هجدهمین یادواره 36 شهید منطقه عشرستاق ، با سخنرانی ابوالشهیدین آیت الله معلمی ، در روستای یارسم هزارجریب شهرستان بهشهر برگزار شد

امام جمعه قائم شهر در این مراسم ضمن تقدیر از حاضرین و دست اندرکاران برپایی این مراسم فرمودند : خدای رحمان به شما جزای خیر عطا کند که در این فضا ، یاد شهدا را با عزّت و عظمت ، مراسم را برگزار کردید ، ان شاءلله مأجور هستید در پیشگاه خدای رحمان .

ایشان افزودند: انقلاب در راستای حرکت انبیا پدید آمد . همه ی پیامبران آمده بودند که بندگان خدا را از زیر سلطه ی زورگویان ، مستکبرین ، و ظالمان نجات بدهند . راه بندگی خدا را بگشایند ، تا اجرای عدالت در جامعه مستقر بشود . هدف همه ی پیامبران هم این بوده است . همه ی علماء عامل مجاهد راستین ، هم به همین شکل . شما هم خدا را شاکر باشید ، اگر منطقه ی عشرستاق 36 تَن از جوانان پاک ، برای دفاع از نظام اسلامی از جانشان مایه گذاشتند ، به برکت تربیت دینی از گذشته ی دور در سایه ی ارشادات عالمان بزرگ است . خدای رحمان خیرتان بدهد که تمثال مبارک علماء را هم ضمیمه ی مراسم یادواره ی شهدا فرمودید. حق هم همین است که اگر ارشادات علما نمیبود ، شرایط جامعه به گونه ی دیگری پیش میرفت . کما اینکه اگر امام نبود و آن ارشادات به فضل اله و آن استقامت ، و انقلاب شکل نمیگرفت ، خدا میداند که امروز شرایط جامعه و ما چگونه بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی قائم شهر افزودند: هدف ، اجرای عدالت در جامعه ، پیمودن مسیر بندگی خدا ، زیر بار ظلم و سلطه ی قدرتهای استکباری نرفتن است ؛ اما همواره در طول تاریخ ، در برابر همه ی پیامبران ، قدرتهای طاغوتی ایستادند. متقابلاً مومنین ، مردان با ایمان، همراهی کردند انبیا را . پیغمبر تنها خودش مأمور نبود با قدرتهای استکباری مقابله کند ، بلکه به دست مردم و مومنین . یعنی باید فشار را بر مستکبرین ، با دست مومنین وارد کرد . درود خدا به ملت رشید و بصییر و آگاه ایران ، که همراهی و استقامت کردند .  ولی بعد از رحلت رسول خدا ، بدعتی بلافاصله در جامعه پیدا شد ؛ بدعت شورا در برابر غدیر . ببینید ، اسلام عزیز ، احکام زیادی دارد ، اما بعضی از احکام ، حیاتی و کلیدی است . یعنی بسیار مهم . بنا و اساس اسلام ، 5 پایه ی مهم دارد . این 5 پایه ، نماز ، زکات ، روزه ، حج ، و ولایت است . کدام یک افضل و با فضیلت تر است ؟ به بیان آقا امام باقر «ع» ، ولایت با فضیلت تر است ؛ چرا؟ چون کلید همه ی آن چهار اساس دیگر ، ولایت و امامت است . دارید میبینید که وقتی کعبه زیر سلطه ی آل پلید سعود اداره میشود ، امت اسلام چه گرفتاری هایی دارند از دست یهودی ها و اسرائیلی ها و صهیونیست غاصب  چه می کشند . از حضور آمریکا در منطقه چه میشکند . همه ی اینها برمیگردد به  اینکه حج در سایه ی امامت برگزار نمیشود . اگر حج در سایه ی امامت برگزار بشود ، خدا میداند که این گرفتاری ها برطرف میشود. دیگر مردم مظلوم یمن 5 سال زیر آتش استقامت نمیکنند . بعد از ولایت هم نماز.

نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزودند: امیرالمومنین هم میفرمود که بعد از نماز ، جهاد اشرف اعمال است .یعنی شریف ترین . جهاد شرف می آورد . هم برای مجاهد شرف می آورد ، هم برای شهید شرف می آورد ، برای جانباز شرف می آورد ، برای آزاده شرف می آورد . برای سالم برگشته ی از جبهه شرف می آورد.عراقی ها هم شاید میگفتند که جهاد میکنند ، ولی جهادشان در خدمت طاغوت بود ؛ جهاد فرزندان شما ولی در مسیر حق و خدا . جهاد اجر بزرگ دارد ؛ نشانه اش؟ بعد از سی و چند سال ، این اجتماع عظیم به یاد شهدا دائر است . دیگر برای کدام قشری چنین احساسات پاک به نمایش گذاشته میشود؟

