جامعه هنرهای نمایشی استان از بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی تقاضاهایی مطرح که در هر مورد دستوراتی را برای تحقق خواسته های هنرمندان به استانداری و شهرداری ساری ابلاغ و هماهنگی کردند.
این دارخواست ها عبارتند از : ساختمان اداری انجمن،در اختیار قرار دادن چند بیلبورد شهری ،ورود بنگاههای اقتصادی جهت حمایت از تولیدات نمایشی و همچنین  در اختیار قرار دادن امکانات سخت افزاری اداری جهت تجهیز دفتر انجمن.

انجمن هنرهای نمایشی مازندران خانه‌دار می‌شود

بابایی کارنامی به خواست انجمن هنرهای نمایشی مازندران برای برخورداری از ساختمان اداری مستقل اشاره کرد و گفت: هنرمندان تئاتر نقش مهمی در تبیین آموزه‌های اخلاقی و دینی در جامعه دارند؛ تلاش می‌کنم این خواست انجمن با حمایت استاندار مازندران مرتفع شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، «علی بابایی کارنامی» در نشست هم‌اندیشی با هیأت‌ مدیره انجمن هنرهای نمایشی مازندران در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بابیان اینکه هنر زیرساخت کارهای فرهنگی است، گفت: همه نگاه‌ها در کشور معطوف مشکلات اقتصادی است و از فرهنگ غفلت شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در تمام این ۴۰ و چند سال که از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می‌گذرد فقط مقام معظم رهبری در همه سخنرانی‌هایشان به حوزه فرهنگ اشاره دارند، اظهار کرد: باید تلاش کنیم در این حوزه بیشتر فعال باشیم.

وی بابیان اینکه مازندران ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌کاره دارد، ادامه داد: سهم مردم مازندران در بخش سهام عدالت ۸۰ هزار میلیارد تومان است و اگر مجلس و دولت بحث فرهنگی سهام و سهام‌داری را برای مردم تبیین کنند و بین مردم و پروژه‌های ارتباط برقرار کنند بسیاری از این مشکلات اقتصادی مرتفع می‌شود.

سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران به خواست انجمن هنرهای نمایشی مازندران برای برخورداری از ساختمان اداری مستقل اشاره کرد و افزود: هنرمندان تئاتر نقش مهمی در تبیین آموزه‌های اخلاقی و دینی در جامعه دارند و زیبنده نیست این قشر مستأجر باشند تلاش می‌کنم این خواست انجمن با حمایت استاندار مازندران مرتفع شود.

وی بابیان اینکه مستقیم‌ترین راه ارتباط‌گیری با مردم بهره‌مندی از هنر نمایش «تئاتر» است، گفت: در بودجه ۹۹ هیچ بودجه و تبصره در حوزه فرهنگ دیده نشد. در بودجه‌ریزی هم به فرهنگ جفا شده است.

بابایی کارنامی به عدم تمایل نمایندگان مجلس برای حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره کرد و افزود: نمایندگان فرهنگی حتی تمایل به کار در این حوزه را ندارند.

وی به پروژه نیمه‌کاره تالار مرکزی فرهنگ و هنر ساری اشاره کرد و افزود: تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه تعهد دولت برای امسال است.

بابایی کارنامی بابیان اینکه پیگیر پروژه کتابخانه ملی ساری اشاره کرد و گفت: تلاش دارم رسانه‌های استان مازندران سهم تخصیصی مناسبی از یارانه ارزی داشته باشند.

قول مدیرکل ارشاد مازندران برای تخصیص ۵۰ درصدی وام مشاغل خانگی به اهالی تئاتر

زارع بابیان اینکه کرونا گروه‌های نمایشی مازندران را با مشکل مواجه کرد، گفت: مازندران ۶ میلیارد تومان بودجه مشاغل خانگی دارد اگر بخشی از این بودجه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان داده شود، ۵۰ درصد بودجه تخصیصی به اهالی تئاتر اختصاص می یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، «عباس زارع» در نشست هم‌اندیشی با هیأت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی مازندران با حضور «علی بابایی کارنامی» نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، به مشکلات هنرمندان گروه‌های نمایشی استان مازندران اشاره کرد و گفت: فعالان حوزه تئاتر با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های نمایش با مشکلاتی در بخش‌های مختلف به‌ویژه تأمین معیشت مواجه شده‌اند که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با حداقل بضاعت این دستگاه عریض طویل، فقط توانسته برخی از مطالبات به‌حق و گله‌مندی‌های این قشر اثرگذار را پرداخت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران کل بودجه سال این اداره کل را ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان از این بودجه صرف هدیه روز خبرنگار اصحاب رسانه استان می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه همگان باید برای توسعه هنر تئاتر استان گام‌های اساسی بردارند، اظهار کرد: بخش خصوصی می‌تواند کمک‌کار خوبی برای تحقق خواسته‌های گروه‌های نمایشی باشند.

زارع به نقش تئاتر در کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: کرونا تئاتری‌های استان را با مشکل مواجه کرد و تمام توان خود را به کاربستیم فقط ۲_۳ میلیون تومان توانستیم کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های کار هنری باید فراهم باشد تا هنرمند دغدغه معیشت و اقتصاد را نداشته باشد، افزود: امروز جامعه با شمار زیادی از ناهنجاری‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و اجرای یک تئاتر با موضوع اجتماعی می‌تواند در رفع و کاهش این معضلات کمک‌کار باشد.

زارع بیان کرد: همه دستگاه‌های فرهنگی، اقتصادی و…باید برای تقویت و گسترش هنر تئاتر تلاش کنند.

وی به نقش اثرگذار رسانه‌ها در جهت توسعه استان اشاره کرد و افزود: اگر رسانه‌ها دغدغه مالی نداشته باشند می‌توانند با نقدهای سازنده به مدیران دستگاه‌های اجرایی زمینه‌ساز شکوفایی استان در حوزه‌های مختلف باشند.

زارع بابیان اینکه هنرمندان تئاتر بابیان خوب و شیوای خود می‌توانند مفاهیم ارزشمند دینی و دستورالعمل‌های اسلامی مثلاً در حوزه پوشش را به‌درستی تبیین کنند، افزود: دیدن یک تئاتر فاخر با موضوع حجاب و عفاف می‌تواند تغییر نگاه در افراد جامعه ایجاد کند.

وی خطاب به نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی گفت: استان مازندران ۶میلیارد تومان بودجه در بحث مشاغل خانگی دارد اگر بخشی از این بودجه روانه حساب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شود سعی می‌شود ۵۰ درصد بودجه تخصیصی به هنرمندان تئاتر اختصاص یابد.

زارع به بودجه تخصیصی شورای اجتماعی وزارت کشور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و افزود: سهم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از این بودجه، ۲۶میلیون تومان بوده است؛ که باید با کمک نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این تخصیص ناچیز مورد بازنگری قرار گیرد.