با حضور استاندار؛ تعاونی های برتر مازندران معرفی و تجلیل شدند

 با حضور احمد حسین زادگان، مقام عالی دولت در مازندارن و مدیران و مسئولین استانی، 34 تعاونی استان در پانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر به عنوان برترین های این بخش اقتصادی معرفی و تجلیل شدند. ‎

به گزارش روابط عمومی استانداری، احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان به آشنایی سازمان ها با مفاهیم بهره وری و راهکار های افزایش آن تاکید کرد و خاطرنشان کرد: بهبود فضای کسب و کار و بهره وری در راستای تغییر در ساختار عمومی جهت ارزیابی دستگاه ها بعنوان یک اولویت باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: شاخص های ارتقای سلامت اداری و اصلاح ساختارهای سازمانی در شمار اختیارات ملی است، لذا می بایست وضعیت میز خدمت دستگاه های اجرایی در راستای تقویت مسئولیت پذیری و پاسخگویی به مطالبات بازنگری شود.

نماینده عالی دولت در استان، اظهار کرد: با برنامه ریزی مناسب باید شاهد رشد اقتصادی از طریق ارتقاء بهره وری باشیم، چراکه توسعه و رشد از دو عامل سرمایه گذاری و بهره وری بوجود می آید.

وی گفت: ۳۵ درصد رشد اقتصادی از طریق بهره وری باید ایجاد شود تا به توسعه اقتصادی در برنامه ششم دست پیدا کنیم.

استاندار به لزوم تحقق رشد ۲ درصدی صنعت و ۳.۲ درصدی کشاورزی از محل بهره وری اشاره کرد و گفت که استقرار چرخه مدیریت و ارتقاء شاخص های بهره وری در دستگاه ها در راستای معرفی مولفه های اثرگذار در بهبود بهره وری استان مورد توجه ویژه قرار گیرد.

حسین زادگان افزود: از ظرفیت سمن ها و تشکل های صنفی در حوزه بهره وری باید استفاده شود و تهیه برنامه ارتقای بهره وری در سطح دستگاه های اجرایی در دستور کار باید قرار گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه اولویت اصلی استان کشاورزی می باشد لذا باید در این حوزه برنامه راهبردی ویژه توسط سازمان جهاد کشاورزی ارائه شود و ارایه مشوق ها در حوزه بهره وری برای دستگاه های اجرایی و آسیب شناسی مولفه ها و شاخص ها در کمیته بهره وری استان جهت احصا مشکلات موجود یک ضرورت است.

در این جلسه غلامی راد، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر این شورا، گزارشی از اقدامات و برنامه های شورای راهبری توسعه مدیریت استان ارایه کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خبر داد:

پرداخت حدود ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت به تعاونی‌های مازندران

اصغری از توانمند کردن تعاونی‌های استان مازندران با پرداخت بیش از ۳۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان خبر داد

به گزارش شبستاناز شهرستان ساری، «کامران اصغری»  در مراسم پانزدهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر استان مازندران که با حضور استاندار و تعاونگران در استانداری مازندران برگزار شد، اظهار کرد: تعاونی‌ها کانون‌های اقتصادی و اجتماعی هستند که با اشاعه فرهنگ تعامل و مشارکت هماهنگ برای استفاده از ظرفیت‌های بالقوه افراد جامعه به ویژه جوانان تحصیلکرده، فراهم کننده شغلی پایدار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران بیان کرد: اشاعه فرهنگ مشارکت در بین جوامع و حضور مردم در صحنه‌های اقتصادی و اجتماعی و مشارکت فکری و مالی آنها بهترین تضمین برای افزایش آگاهی‌ها، افزایش بهره‌وری تولید و توزیع کاهش توقعات و انتظارات کاذب، بهینه‌سازی تعادل بین نیازها و امکانات است، از طریق فعالیت‌های تعاونی، سطح زندگی مردم به مراتب بهتر و سریع تر از شرایط بخش خصوصی ارتقاء می‌یابد.

وی تصریح کرد: استان با داشتن ظرفیت‌های بالا در زمینه تولید محصولات کشاورزی، شیلاتی، گردشگری، دریایی، صنایع دستی، می‌تواند در ایجاد، گسترش و توسعه تعاونی‌ها و به دنبال آن تولید و اشتغال پایدار نقش مهمی را ایفا کند.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر بیش از 13 هزار تعاونی با حدود 2 میلیون و 800 هزار عضو با ایجاد 154 هزار شغل در بخش‌های مختلف که جمعاً بیش از پنج درصد از اقتصاد ملی را تشکیل می‌دهند، در حال کار و فعالیت هستند.

اصغری خاطرنشان کرد: حسب اعلام اتاق تعاون ایران، نتایج حاصله از پایش محیط کسب و کار بخش تعاون در زمستان ۹۸، نشان از این دارد که استان مازندران دارای رتبه نخست و بهترین محیط کسب و کار در بخش تعاون کشور است.

وی بیان کرد: طی آخرین پایشی که اتاق تعاون ایران در زمستان سال 98 در زمینه وضعیت محیط کسب و کار در بخش تعاون استان‌های کشور انجام داد، استان مازندران با شاخص 4.03 از 10 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) دارای بهترین محیط کسب و کار در سطح استان‌های کشور ارزیابی شده و استان هرمزگان با شاخص 5.25 پس آن قرار دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: این مهم در حالی رخ داده است که در سال 97 استان مازندران دارای شاخص 6.11 بود ولی با تلاش مجموعه دولت و تعاونگران بهبود خوبی را در این حوزه شاهد هستیم.
این مسئول از اجرای طرح روستا تعاون در استان به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های اجرایی بخش تعاون در سطح روستاها، توسعه و توانمندسازی تعاونی‌های روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان یافته و کار آفرینی اقتصادی روستاییان در قالب مشارکت گروهی خبر داد.

اصغری با اشاره به تشکیل و فعال‌سازی بیش از 53 تعاونی توسعه روستایی در قالب طرح روستا تعاون، افزود: بیش از 1700 شرکت تعاونی در گرایش‌های مختلف تولیدی ، توزیعی و خدماتی تاسیس و ثبت شده است.

وی از توانمند کردن تعاونی‌های استان مازندران با پرداخت بیش از 35 میلیارد و 760 میلیون تومان خبر داد و گفت: میزان صادرات شرکت‌های تعاونی بیش از 170 میلیون دلار محصولات تولیدی ، کشاورزی ، صنعتی ،خدمات فنی مهندسی شرکت های تعاونی به کشورهای خاورمیانه ، آسیایی ،اروپایی و کشورهای عربی است.