استان مازندران با تاریخ غنی خود، توانسته در زمینه های مختلف از جمله فرهنگ، ورزش و تاریخ به جایگاه والایی برسد. از این رو اطلاعات و گواهی آثار باستانی و معاصر باید حفظ و به نسل های گوناگون منتقل شود تا اصالت این میراث کهن از بین نرود.

رسالت موزه ها، انجمن های علمی، دانشگاه ها و دیگر اماکن فرهنگی بر این اصل استوار است. به جهت این امر، کتابخانه و پژوهشکده ای فرهنگی به نام ساری شناسی به همت دکتر حسین اسلامی ساروی در مرکز استان بنا شد.

این پژوهشکده با هدف تحقیق در زمینه های تاریخ، فرهنگ و ادب، و هنر مازندران و همچنین پژوهش در زمینه تاریخ تشیع و فرهنگ عاشورا در ۲۲ اسفند ۱۳۸۱ توسط ایشان وقف گردید و با مدیریت شهرداری ساری در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردید.

دکتر اسلامی متولد ۱۳۲۶ در شهر ساری می باشد. طی سالهای گذشته ضمن تدریس در دانشگاه های مختلف، به عنوان یکی از پژوهشگران و نویسندگان فعال و چیره دست مازندرانی، جایگاه علمی بسیار خوبی در بین فرهنگ دوستان مازندرانی پیدا کرده است.

تحصیلات وی تاریخ بوده و از جمله کتاب هایی که ایشان به رشته تحریر درآورده اند می توان به تاریخ دوهزارساله ساری، آن روز ها، ساری در نهضت مشروطه، تاریخ عتبات، مازندران در تاریخ و غیره اشاره نمود.

کتابخانه و پژوهشکده ساری شناسی در خیابان قارن دارد. هیئت امنای این پژوهشکده را شهردار وقت، عضوی از شورای شهر و سه نفر از نویسندگان و پژوهشگران فرهنگی تشکیل می دهند.

تاکنون پنجاه هزار جلد کتاب در آن ثبت گردیده و همچنین دیگر آثار با ارزش مانند مدال های اهدایی پهلوانان مازندران در این مکان آرشیو شده است.

این ساختمان در چهار طبقه مجزا گشته که طبقه منفی یک و دو با منبعی غنی از کتاب های عمومی، همکف که دفتر دکتر اسلامی میباشد، طبقه اول بخش اصلی کتابخانه که بانکی شامل کتاب هایی با موضوعات مازندران شناسی ، تاریخ، ابیات، معماری و غیره است، طبقه دوم اسلام شناسی و نشریات ( روزنامه ها و مجلات قدیمی و به روز)، طبقه سوم سالن کنفرانس و طبقه چهارم بخش اداری را شامل می شود.