نماینده ولی فقیه در مازندران:

ضریب اشتغال بخش کشاورزی استان افزایش یابد

 نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به توسعه کشت گلخانه‌ای در اراضی شیب‌دار استان برای پایداری اشتغال گفت: ضریب اشتغال بخش کشاورزی مازندران افزایش یابد.

به گزارشتسنیم، آیت الله محمد باقر محمدی لائینی در ستاد استانی جهش تولید مازندران اظهار داشت: فلسفه یک حکومت، دریافت مالیات، مبارزه  و جهاد با دشمنان، تامین امنیت، سالم‌سازی، صالح‌سازی مردم، عمران و آبادانی بوده و بدانیم کمال  و سعادت در این است تا انسان در راستای جمهوریت گام بردارد. همه وظیفه داریم سعادت مادی، معیشتی و معنوی  مردم را تامین کنیم و حکومتمداران به دنبال این خواسته‌ها حرکت کنند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید، افزود: مازندران دارای ظرفیت بالایی در بخش کشاورزی  است که در یکی از حوزه‌ها مانند کشت گلخانه ای می‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم؛ دربحث کشت گلخانه‌ای متاسفانه مردم آشنایی کامل ندارند که چه مشخصات و کارکردی دارد.

لائینی گفت: بسیاری از تولیدکنندگان طرح و ایده تولید دارند اما زمین در اختیارشان نیست، شرکت شهرک‌های صنعتی و جهادکشاورزی در اختیار آنان قرار گیرد.

وی با اشاره به معطل ماندن چندین هزار هکتار زمین در حسین آباد بهشهر گفت: این زمین‌ها به دلیل اختلاف دو دستگاه بلااستفاده مانده که وظیفه داریم برای رفع موانع و استفاده از این زمین گام برداریم تا اشتغالی پایدار برای جوانان منطقه و استان فراهم شود.

امام جمعه ساری گفت: 50 هکتار در حسین آباد بهشهر در اختیار جهادکشاورزی و شرکت شهرک‌ها است؛ 70 هکتار نیز در میاندورود به بحث کشت گلخانه اختصاص یابد. همچنین با  تامین تسهیلات ارزان قیمت برای  200 هکتار در غرب این کار انجام شود. فرمانداران  در هر شهرستان در زمینه  کشت گلخانه‌ای زمین در اختیار متقاضیان قرار دهند.

توسعه شهرک‌های گلخانه ای در استان

معاون استاندار مازندران نیز در این نشست گفت: با توجه به ظرفیت آب، خاک، هوا و نیروی انسانی در مازندران، توسعه شهرک گلخانه‌ای و خرده مالکان باید در استان فعالیت کنند.

حسن خیریان‌پور افزود: 270 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به کمیته امداد و سازمان بهزیستی اعطا شده که محور آن اشتغالزایی در زمینه کشت گلخانه ای است.

وی گفت: سال گذشته هزار و 300 میلیارد تومان بابت ایجاد اشتغال در روستاهای استان اختصاص یافت. امسال تفاهم نامه 400 میلیارد تومانی با بنیاد مستضعفان منعقد شد تا  ظرف 18 ماه دامداری و کشت گلخانه اجرا و تمام محصولات به روسیه صادر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران با استان‌های دیگر در زمینه تنوع زیستی، اقتصادی بودن محصولات، رقابتی بودن متفاوت است؛ کیوی در غرب استان به صورت گلخانه کشت می‌شود.

وی تصریح کرد: مازندران در75 محصول به لحاظ ارزش افزوده محصولات کشاورزی رتبه نخست را  در کشور دارد.