امام جمعه قائم شهر  در ادامه افزودند: اولین انحراف بعد از رحلت رسول خدا در میان امت ، سقیفه بود ؛ و بعد در ادامه ، در دوران عثمان ، سوء استفاده از بیت المال و حیف و میل و حقوق نجومی گرفتن که در حکومت عثمان پدید آمد . در حکومت ابوبکر و عمر هم حتی نبود . ابابکر امامت را غصب کرد ، اما سعی میکرد اجرای عدالت داشته باشد مثلاً که مردم دادشان بلند نشود . عمر هم سعی میکرد اجرای عدالت داشته باشد مثلاً . مسلمان باید ملاحظه ی خدا را داشته باشد ؛ ما گاهی از خودمان ملاحظه میکنیم . از مسئولینمان ملاحظه میکنیم ، بیایید خدا را ملاحظه کنیم . شهدا کار خودشان را کردند ؛ شهدا هدفشان این نبود که حقوق نجومی گرفته بشود. شهدا هدفشان این نبود که فساد اداره پدید بیاید . شهدا هدفشان این نبود که شرایط امروزی اداره کردن ها و مدیریت های امروزی پدید بیاید. البته الآن دشمن میخواهد بگوید انقلاب اینها را آورده . مردم صدر اسلام وقتی دیدند دوران عثمان دست اندازی به بیت المال شد، نگفتند پیغمبر بد کرد ، نگفتند قرآن بد است ، نگفتند دین خدا بد است . گفتند اینها بد عمل کردند و اینها را باید کنار بگذاریم و دیگران را روی کار بیاوریم. یک بدعت و انحراف آنجا و بدعت دوم ، خلاف عدالت و تبعیض و ظلم و ناروا در زمان عثمان پدید آمد . الآن هم می بینیم ، بحمدالله دشمن هرقدر تلاش کرد مأیوس ماند ؛ بحمدالله مأیوس ماندن دشمن در ایجاد فاصله بین امت و امام که نتیجه ی بصیرت مردم است . ما سابقه و تجربه داریم . هم تجربه ی صدر اسلام را داریم و هم تجربه ی مشروطیت مال همین یکصد سال پیش .

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر قائم شهر افزودند : مشروطیت را مومنین ، متدینین و علما پدید آوردند ، اما به سرعت قلم به دستان آن ایام در خدمت انگلیس ، در خدمت آمریکا ، عمل کردند ، و مشروطیت را به انحراف کشاندند . البته پسمانده های آن جریان الآن هم در مملکت فعالند . الآن هم مینویسند . الآن هم تلاش دارند بگویند که باید رأی مردم باشد فقط ، و نعوذبالله میگویند همین آدمی که مردم او را رئیس جمهور کردند با رأی هم او رهبر باشد نعوذبالله . آگاه باشید ! جریان خزنده ای که وجود دارد را نسل جوان ما هشیارانه بشناسد. مومنین ، عزت ما در سایه ی امامت و ولایت است . اگر امامت نبود ، نظام شاهنشاهی سقوط نکرده بود . اگر امامت و ولایت نبود ، جنگ تمام عیار هشت ساله که تمام استکبار پشت صدام ایستاده بودند چگونه دفاع میشد؟ این شهدا به برکت امامت و ولایت بسیج شدند . آیا به حرف یک رئیس جمهور میرفتند از جان مایه بگذارند ؟ کدام شهید به حرف رئیس جمهور وقت رفته بود؟

آیت الله معلمی در ادامه افزودند: در چند سال اخیر ، فساد فراوان شده بود ، ولی خوشبختانه یک طلیعه ی امیدوار کننده ای پدید آمد ، ریاست محترم قوه ی قضاییه ، رسماً اعلام کرد و تعارف هم نیست و جدی هم هست ، که مبارزه ی با فساد را از درون دستگاه قضایی آغاز کنند. یکی از معاونین رئیس قوه وقتی دستگیر میشود ، وقتی الآن در زندان به سر میبرد ، باید دیگر مفسدین حساب کار خود را بکنند و بدانند که دستگاه قضایی دیگر ملاحظه ندارد بحمدالله و تحمل نمیکند . به مُرّ قانون ، برای مقابله ی با فساد عمل میکند ، چرا ؟ برای خاطر اینکه برای اینکه اجرای عدالت بشود مردم جان دادند . جان ندادند که هنوز هم که هنوز است بعضی از مدیران رده ی بالای ما خانواده شان و فرزندانشان انگلیس و آمریکا و کانادا نشین باشند و اینجا از بیت المال ارتزاق بکنند . مگر میشود خانواده ی مسئولی در انگلیس به سر ببرد و او در خدمت انقلاب قرار بگیرد؟ . نفوذی ها خب از همینجاها پیدا میشود . خدا میداند ندای شهدا بلند است ، که ما به وظیفه عمل کردیم ، شما چرا به وظیفه عمل نمیکنید ؟ خب وظیفه ما چیست؟ وظیفه ی ما مطالبه از مدیران اجرایی است ؛ اجرای قانون ، اجرای عدالت ، پرهیز از فساد . پرهیز از رانتخواری . البته این مسائل در سطح استان و شهرستان بسیار به مراتب کم است یا اصلاً در بعضی از جاها وجود ندارد ؛ برای اینکه خرابی از مرکز می آید و اصلاح هم از مرکز گسترش پیدا میکند . اگر مرکز درست بشود ، سرتاسر کشور این درستی گسترش پیدا میکند . اما اگر مرکز خرابی داشته باشد ، این خرابی سرایت میکند . دشمن هم میخواهد با استفاده از فضای مجازی و رسانه ها ، بعضاً هم به وسیله ی بعضی از مطبوعات داخلی ، ما را سوق بدهد به سوی بی تفاوتی ، به سوی ول انگاری ، با بهانه های مختلف . ببینید ، الآن جریان سیاسی و حزبی که حاکم است ، و خودش هم میفهمد که مردم ناراحت و عصبانی اند و ایشان موفقیت در مدیریت نداشتند ؛ اما عوض اینکه عذرخواهی کنند از مردم ، می آیند طلبکارانه اذهان را به سمت دیگری میبرند . الآنه می گویند که یکی از خواسته های جامعه حضور بانوان در ورزشگاه ها است و مثلاً چرا فرصت را برایشان ایجاد نمیکنید . این همان شگرد معاویه ای است ؛ برای اینکه افکار عمومی را منحرف از مشکل اصلی کنند . از ناکامی و عدم موفقیت جدی خودشان ، اذهان منصرف بشود به چیز دیگر . بحمدالله جامعه ی ما از بصیرت بالا برخوردار است.