مراسم روز جهانی معلولین در ساری

مراسم روز جهانی معلولان با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران، دکتر باقری سرپرست بهزیستی مازندران، مسئولان استانی و جمعی از معلولین سراسر استان به همت شهرداری ساری و بهزیستی استان برگزار شد.

مراسم روز جهانی معلولان با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران، دکتر جمال باقری سرپرست بهزیستی مازندران، مسئولان استانی و جمعی از معلولین سراسر استان به همت شهرداری ساری و بهزیستی استان برگزار شد. در این مراسم که با اجرای برنامه های متنوع توسط توانخواهان همراه بود، از معلولین موفق در عرصه های گوناگون علمی، فرهنگی و ورزشی تقدیر بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران جمال باقری در ابتدا ضمن تقدیر از خانواده های دارای عضو معلول بواسطه تحمل مصائب و دشواری های نگهداری از معلولین، با بیان اینکه 58810 معلول در استان مازندران تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند افزود :2924 معلول تحت پوشش بهزیستی در 66 مرکز روزانه خدمات دریافت میکنند که علاوه بر مستمری و یارانه ماهیانه ، کمک هزینه معیشتی از محل افزایش قیمت بنزین را دریافت نموده اند.

وی سیاست کلی بهزیستی را ارائه بسته های حمایتی و فعالیت های توانبخشی برای معلولین در منزل دانست و خاطرنشان کرد: از مجموع 58810 معلول تحت پوشش بهزیستی 36 هزار نفر مستمری دریافت میکنند که از این تعداد 1632 معلول در 26 مرکز شبانه روزی در سراسر استان  خدمات دریافت میکنند.

سرپرست بهزیستی مازندران مهمترین دغدغه معلولین را اشتغال و ایجاد فرصت های برابر در کنار دیگر افراد جامعه عنوان کرد و گفت :بر اساس ماده 13 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تمامی دستگاه های دولتی موظف هستند تا 3درصد از نیروی استخدامی خود را از میان توانمندان جامعه معلولین انتخاب کنند.
وی با اشاره به کسب رتبه های برتر کنکور توسط معلولین، تحصیل رایگان جامعه معلولین را یکی از مشوق های سازمان بهزیستی در این رابطه دانست و اظهار داشت : همچنین معلولین و توانخواهان دانشجو در دانشگاه های دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند نمود.
باقری با اشاره به حضور ورزشکاران پارالمپیک از میان ده هزار معلول ورزشکار مازندرانی تصریح کرد : معلولین استان مازندران همواره در عرصه های ملی و بین‌المللی درخشیده اند که این موضوع ثابت می‌کند در صورت فراهم بودن بستر ها، شاهد بروز توانمدیهای آنها خواهیم بود.
باقری فعالیت های پیشگیرانه را مهمترین رویکرد بهزیستی در کاهش معلولیت ها عنوان و اذعان کرد : انواع غربالگری های بینایی.،شنوایی و مشاوره های تخصصی در بهزیستی مازندران ارائه می‌شود همچنین آزمایش ژنتیک برای تمام خانواده های دارای عضو معلول بصورت رایگان در بهزیستی انجام می‌شود.

در انتها از معلولین موفق در عرصه های گوناگون علمی، فرهنگی و ورزشی تقدیر بعمل آمد.

حسین زادگان استاندار مازندران نیز در این مراسم ضمن تبریک روز جهانی معلولین، با بیان اینکه خصلت های انسانی و عواطف وجودم را مدیون کار در بهزیستی میدانم افزود :اوضاع پیچیده سیاسی دهه هفتاد شرایطی را فراهم کرد تا در بهزیستی بعنوان یکی از معدود نهادهای غیرسیاسی حضور داشته باشم.
وی ضمن گرامیداشت یاد شهید صبوری خاطرنشان کرد : بسیار خرسندم که بواسطه حضور در بهزیستی به پاک ترین، مظلوم‌ترین و معصوم ترین مردم جامعه خدمت‌رسانی کردم.
استاندار مازندران با بیان اینکه معلولیت جسمی نقص نیست و آنچه آسیب‌رسان است معلولیت فکرهاست تاکید کرد : مشکلات اجتماعی واقتصادی بقدری است که هرچقدر تلاش کنیم کافی نیست.
حسین زادگان خاطرنشان کرد : در برهه‌ای از زمان هستیم که دولت بواسطه دشوار ترین بحران های اقتصادی و نوسانات گوناگون سخت ترین شرایط موجود را تجربه می‌کند و در عین حال در تلاش است تا حداقل نیازهای معلولین را برآورده کند.
استاندار مازندران با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید برای جامعه معلولین و تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تصریح کرد : اگر جزئیات قانون به درستی رعایت شود بسیاری از توقعات برآورده می‌شود.
وی در پایان خواستار بکار گیری تمام توان و ظرفیت بهزیستی در جهت ارتقا سطح زندگی معلولین شد و گفت :از پتانسیل عظیم مردم در غالب خیرین، سمن ها و موسسات مردم نهاد و اجتماع محور کردن فعالیت ها غافل نشوید.

گفتنیست در پایان استاندار مازندران از نمایشگاه نقاشی توانخواهان مراکز توانبخشی بهزیستی دیدن کرد.