همایش تجلیل از صنعتگران مازندران با حضور سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تجلیل از ۴۰ صنعتگر نمونه در سالن بانک ملی در شهر ساری برگزار شد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که هم اکنون ۹۰ درصد از سرمایه مورد نیاز بخش تولیدی و صنعتی کشور را بانک ها تامین می کنند.

به گزارش ایرنا، سعید زرندی  در همایش هفته صنعت ، معدن و تجارت مازندران در ساری افزود : وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال کاهش اتکای مالی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور به بانک ها و تامین مالی این واحدها از بازار سرمایه است.
وی توضیح داد: هم اکنون ۱۰ درصد نیاز مالی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور از بازار سرمایه تامین می شود و اگر تغییر اتکاء مالی از بانک ها به سمت بازار سرمایه برود، بخش زیادی از مشکلات ناشی از نقدینگی سرگردان در جامعه که تورم را نیز به دنبال دارد، کاهش خواهد یافت.
زرندی میزان نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را حدود یکهزار و ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت : بر اساس برنامه جدید وزارت صنعت، باید یک سوم این نیاز از بازار سرمایه و دو سوم آن از سوی بانک ها تامین شود.
راه اندازی هلدینگ های بزرگ استانی
معاون وزیر صمت با اعلام این که در سال های اخیر به دلیل کنار گذاشتن بخش دولتی از سرمایه گذاری، افت سرمایه گذاری در سطح کشور به خصوص در حوزه صنعتی و تولیدی رخ داده است، تاکید کرد که باید برای جبران این کمبود، تشکیل هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری در استان ها در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود که وزارت صمت در ارتباط با راه اندازی هلدینگ بزرگ در استان ها ۳۰ تا ۴۰ سرمایه گذار استان ها را شناسایی کرده و از سرمایه های آنها برای راه اندازی هلدینگ استفاده می کند.
زرندی گفت که تاکنون این برنامه در سه استان در دست اجرا قرار گرفته و در سایر استان های کشور نیز این برنامه متناسب با توانمندی سرمایه گذاران استانی بهره گرفته می شود.

معاون وزیر صمت از نامی از استان مشخص نبرد ولی پیش از این استاندار مازندران از تشکیل هلدینگ سرمایه گذاری در این استان خبر داده و نخستین نشست برای شکل گیری آن هم خرداد ماه امسال برگزار شد.

وجود ۲۳۰ واحد صنعتی بلاتکلیف در شهرکهای صنعتی 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که علاوه بر این ، وضعیت ۲۳۰ واحد تولیدی در شهرک های صنعتی این خطه شمال کشور به دلایلی در بلاتکلیفی است.
رضوی افزود : اگر چه شرکت شهرک های صنعتی باید نسبت به تعیین تکلیف این واحدها و واگذاری آنها به متقاضیان جدید اقدام می کرد، ولی به دلیل مشکل قانونی ، تعیین تکلیف این واحدها و اراضی در اختیارشان در شهرک ها با تاخیر انجام می شود.
وی نوسان ارزی، چند نرخی بودن ارز را از مهم ترین مشکلات اقتصادی کشور دانست و گفت : شرایط فعلی تحریم فرصت مناسبی را در اختیار کشور قرار می دهد تا علاوه بر کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی، برای جلوگیری از نوسان به سمت تک نرخی شدن ارز نیز پیش برویم.
در مازندران افزون بر سه هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی فعالیت دارد که حدود ۶۰ هزار نفر در این واحد اشتغال دارند. حجم سرمایه گذاری این واحدها نیز ۸۰ هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
دستورالعمل آنی مشکل صنعت 
رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست دستورالعمل های فی البداهه و آنی را مهمترین مشکل صنعت و تولید در کشور بیان کرد و گفت: این دستورالعمل ها به خصوص در حوزه صادراتی، تجار را خانه نشین کرد.
عبدالله مهاجر افزود : باید دولت در شرایط تحریمی با کاهش دستورالعمل آنی و فی البداهه قدرت مانور تجار را در حوزه صادراتی افزایش دهد و با ایجاد اعتماد در بازار خارجی نسبت به کالاهای ایرانی ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.
این تاجر مازنی نیز نوسان ارزی را دیگر مشکل تولیدکنندگان برشمرد و گفت تکه این روند باعث عدم پیش بینی میزان هزینه تولید در واحدهای صنعتی و سخت ترشدن بازار یابی خارجی می شود.

یک فعال رسانه ای هم در این نشست تحریم را فرصت خوبی برای کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی دانست و گفت : در چهار دهه اخیر همواره درآمد نفتی برای سرکوب صنعت هزینه شد و این در حالیست که باید این درآمدها برای حمایت از تولید هزینه شود.
علی میرزاخانی  افزود : در شرایط فعلی تمام تلاش برای رفع تحریم نیز برگشت درآمدهای نفتی به کشور است.
وی مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از سیاست های اتخاذی نادرست دانست و گفت : اگر تحریم آمریکا نیز رخ نمی داد به دلیل سیاست های غلط داخلی این مشکلات اقتصادی و تورم همانند ونزوئلا در ایران ایجاد می شد.