دیتیلینگ شغلی مردانه با ظرافت زنانه

ساری – ایرنا – “دیتیلینگ” یا به طور عامه “تمیزکاری” عمیق یکی از مشاغل حوزه تعمیرات خودرویی است که همواره سایه سنتی و سنگین نگاه مردانه بر روی آن قرار داشته است که این مسئله مانع بانوی ساروی برای ورود به این عرصه نشد تا با نگاه و ظرافت زنانه به عنوان یکی از فعالان موفق در این حوزه هنرنمایی کند.

کارگاهش متفاوت از سایر فضاهایی است که خدمات خودرویی ارائه می‌دهند. تفاوتی که از نگاه ، ظرافت و دقت زنانه‌اش بیرون می‌آید. او یک “دیتیلر” زن است که به رویای کودکی‌اش برای حضور در مشاغل مرتبط با خودرو جامه عمل پوشانده است.

ساناز فرج‌زاده اهل شهرستان ساری ۲۸ سال دارد و یکی از فعالان موفق عرصه دیتیلینگ می‌باشد.

کلمه دیتِیلینگ به معنای تمیزکاری عمیق‌تر می‌باشد. به طور کلی معنای صحیح دیتیلینگ نظافت موشکافانه، پولیش کردن تمامی اجزای بیرونی و درونی ماشین توسط مواد و تجهیزاتی که به طور عادی توسط مراکز نظافتی خودرو مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این وجود شامل نقاشی خودرو و ترمیم قطعات بدنه نمی‌شود. اگرچه گاهی اوقات ترمیم‌های سطحی برای زیبا سازی انجام می گیرد. اصلی‌ترین هدف از دیتیلینگ، بازیابی و ترمیم رنگ خودرو با از بین بردن خط و خش‌های سطحی و دایره‌ای شکل که بر اثر گذشت زمان به وجود آمده است.