همایش طلایه‌داران تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف با محوریت (شمیم حسینی) در حوزه علمیه خاتم الانبیا بابل با حضور حجت الاسلام عادل معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران برگزار شد.

به گزارش بلاغ، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل در همایش طلایه‌داران تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف اظهار کرد: هدف دشمنان در طول 1400 سال گذشته این بود چراغ مجالس عزاداری اباعبدلله را خاموش کنند ولی می‌بینیم که هر روز بر عظمت این حرکت افزوده شد باید گفت همه اینها اعجاز کلام رسول خدا بوده که برای ما روشن شد.

وی با بیان اینکه شور حسینی همراه شعور حسینی، انسان‌ساز است، افزود: به عنوان طلبه روحانیت باید بگویم ما هرچه داریم از امام حسین (ع) و روضه سیدالشهدا است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به فرموده امام راحل مبنی بر اینکه محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است، اضافه کرد: دشمنان همواره در تلاش هستند تا چراغ عزاداری‌ها را کمرنگ و خاموش کنند، اما هرسال بر عظمت حرکت و جریان عزاداری‌ها افزوده شده است.

عادل بیان کرد: بزرگ‌ترین اجتماع بشری حول زیارت امام حسین (ع) اتفاق می‌افتد و میلیون‌ها دل عاشقی که توفیق زیارت پیدا نکرده و غبطه می‌خورند.

وی یادآور شد: خدا را شاکریم که این نعمت بزرگ در دل‌های ما روشن است ولی این نعمت مستلزم شکرگزاری به مراتب والاتری است که برای علما حرکت برای قیام، بزرگداشت و احیای شور و حرارت حسینی در جامعه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: باتوجه به شیوع کرونا شاهد مسائل و مشکلاتی در جامعه بودیم اما با تلاش‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته و همدلی توانستیم بخشی از خلا را توانستیم جبران کنیم.

عادل افزود: 2هزار صحن و فضای امامزاده در سطح کشور که شرایط و امکان برگزاری مراسم در آن فراهم بود در اختیار عزاداران قرار گرفت و برنامه‌های خوبی انجام شد.

وی درباره بحث اطعام حسینی گفت: در این زمینه توزیع خوبی صورت گرفت و در مناطقی که امکان اطعام وجود نداشت توزیع سبدهای معیشتی صورت گرفت که در واقع برکت سفره حضرت اباعبدالله (ع) بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: در سطح کشور 500هزار بسته توزیع شد که در استان مازندران از درصد خوبی برخوردار بوده است.

عادل با اشاره به اینکه واقفان خیراندیش از صدر اسلام موضوعات مختلفی را برای رفع مشکلات جامعه مدنظر داشتند، تصریح کرد: نزدیک به 190هزار موقوفه در کشور داریم که مازندران با دارا بودن 15هزار موقوفه رتبه نخست را در کشور دارا است و نشان می‌دهد مردم مازندران در این زمینه پیش قدم بودند.

وی بیان کرد: این تعداد 190هزار موقوفه با 805 نیت صورت گرفت که یکی از این نیت‌ها نیت امام حسین (ع) بود که بالای 60 تا 70درصد موقوفات را شامل می‌شود.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه خدمات متقابل وقف و روحانیت ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با هم دارند، افزود: هر جا روحانیت فعال و درصحنه‌ای بودند موقوفات زیاد است که خیلی حرف و پیام به همراه دارد.

عادل با اعلام اینکه تبیین و بیان اهداف وقف وظیفه همه روحانیون است، گفت: اینکه احکام وقف به خوبی برای مردم بیان شود بسیار مهم بود؛ چراکه خیلی از افراد در این زمینه اطلاعی ندارند و باید گفت بیان آثار و برکات وقف و از همه مهم‌تر تشویق افراد به انجام این کار خیر ماندگار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی در پایان گفت: موضوع مهم دیگر اینکه مازندران بیشترین عالم واقف را دارد که بسیار مهم است که عالمان در این زمینه پیشی گرفتند.