برگزاری پنجاه و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران؛

کتابخانه سبز با ساختمان انرژی صفر در ساری احداث می شود

پنجاه و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران با حضور استاندار و سایر اعضا در استانداری مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، پنجاه و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با حضور احمد حسین زادگان، استاندار مازندران، حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی، علیرضا سعدی پور، مدیرکل آموزش و پرورش، عباس زارع، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد محمدی تاکامی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و امین الله آزادیان، مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در استانداری مازندران برگزار شد.

حسین زادگان، استاندار مازندران در این دیدار با قدردانی از زحمات کتابداران در برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که در شرایط تعطیلی کتابخانه ها در فضای مجازی برگزار می گردد، اظهار داشت: همه فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی برای کمک به هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره مهم فرهنگی باید تلاش کنند.
وی افزود: برنامه اداره کل کتابخانه ها برای ورود مسئله کتابخوانی در عرصه گردشگری شایسته تقدیر است و طرحی که برای تجهیز اقامتگاه های بومگردی به قفسه های کتاب با موضوعات محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری و هنر ارائه شد، بعنوان مصوبه این جلسه، لازم الاجراست.
استاندار مازندران با اشاره به مکاتباتی که برای تامین اعتبار جهت تکمیل کتابخانه مرکزی استان در ساری انجام شده است، تاکید کرد: آغاز روند مطالعالتی احداث کتابخانه سبز با ساختمان انرژی صفر در یکی از بوستان های ساری که با تامین زمین و تعیین خیّر سازنده آن همراه شده، امر مبارکی است که باید با کمک اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری هر چه سریعتر وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود.


آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هم در ابتدای این جلسه با بیان اینکه کتابداری در زمان تعطیلی کتابخانه ها، تعطیل نبود، به بخش هایی از فعالیت های کتابداران در این مدت اشاره کرد و اجرای پویش های ملی کتابخوانی و شارژ کتاب به بیمارستان ها برای کادر درمان و پرستاران بیمارستان ها را از جمله مهمترین این اقدامات دانست.
وی با قدردانی از خیرین فرهنگی که همواره در کمک به کتابخانه ها سنگ تمام گذاشته اند، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی در قضیه کمک مومنانه با جدیت ورود کرد و با تامین 350 میلیون تومان برای خانواده های بی بضاعتی که بیشترشان از اعضای کتابخانه ها بودند، این طرح مومنانه را اجرا کرد.
ولیپور با بیان اینکه با برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، اشتیاق مردم به زیارت امام رضا(ع) در زمانی که امکان زیارت وجود نداشت را به سمت کتابخوانی رضوی کشانده ایم، استقبال مردم از این دوره از جشنواره را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط، در ترویج سیره رضوی با محوریت کتاب بیش از پیش موفق باشیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین توضیحاتی در رابطه با اجرای طرح کتابخوانی در اقامتگاه های بومگردی و احداث کتابخانه سبز در مازندران ارائه داد و اذعان داشت: این طرح ها برای نخستین بار در کشور اجرا خواهند شد و امیدواریم نخستین کتابخانه سبز در کشور را که یکی از اولین ساختمان های انرژی صفر هم محسوب می شود، با مشارکت یکی از خیرین محترم، احداث کنیم.


محمد محمدی تاکامی، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری هم در توضیح کتابخانه سبز اظهار داشت: ایده واصل مصرف انرژی خالص صفر به دلیل اینکه برداشت از انرژی‌های تجدیدپذیر وسیله و راهکاری برای حذف آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای است، توجه بسیاری را به خود معطوف داشته‌است؛ امروزه طرح‌های مرتبط با اصول انرژی صفر به دلیل افزایش هزینه‌های سوخت های فسیلی و تأثیرات مخرب آن‌ها بر روی محیط زیست و شرایط آب و هوایی و برهم زدن تعادل اکولوژیک بسیار کاربردی و از محبوبیت خاصی بر خوردار شده‌است.
وی افزود: این ساختمان‌ها می‌توانند از شبکه تأمین انرژی جدا ومستقل باشد بدین ترتیب انرژی به صورت محلی و از طریق ترکیبی از فناوری‌های تولید انرژی‌های نو از قبیل خورشیدی، بادی و بیوسوخت‌ها تأمین می‌گردد. آن در حالیست که با استفاده از تکنولوژی‌های خاص برای سیستم‌های روشنایی و گرمایش و سرمایش فوق پربازده در مصرف هر چه کمتر انرژی تلاش شده‌است. به عبارت دیگر در یک ساختمان انرژی صفر قبل از تولید انرژی پاک به بهینه‌سازی مصارف انرژی در بخش‌های مختلف ساختمان پرداخته شده‌است و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی تجدیدپذیر تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می‌کند.