همایش روز ملی جمعیت با حضور علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران، ابوترابی مدیرکل حوزه ریاست سازمان ثبت احوال کشور، محمد باقر عباسی مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور و جمشیدی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در سالن همایش های هلال احمر ساری برگزار شد.

همایش روز ملی جمعیت در استان مازندران در حالی در استان برگزار شد که ترویج سبک زندگی اسلامی در بین زوجین مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش  تسنیم،سیاست‌های کلی جمعیت، تدوین و در نهایت در 14 بند از سوی مقام معظم رهبری به روسای قوای سه‌گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد.

در این سیاست‌های کلی جمعیت به مواردی مانند ارتقاپویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان، تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی اشاره شده است.

ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی – ایرانی، ارتقا امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار، باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه‌گذاری، تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقا وفاق و همگرایی اجتماعی و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی از دیگر مفاد سیاست‌های کلی جمعیت است.

پس از ابلاغ این سیاست‌ها توسط مقام معظم رهبری، در تقویم ملی ایران نیز روز جهانی جمعیت به ثبت رسید.