هشتمین اجلاس بین‌المللی دکترین جهانی دهه غدیر و دومین همایش “غدیر و حکمرانی شایسته” صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی و علما و طلاب بنام استان و قم در بابلسر برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در مازندران:

کنار گذاشتن دین از جامعه حرکت ناصوابی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم ،حجت الاسلام محمود نظری خادم الشریعه، رئیس ستاد دهه غدیر کشور در این مراسم با بیان اینکه به دلیل شرایط خاص کرونایی که در کشور وجود دارد، این اجلاس همانند سال‌های گذشته برگزار نشده است، اظهار داشت: صهیب حبلی عضو تجمع علمای لبنان، حجت‌الاسلام سید سلمان نقوی رئیس بنیاد حکمت پاکستان و رشا روابح استاد دانشگاه الجزایر از دیگر سخنرانان این اجلاس بین‌المللی هستند که به صورت ویدئو کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه علاقه‌مندان می‌توانند از طریق فضای مجازی این رویداد مهم علمی را دنبال کنند، بیان داشت: این اجلاس بین‌المللی به صورت زنده از طریق آپارات و اینستاگرام قابل دریافت است.

نظری خادم الشریعه از مشارکت بیش از 30 مرکز دانشگاهی و حوزوی داخلی و خارجی در برگزاری این اجلاس بین‌المللی خبر داد و خاطرنشان کرد: بیش از 10 مرکز دانشگاهی خارجی حامیان علمی این همایش هستند.

رئیس ستاد دهه غدیر کشور با اشاره به ارسال بیش از 200 مقاله به دبیرخانه این همایش علمی، تصریح کرد: پس از انجام مراحل داوری 39 مقاله به عنوان سخنرانی و 81 مقاله در قالب پوستر مورد پذیرش کمیته داوران قرار گرفت.

وی از چاپ مجموعه مقالات سخنرانی این همایش با عنوان غدیر و حکمرانی شایسته خبر داد و خاطرنشان کرد: این مجموعه نفیس نیز در روز همایش رونمایی خواهد شد.

نظری خادم الشریعه با اشاره به اینکه مقالات پذیرش شده در این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه‌سازی خواهد شد، تصریح کرد: علاوه بر این 10 مقاله برگزیده این همایش در یکی از مجلات علمی به چاپ خواهد رسید.

آیت اله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز در سخنرانی مجازی در هشتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر و دهکده جهانی معرفت و دومین همایش بین المللی غدیر با تاکید بر غدیر و حکمرانی شایسته، با بیان اینکه خوشبختانه نسبت به نهج البلاغه شاهد اقدامات متعددی در شرق هستیم، گفت: ساختن نرم افزارهای متعدد و مناسب، رشته‌های متعدد و ترجمه‌های گوناگون به زبان‌های مختلف را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه نهج البلاغه کتاب انسان ساز، حیات بخش و امید بخش است و تلاش‌های ما در مقابل آن اندک است، گفت: در میان نامه‌ها و عهدهای مکتوب حضرت امام علی، عهد مالک اشتر همانند خورشیدی می‌درخشد و در درج نامه‌ها در 20 تا 30 مورد حضرت امان به فلسه حکومت، سیاست و حکمرانی اسلامی و الهی پرداخته است.

اعرافی ادامه داد: جامع‌ترین و مفصل ترین منشور حکمرانی شایسته و حاکمیت متعالی در عهد مالک اشتر وجود دارد و این عهد از نامه‌های مشهور امام علی (ع) است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه عد مالک اشتر منشور شناخته شده اسلامی است، یادآور شد: در این نامه به فلسفه سیاسی و حکومت، فقه سیاسی و حکومت و اخلاق حکومت اشاره و توجحه شده است.

وی تصریح کرد: اخلاق به عنوان نظام ارزشی اسلام، روابط حاکمان و شهروندان می‌پردازد و در نهج البلاغه سه ضلع نظریه اسلامی و حکومت ترسیم شده و به شکل جامع‌تری در عهد مالک اشتر دیده می‌شود.

آیت الله محمدباقر لائینی در هشتمین اجلاس بین‌المللی دکترین جهانی دهه غدیر و دومین همایش ” غدیر و حکمرانی شایسته” در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری پردیس دانشگاه مازندران در بابلسر، اظهار داشت: حکمرانی یک ضلع از مثلث حکم، حاکم و حکمرانی بوده و تا زمانی‌که یک قانون شایسته نداشته باشیم یک حاکم شایسته نخواهیم داشت.

وی افزود: دانش ما دانش جامع و کاملی نیست و قانون زندگی که برآمده از فکر بشر باشد نمی‌تواند یک ریل صحیح از حکمرانی شایسته باشد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه حکمرانی شایسته باید بر پایه دین و قرآن باشد و کنار گذاشتن دین از جامعه خطا و ناصواب است، تصریح کرد: اگر انسان به یک قانون کامل و متقن دسترسی نداشته باشد بحث تدوین یک قانون جدید درست است اما وقتی انسان به یک قانون متقن و کامل چون قرآن دسترسی دارد دیگر کنار گذاشتن دین از حکمرانی ناصواب است.

لائینی تصریح کرد: تمدن امروز ما دانش بنیان است اما حکمت بنیان نیست چون اگر حکمت بنیان باشد بر مبنای دین اداره می‌شود.در سندی که از سوی بانک جهانی ارائه شده، حکمرانی خوب را دارای شش شاخصه نامیده که شامل پاسخگویی و حق اظهار نظر، ثبات سیاسی، اثربخشی دولت، کیفیت قوانین، حاکمیت قانون و کنترل فساد است.

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به اینکه هر حکمرانی که از مسیر دین جدا باشد حتی اگر جلب نظر عمومی کند اما ناقص است، یادآور شد: باید دنبال یک قانون کامل مبتنی بر انسان شناسی دقیق و جامعه شناسی دقیق بود که چیزی غیر از قرآن نیست.

لائینی با بیان اینکه دولتی که قادر باشد کرامت دنیایی و آخرت انسان را تامین کند یک دولت کریمه است، گفت: دولتی که بتواند زمینه وفور نعمت در جامعه را فراهم کند و معتقدیم هرچه بیشتر با خدا کنار بیائیم و دستورات را پیروی کنیم آن فراخ برکات بیشتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه حکمرانی شایسته باید زمینه یاس دشمنان را به وجود آورد نه اینکه چراغ سبز نشان دهیم و زمینه سلطه آنها را فراهم شود، تصریح کرد: دیپلمات و دموکرات برای ما فرقی ندارد و به فرموده امام راحل(ره) همه آنها با ما دشمن هستند و اقتصاد ما و سیاست ما باید متکی به داخل باشد.

رونمایی از مجموعه مقالات همایش

مجموعه مقالات سخنرانی با عنوان غدیر و حکمرانی شایسته در هشتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر در بابلسر مازندران برگزار شد.

کتاب نفیس مجموعه مقالات سخنرانی با عنوان غدیر و حکمرانی شایسته با حضور آیت الله لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران، آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در کاشان، حجت الاسلام قلی‌پور امام جمعه بابلسر، حجت الاسلام ابوترابی مدیر حوزه علمیه استان مازندران، حجت الاسلام فلاح مدیر مرکز خدمات استان مازندران، زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، نوذری رئیس دانشگاه مازندران، حلیمی رئیس دانشکده الهیات مازندران در بابلسر رونمایی شد.